טראמפ על המשבר עם טורקיה: "היה לנו הסכם - הם עושים טעות"

נשיא ארה"ב אישר כי "שכנע את ישראל" לשחרר טורקיה שהואשמה בטרור, ובכל זאת, אנקרה מסרבת לשחרר את הכומר העצור, כפי שלטענתו התחייבה. על איראן: "לא אכפת לי אם ניפגש"

המשבר ביחסי ארה"ב-טורקיה: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר אמש (שני) כי לא יהיה מוכן לעשות שום ויתורים לטורקיה על מנת להבטיח את שחרורו של הכומר האמריקני המוחזק במעצר במדינה, והבהיר כי הוא לא חושש מפני השפעות שעשויות על אירופה להיות לצעדים הכלכליים שלו נגד טורקיה במסגרת המשבר שפרץ בין אנקרה לוושינגטון בעקבות מעצרו. 

בריאיון לסוכנות הידיעות "רויטרס" שנערך בבית הלבן, אמר טראמפ כי הוא "חשב שהיה הסכם" עם מקבילו הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן, במסגרתו, לדבריו, שכנע את ישראל לשחרר אזרחית טורקיה שהוחזקה במעצר בישראל בגין עבירות טרור. הוא הבהיר כי ארדואן היה אמור לדאוג לשחרורו של הכומר אנדרו ברנסון, המוחזק במעצר בגין מעורבות בניסיון ההפיכה נגדו. 

 נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן בפסגת נאט"ו
 

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן בפסגת נאט"ו ( רויטרס)

 

"אני חושב שמה שטורקיה עושה מאוד עצוב", אמר, "אני חושב שהם עושים טעות גדולה. לא יהיו שום ויתורים". בהתייחסות לצעדים הכלכליים, הכוללים הטלת מכסים על פלדה ואלומיניום מתוצרת טורקיה, עליהם הכריז טראמפ בעקבות סירובה של אנקרה לשחרור ברנסון, אמר כי "אני לא מודאג כלל. זה הדבר הנכון לעשות". 

לדברי גורם בכיר בבית הלבן, טראמפ וארדואן נפגשו בשולי ועידת נאט"ו בבריסל בחודש יולי האחרון, ושם דנו במקרה של ברנסון. טראמפ טען: "אני הוצאתי את האישה הזאת בשבילו, אני מצפה ממנו לאפשר לאדם הנפלא והחף מפשע הזה, האב האדיר והנוצרי הטוב הזה, לצאת מטורקיה".

טראמפ התייחס בריאיון גם לדבריו בנוגע לפגישה אפשרית עם נשיא איראן חסן רוחאני, ואמר כי "אם רוחאני רוצה להיפגש, בסדר, אבל אם לא - ממש לא אכפת לי". ההנהגה האיראנית הבהירה בעבר כי לא תרצה להיפגש עמו. הנשיא התייחס בדבריו גם למלחמת הסחר עם סין, ואמר כי "אין מסגרת זמנים" לפתרון המחלוקת עם בייג'ינג. נוסף לכך, הנשיא האמריקני התייחס לפירוק קוריאה הצפונית מגרעין, וטען כי "ככל הנראה אקיים פגישה שנייה עם מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און".