גז מדמיע, ניידות משטרה ואמבולנסים: זהו ביה"ס האלים בארץ

בתיכון מקיף אבו גוש האלימות הפכה חלק משגרת החיים של התלמידים וצוות ההוראה. "אין פה מי שימנע מהם להתנהג באלימות. הם עושים מה שהם רוצים" • פרק שני בסדרת הכתבות

"בית ספר לאלימות": בתיכון מקיף אבו גוש ניידת משטרה החונה בחניית בית הספר אינה מחזה שכיח. התושבים הגרים בסמוך למקום רגילים לראות שוטרים שמגיעים לאזור, כמו גם אמבולנסים. מורים ותלמידים מכנים את חצר המוסד החינוכי "שדה קרב", בגלל הקטטות שמתנהלות בה בכל יום.  

בדיקה שנעשתה מראה מציאות עגומה: 38% מהתלמידים בתיכון היו מעורבים באירועי אלימות בממוצע בכל חודש במשך השנים האחרונות - הנתון הגבוה ביותר מבין כל בתי הספר בארץ. "יש כאן הרבה אלימות ושימוש תכוף בגז מדמיע. הייתי מזמין מאות שולחנות וכיסאות כתוצאה ממעשי ונדליזם של הילדים", סיפר עיסא ג'אבר, ראש מועצת אבו גוש. "התיכון מרושת מצלמות שלא מונעות את האלימות", הוסיף.

 

האלימות הרבה בבית הספר באבו גוש נובעת בעיקר ממריבות של חמולות, כמו גם מחוסר הרצון של המדינה לטפל בבעיה מן השורש. "לפחות 50% מהתלמידים שגרים באבו גוש בוחרים לנסוע וללמוד במזרח ירושלים", סיפרה שריאהן אברהים, תושבת היישוב. "אין פה מורים חזקים שימנעו מהם להתנהג באלימות. התלמידים עושים פה מה שהם רוצים".

 תיכן מקיף אבו גוש
 

תיכן מקיף אבו גוש ( חדשות עשר)

 

נתון נוסף ומדאיג הקשור לבית הספר הוא "חיי המדף" הקצרים של מנהלי התיכון בו. בשנים האחרונות, התחלפו בבית הספר עשרות מנהלים ומורים שלא יכלו להתמודד עם האלימות הגואה בין כתליו. "אני זוכר שבכל יום חמישי, אחרי השיעור השני-השלישי הייתה קטטה בין התלמידים", סיפר סולימאן בריה, מורה לשעבר בתיכון. "המורות פחדו לבוא בגלל האלימות נגדן ונגד תלמידים אחרים", הוסיף. "תיכון אבו גוש הוא דף שמחקתי מהתת-מודע שלי ואני לא רוצה לדבר עליו", ציין מוחמד אזברגה, לשעבר מנהל התיכון.

בניגוד אליהם, ראש המועצה ג'ואבר דווקא שומר על אופטימיות זהירה וטוען שבית הספר בדרך הנכונה. בשנה האחרונה, הצליחו במועצה לצמצם במעט את מקרי האלימות בתיכון - פעולה שהורידה את דירוג האלימות של בית הספר למקום השני במדד מוסדות הלימוד האלימים בארץ.