מחקר חדש: האם ישראל הונתה את העולם כשאיימה לתקוף באיראן?

ד"ר דניאל סובלמן טוען שנתניהו ושר הביטחון לשעבר ברק התכוננו לשעת השין, בין היתר כדי לגרום לארה"ב להקשיח עמדתה מול טהראן. "היה ממד הונאתי וממד אמיתי"

מחקר שערך ד"ר דניאל סובלמן, מרצה במחלקה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית, דן בשאלה האם ישראל גרמה במתכוון לארצות הברית להעריך שתקיפה ישראלית באיראן עשויה לצאת לפועל בכל רגע ובהתראה קצרה.

המחקר, שראה אור בכתב העת Texas National Security Review, התמקד בפועלם של של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק בשנים 2011 ו-2012. "בסוף שנת 2012, ישראל יצרה פרספציה בכוונת מכוון לפיה היא הולכת לתקוף את איראן בכל רגע", פירט סובלמן בריאיון לתוכנית "לונדון את קירשנבאום". "ברק ונתניהו רתמו את הפרספציה הזו כדי ללחוץ את הקהילה הבינלאומית, ובראש ובראשונה את ארצות הברית, לנקוט צעדים מחמירים יותר נגד איראן".

מחקרו של סובלמן לא הצליח להכריע בשאלה האם גישתם של ראש הממשלה ושר הביטחון נוצרה רק כדי להוליך שולל את ארצות הברית. "היה פה ממד הונאתי וממד אמיתי. התכניות, הישיבות והאמל"ח עלו למדינה מיליארדים. הדרישה מתמיר פרדו להתכונן לספירה לאחור, הכול היה אמיתי לגמרי".

במהלך הריאיון סיפר ירון לונדון ששר הביטחון דאז ברק הזמין אותו ואת עמיתו המנוח, מוטי קירשנבאום, לפגישה עמו כדי לשמוע את דעתם בנוגע לתקיפה אפשרית של ישראל. "שר הביטחון סיפר לנו שישראל מתכוונת לתקוף, אבל לא תספר לאמריקנים משום שהם לא רוצים לדעת", אמר. "הוא אמר שיהיה להם יותר נוח לא לדעת, אך כשאנחנו נתקוף הם יבואו לעזור לנו. אני עד היום לא יודע אם היה מדובר באמת או בשקר", הוסיף.

מטוס אף-15 של חיל האוויר
 

מטוס אף-15 של חיל האוויר (רויטרס)

 

לשיטתו של סובלמן, אהוד ברק ניסה להשפיע על תודעתם של עיתונאים באמצעות שיחות 'מחוץ לפרוטוקול', כדי שאלו יתנו תוקף בדיווחיהם לרצינות כוונתיה של ישראל. "בסופו של דבר, השחקנים בזירה הבינלאומית רוצים להיות פקטור. רוצים שיתחשבו בעמדה שלהם ורוצים להקשיח עמדות במשא ומתן. ברק ונתניהו עשו זאת בצורה פנטסטית".

אולם, לפי מחקרו של סובלמן, המדיניות שהובילה ישראל התגלתה כחרב פיפיות ואולי אף פגעה במטרה לשמה נוצרה. "יותר מאדם אחד שעמו דיברתי, העלה את הטענה לפיה אמינות האיום הישראלי הלחיץ מאוד את האמריקנים שפנו ליזום ולחתום על הסכם הגרעין עם איראן".