"בביירות הנצורה, נפגשו אבנרי העיתונאי ואבנרי הפוליטיקאי"

ענת סרגוסטי, שליוותה את העיתונאי והח"כ לשעבר בצמתים מרכזיים בחייו, סיפרה על האדם שלמדה להכיר. "אורי היה איש חזון, שהאמין שצריך להקים במדינה הזו אומה חדשה"

ענת סרגוסטי, עיתונאית לשעבר ב"העולם הזה", סיפרה הערב (שני) בריאיון שנערך עמה בתוכנית "לונדון את קירשנבאום", על זיכרונותיה מהאיש שעמו עבדה שנים כה רבות – אורי אבנרי, שהלך לפנות בוקר לעולמו.

בשנת 1950 רכשו אבנרי ושלום כהן את "העולם הזה", והביאו אותו לתפוצה רחבה. השבועון, תחת עריכתו של אבנרי, הרבה לעסוק בפרסום שערוריות שבהן נקשרו בכירי המנהיגים והידוענים בישראל. "הברנז'ה העיתונאית נולדה ב'העולם הזה'. הוא ראה במנהיגים דאז סמל לישראליות, זהות שמתבטאת במדים", ציינה סרגוסטי. "הוא היה עולה בעל מבטא גרמני כבד שראה במשה דיין את הצבר האולטימטיבי", הוסיפה.

בשנת 1956, הקים אבנרי יחד עם נתן ילין מור את "הפעולה השמית" - תנועה רעיונית שדגלה בהשתלבותה של ישראל עם העמים הערבים הסובבים אותה. "אורי היה איש חזון, שהאמין שצריך להקים במדינה הזו אומה חדשה", סיפרה. "הרבה שנים לפני חוק הלאום, הוא עתר לבית המשפט העליון בתביעה שיכירו בלאום הישראלי, ולא היהודי, שלו. במאמר האחרון שלו שפורסם בעיתון 'הארץ' הוא אומר שהוא קודם כל ישראלי ורק אחר כך יהודי".

אורי אבנרי בהפגנת ארגוני השמאל בכיכר רבין בתל אביב
 

אורי אבנרי בהפגנת ארגוני השמאל בכיכר רבין בתל אביב (לע"מ / מארק ניומן)

 

במהלך מלחמת לבנון הראשונה, עורר עליו אבנרי כעס גדול בישראל כשנפגש עם יאסר ערפאת בזמן שצה"ל כיתר את מערב ביירות. "'העולם הזה' שילם מחיר כבד בגלל הצעד הזה", סיפרה סרגוסטי שנכחה עם אבנרי במפגש. "בביירות הנצורה, קרה המפגש בין אבנרי העיתונאי לבין אבנרי הפוליטיקאי שזיהה את הרגע שבו ערפאת היה מוכן בפעם הראשונה להעניק ריאיון לכלי תקשורת ישראלי", תיארה. "במפגש הזה ההזדמנות הפוליטית האפילה על החובה העיתונאית".  

כאמור, פעיל השלום וחבר הכנסת לשעבר הלך לעולמו לפנות בוקר, והוא בן 94, בעקבות אירוע מוחי. מוקדם יותר החודש, נמסר מבית החולים איכילוב בתל אביב כי הוא מאושפז במצב קשה מאוד, בעודו מורדם ומונשם.