בנו של אבו מאזן לשליח טראמפ: "אין סיכוי לפתרון שתי המדינות"

טארק עבאס הבהיר לגרינבלט בפגישה חשאית בשולי כינוס העצרת הכללית של האו"ם, לפי בכירים ישראלים, כי הוא בעד "מדינה אחת בין הירדן לים, עם שוויון זכויות לכל האזרחים"

  • פורסם ב:
  • 20/08/2018 19:26
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/08/2018 21:47
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ג'ייסון גרינבלט, שליחו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני, נפגש בחשאי בחודש ספטמבר האחרון עם טארק עבאס, בנו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בכירים ישראלים שמעורים בתכני הפגישה, שנערכה בשולי כינוס העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, אמרו כי עבאס הבן הבהיר לגרינבלט כי הוא אינו סבור שיש סיכוי ליישום פתרון שתי המדינות, ולכן הוא תומך בפתרון של מדינה אחת עם שוויון זכויות לכלל האזרחים. 

הבכירים הישראלים, שביקשו לשמור על עילום שם, אמרו כי השליח האמריקני רצה לנסות וליצור קשר עם אחד האנשים הקרובים ביותר לאבו מאזן, ולהיעזר בו לקידום מאמצי השלום של הבית הלבן. לדבריהם, גרינבלט הציג בפני עבאס הבן את עמדות הממשל האמריקני בנושא הישראלי-פלסטיני וביקש לשמוע את דעתו.

אלא שבמהלך הפגישה טארק עבאס הפתיע את גרינבלאט ואמר לו שבניגוד לאביו, הוא בכלל מתנגד לפתרון שתי המדינות, שלדעתו אינו ישים יותר לאור התרחבות הבנייה בהתנחלויות. "אני תומך בפתרון של מדינות אחת בין הירדן לים התיכון, עם שוויון זכויות לכל האזרחים", אמר בנו של אבו מאזן לשליח האמריקני. 

 ג'ייסון גרינבלט
 

ג'ייסון גרינבלט (רויטרס)

 

 
הפגישה בין גרינבלט לבנו של אבו מאזן התקיימה כמה ימים אחרי הפגישה בין הנשיא טראמפ לאבו מאזן עצמו בשולי כינוס עצרת האו"ם. באותה פגישה עדיין היו היחסים בין ממשל טראמפ לפלסטינים טובים, ובאותה פגישה אף הדגיש טראמפ אל מול המצלמות כי הוא נחוש להביא להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים. 

אלא ששלושה חודשים לאחר מכן נתן טראמפ את "הכרזת ירושלים", בה הכיר בעיר כבירת ישראל והודיע כי יעביר אליה את שגרירות ארה"ב. הכרזת טראמפ גרמה לנשיא הפלסטיני להורות על ניתוק כל הקשרים עם הבית הלבן, חרם שנמשך עד היום.

בעוד כחודש, גם טראמפ וגם אבו מאזן יגיעו לכינוס נוסף של עצרת האו"ם בניו יורק, אך קרוב לוודאי שלא ייפגשו. טראמפ ויועציו טוענים כי הם עדיין נחושים להציג את תכנית השלום שלהם, אך עוד לא החליטו מתי וכיצד יעשו זאת.  

ביום ראשון נחשפו במהדורה המרכזית של חדשות עשר תכני השיחה בין מלך ירדן עבדאללה והנשיא טראמפ, במהלכה דנו באיום המדינה הדו-לאומית. טראמפ אמר למלך כי אם הישראלים והפלסטינים יחיו במדינה אחת, תוך כמה שנים יקראו לראש ממשלת ישראל מוחמד. מהפגישה בין בנו של אבו מאזן לגרינבלט עולה כי זו לא היתה הפעם הראשונה בה הנשיא האמריקני ויועציו הבכירים קיבלו מסרים דומים – גם מהאנשים הכי קרובים לנשיא הפלסטיני. 

מהבית הלבן נמסר בתגובה: "איננו מתייחסים לתכני פגישות שאינן בלוח הזמנים הפומבי של הנשיא טראמפ".