אם בנט ימשיך לתקוף את ליברמן - עוד נגמור במבצע צבאי • פרשנות

במסגרת הטלנובלה שמתרחשת בקבינט, שר החינוך יצא במתקפות מסוכנות נגד שר הביטחון. למרות שליברמן עשה כבר דברים דומים, אם בנט עומד מאחורי דבריו - עליו להתפטר

ההתכתשות שמתרחשת סביב ההסדרה בעזה בין שר החינוך נפתלי בנט לבין שר הביטחון אביגדור ליברמן היא עניין נדיר. צעדיו של בנט, ש"התחיל" את סדרת המתקפות נגד ליברמן, עוד עלולים להוביל את צה"ל למבצע צבאי. במלחמה אנשים משלמים מחיר, ואם זה יקרה – זה יקרה רק כדי שבנט יצליח להשיג עוד כמה קולות בימין.
 

מערכת היחסים בין שרי הקבינט המדיני-בטחוני הפכו לטלנובלה שאנחנו רואים מדי שבוע. בנט החל לתקוף את ליברמן ומדי ערב הוא משגר הודעות לתקשורת בניסיון להציג את שר הביטחון כמעיין נוויל צ'מברליין לעניים. כיוון שליברמן עשה את זה קודם, עוד בימי צוק איתן - אז היה תוקף את ראש הממשלה באמצע מבצע צבאי במקום לרומם את הישגי הצבא, אנחנו סלחנים כלפי התנהגותו של שר החינוך.
 

אולם יש משהו מאוד ציני ומסוכן בהתנהגותו של שר החינוך. איך יכול להיות שאדם שיושב סביב שולחן הקבינט וחולק באחריות, לא מעלה על דעתו להתפטר כשישראל נכנעת לדרישות פרוטקשן מחמאס, כפי שטען בביקורת שמתח על ההסדרה?
 

הלחץ שמפעיל השר בנט אינו הגון. למרות ש"מגיע" לליברמן, הלחץ עוד יגרום לכך שראש הממשלה ושר הביטחון יאלצו לצאת למבצע. אם אנחנו חלק ממערכת של פרוטקשן שעשויה להיגמר במלחמה - על שר החינוך להכריז שידו לא תהיה במעל ולצאת מהממשלה.
 

 השר אביגדור ליברמן
 

השר אביגדור ליברמן (רויטרס)

 


כאמור, שר החינוך נפתלי בנט, מתח ביקורת על ההחלטה להגיע להסדרה עם חמאס: "מי שנכנע לפרוטקשן, יביא עלינו מלחמה. אסור לישראל להיכנע לאיומי הפרוטקשן של חמאס". אמר חבר הקבינט בטקס חנוכת בית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל.
 

בנט הוסיף כי "חמאס חייב להבין שהוא ישלם מחיר אימתני על כל פגיעה באזרחי ישראל. חמאס חייב לפחד לפגוע בנו, לא להרוויח מזה. לא כל פגיעה בחמאס מחייבת כניסה קרקעית לעזה. אני מתנגד בשלב הזה לכניסה כזו. ישראל חזקה מאויביה ואין לי ספק שבידינו להשיב את הביטחון לתושבי הדרום".
 

בתוך כך, מקורות פלסטיניים טענו היום כי הסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס אינו מתקדם בשל התעקשות ישראלית לקשור בין נושא חילופי השבויים לבין ההקלות על עזה ובגלל שהרשות הפלסטינית דורשת להעביר לידיה את ניהול הרצועה, כך דווח בעיתון "אל-אחבאר" הלבנוני. "הרגיעה צריכה לשמור על כבוד העם הפלסטיני", הוסיפו המקורות הפלסטיניים ובהמשך התייחסו גם להצבת כוח הפרדה על גדר הגבול ברצועת עזה: "זה מאחורינו, כל כוח על הגבול – ייחשב כתוקפנות חדשה".
 

 פלסטינים בהפגנות יום השישי בגדר הגבול בעזה
 

הלחץ עוד יוביל למבצע צבאי. הגבול בעזה (חדשות עשר)

 


עוד אמרו המקורות כי במהלך השיחות, אחראי תיק פלסטין במודיעין המצרי, אחמד עבד אל-חאליק, העביר לפלסטינים הצעה לרגיעה למשך שש שנים, אך הפלסטינים הסכימו לרגיעה ללא טווח זמנים, כלומר למצב של רגיעה תמורת רגיעה. בתגובה המצרים הציעו רגיעה למשך שנה כניסיון, עם אפשרות להארכה. חמאס ושאר הפלגים הפלסטיניים התעקשו כי בכל אופן, הסכם הרגיעה יכלול הקמת נתיב ימי בפיקוח מצרי ובינלאומי, מבלי שנושא זה יהיה קשור לנושא חילופי השבויים.
 

אתמול נמסר מטעמו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כי הוחלט על סגירת מעבר ארז בשל האירועים האלימים על הגדר ביום שישי האחרון. הודעתו של ליברמן הגיעה לאחר שדובר המשרד לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית, מוחמד אל-מקאדמה, אמר  כי שלטונות ישראל הודיעו לפלסטינים "בצורה מפתיעה" כי מעבר ארז ייסגר למעט במקרים הומניטריים דחופים. כך מסר אל-מקאדמה לסוכנות הידיעות הטורקית "אנדולו".