פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה, חדשות 13

מקורות פלסטיניים: "הסכם הרגיעה עם חמאס נתקע - בגלל הישראלים"

המקורות, שצוטטו בעיתון אל-אחבאר הלבנוני, טענו כי ישראל מתעקשת לקשור בין חילופי השבויים להקלות על עזה. חמאס דחה הצעה מצרית לרגיעה בת 6 שנים: "רגיעה תמורת רגיעה"

מקורות פלסטיניים טענו היום (שני) כי הסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס אינו מתקדם בשל התעקשות ישראלית לקשור בין נושא חילופי השבויים לבין ההקלות על עזה ובגלל שהרשות הפלסטינית דורשת להעביר לידיה את ניהול הרצועה, כך דווח בעיתון "אל-אחבאר" הלבנוני. "הרגיעה צריכה לשמור על כבוד העם הפלסטיני", הוסיפו המקורות הפלסטיניים ובהמשך התייחסו גם להצבת כוח הפרדה על גדר הגבול ברצועת עזה: "זה מאחורינו, כל כוח על הגבול – ייחשב כתוקפנות חדשה".
 

עוד אמרו המקורות כי במהלך השיחות, אחראי תיק פלסטין במודיעין המצרי, אחמד עבד אל-חאליק, העביר לפלסטינים הצעה לרגיעה למשך שש שנים, אך הפלסטינים הסכימו לרגיעה ללא טווח זמנים, כלומר למצב של רגיעה תמורת רגיעה. בתגובה המצרים הציעו רגיעה למשך שנה כניסיון, עם אפשרות להארכה. חמאס ושאר הפלגים הפלסטיניים התעקשו כי בכל אופן, הסכם הרגיעה יכלול הקמת נתיב ימי בפיקוח מצרי ובינלאומי, מבלי שנושא זה יהיה קשור לנושא חילופי השבויים.
 

נוסף על כך דווח מפי המקורות כי שר המודיעין המצרי, עבאס כאמל, ינסה לשכנע את אבו מאזן להסיר את הסנקציות שהטיל על רצועת עזה. אם יו"ר הרשות הפלסטינית אכן יסיר אותן, אז ישראל תהיה מוכנה להעביר אספקה נוספת של חשמל לרצועה.

 אבו מאזן

אבו מאזן(רויטרס )

 

בעיתון הלבנוני נכתב שלפלגים הפלסטיניים נודע כי ישנה תמיכה בינלאומית לביצוע פרויקטים הומניטריים ברצועה לאחר חתימת הסכם הרגיעה. עם זאת הפרויקטים תלוים בפיקוח מצרי על עזה. נוסף על כך מצרים מתכננת לפתוח מחדש את השגרירות המצרית בעזה ולהעסיק בה עובדים פלסטיניים.
 

מוקדם יותר היום כוח צה"ל ירה לעבר מחבל שפתח באש לעבר כוחות הביטחון בדרום הארץ. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. ההערכה היא שמדובר במפגע בודד שלא קשור לחמאס. מדובר באירוע חריג בתקופה האחרונה לאור המגעים להסכם בין ישראל וחמאס. תקופת הרגיעה באה לידי ביטוי גם בירידה במספר הבלונים ועפיפוני התבערה שנחתו בעוטף עזה והובילו לשריפות. אתמול פרצו שלוש דליקות בשטחי העוטף, שתיים באזור קיבוץ בארי ואחת באזור קיבוץ אור הנר. כוחות הכיבוי השיגו שליטה על כל השריפות.
 

אתמול נמסר מטעמו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כי הוחלט על סגירת מעבר ארז בשל האירועים האלימים על הגדר ביום שישי האחרון. הודעתו של ליברמן הגיעה לאחר שדובר המשרד לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית, מוחמד אל-מקאדמה, אמר  כי שלטונות ישראל הודיעו לפלסטינים "בצורה מפתיעה" כי מעבר ארז ייסגר למעט במקרים הומניטריים דחופים. כך מסר אל-מקאדמה לסוכנות הידיעות הטורקית "אנדולו".
 

ארגון חמאס הודיע בערב שבת כי סבב ההתייעצויות של הפלגים הפלסטיניים בנוגע להסכם הרגיעה עם ישראל הסתיים בשלב זה וכי הדיונים יתחדשו לאחר חג הקורבן. "סיימנו היום בקהיר סבב התייעצויות עם הפלגים הפלסטינילם בנוגע לרגיעה ולפיוס. הבהרנו כי אנחנו עומדים על כך שכל הצעדים יהיו במסגרת הלאומית, הצגנו את החזון שלנו בנוגע לרגיעה ושמענו רעיונות והערות חשובים מהאחים בפלגים. המאמצים יחודשו לאחר החג אינשאללה", כתב בטוויטר חבר הלשכה המדינית של חמאס עיזת א-רישק.