בולטון לנתניהו: הצורך למנוע נשק גרעיני מאיראן - עדיפות גבוהה

היועץ האמריקני לביטחון לאומי אמר בפגישתו עם רה"מ בי-ם: "כל האיומים במזרח התיכון הם גם איומים עולמיים". בהמשך, השר ליברמן נועד עמו: "יש לך תרומה גדולה לביטחוננו"

  • פורסם ב:
  • 20/08/2018 10:31
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/08/2018 15:48
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש הבוקר (שני) בלשכתו עם היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון בולטון. בפתח הפגישה, מסרו השניים הצהרות לתקשורת.

"תענוג לקבל את פניך בירושלים במיוחד אחרי ההחלטה ההיסטורית של הנשיא טראמפ. אנחנו מכירים עשורים רבים והיית אוהד מושבע של הברית בינינו בתוך ומחוץ לממשל. אין לישראל בת ברית טובה יותר מארה"ב", פתח נתניהו. "אנחנו מתעקשים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו ומעריכים תמיכה אמריקאית. תחת הנשיא טראמפ הברית חזקה מתמיד והביקור הזה נותן הזדמנות לתאם עמדות על איראן, סוריה, עזה ונושאים רבים אחרים".

"הרשה לי לנצל את ההזדמנות הזו כדי להודות לנשיא טראמפ בשנית על היציאה מההסכם הנורא עם איראן. ההסכם הגרעיני לא חסם את דרכה של איראן לפצצה. הוא סלל את דרכה של איראן לארסנל גרעיני שלם. על ידי הסרת הסנקציות, ההסכם אפשר לאיראן להזרים מאות מיליארדי דולרים לכספות שלה, מה שרק שתדלק את מכונת המלחמה בתימן, בסוריה ובלבנון. החלטת הנשיא לעזוב את ההסכם היא רגע היסטורי. ישראל מצדיעה לנכונותו של הנשיא טראמפ להטיל סנקציות על איראן ואני מדבר בשם מדינות רבות באזור. כל המדינות צריכות ללכת בעקבות ארה"ב ולהגביר את הלחץ על איראן כדי להפסיק את תוקפנותה. פניתי מספר פעמים לעם האיראני והם צריכים להבין שאנחנו לא נלחמים בהם אלא במשטר שלהם שעוצר נשים ומדכא את שאיפות החופש של מיליוני איראנים", הוסיף נתניהו.

 ראש הממשלה נתניהו נפגש עם ג'ון בולטון
 

ראש הממשלה נתניהו נפגש עם ג'ון בולטון ( חיים צח \ לע"מ)

 

בולטון עלה לדבר אחרי ראש הממשלה. "זה תענוג להיות כאן בבירת ישראל ואני מצפה לבקר בשגרירות החדשה. הניתוח שלך מדויק. הצורך למנוע מאיראן נשק גרעיני הוא בעדיפות גבוהה מאוד עבור ארה"ב. לכן הנשיא פרש מהסכם הגרעין הרע, לכן אנחנו מטילים מחדש סנקציות, ומנסים לשכנע את חברינו באירופה לקחת צעדים חזקים יותר בתחום הטילים הבליסטיים מימון טרור והפעילות בתימן, בלבנון בסוריה ובאזור. אלה איומים עולמיים לא רק אזוריים. הברית בין ישראל וארה"ב ובין העמים שלנו מעולם לא הייתה חזקה יותר. הנשיא טראמפ הפך את זה לאבן בסיס במדיניות שלו ואתה הפכת את זה לאבן בסיס של המדיניות שלך".

מאוחר יותר נפגש בולטון גם עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן. השניים דנו במגוון סוגיות ביטחוניות, כולל המצב באיראן, בסוריה, בלבנון וברצועת עזה. ליברמן אמר לבולטון: "יש לנו נשיא אוהד בבית הלבן וממשל אוהד וזה מאפשר לנו יכולת תמרון משמעותית מול האויבים שלנו מצפון ומדרום". הוא הוסיף, בפנייה לבולטון, כי "יש לך תרומה גדולה לביטחון מדינת ישראל".

ביקורו של בולטון בארץ הוא הראשון מאז מונה לתפקיד בחודש מארס האחרון, ובתומו ימשיך היועץ לז'נבה, בה ייפגש עם מזכיר מועצת הביטחון הרוסית, ניקולאי פטרושב, במה שהוגדר על ידי הבית הלבן כהמשך ישיר לפגישת טראמפ-פוטין, שנערכה בהלסינקי בחודש שעבר. השניים צפוים לדון במצבה בסוריה וביחסי ארצות הברית-איראן. אתמול, לאחר הגעתו לישראל, התראיין בולטון ל-"ABC" ואמר: "המטרה של ארה"ב, של ישראל ולפי פוטין - של רוסיה, היא להוציא את איראן - כוחות איראנים, מיליצות איראניות, שלוחות איראניות - מהמבצעים ההתקפיים שהם נמצאים בהם גם בסוריה וגם בעיראק ולסיים את תמיכת איראן בחיזבאללה".

בולטון, שכיהן בעבר גם כשגריר ארצות הברית באו"ם, ידוע בגישתו הנוקשה כלפי איראן, ונחשב לבורג מרכזי בפרישה האמריקנית מהסכם הגרעין עמה. טרם מינויו לתפקיד הרגיש, אף קרא לנשיא טראמפ לתקוף את קוריאה הצפונית.