דיר חזירים, אילוסטרציה, Getty Images

הצרה של ספרד: אוכלוסיית החזירים גדלה - ועקפה את בני האדם

בשטח המדינה האירופית חיים לא פחות מ-50 מיליון חזירים, והגידול במספרם מעלה חשש מפני זיהום אוויר מוגבר ואף בצורת. ספרדי ממוצע צורך יותר מ-20 ק"ג בשר חזיר בשנה

מספר החזירים בספרד עלה לראשונה על אוכלוסיית בני האדם במדינה, כך עולה מנתונים שפרסם היום (שני) המשרד לאיכות הסביבה במדריד. על פי ההערכה, בשטח ספרד יש כ-50 מיליון חזירים, לעומת 46.5 מיליון אזרחים בלבד. 

הנתונים החשדים מעלים חשש ממשי מפני מחיר סביבתי יקר. גידול החזירים מצריך, בין היתר, כמויות מים אדירות, מכיוון שחזיר בודד צורך 15 ליטר מים ביום. עבור ספרד, שחווה בצורת לעתים קרובות יחסית, מדובר בנתון מעורר דאגה של ממש. יתרה מכך, הפסולת מגידול החזירים מזהמת את מי התהום, והגזים שפולטים בעלי החיים נחשבים לגורם הרביעי במספר לפליטת גזי חממה אחרי התחבורה, ייצור החשמל והתעשייה.

אזרח ספרד צורך בממוצע כ-21 ק"ג של בשר חזיר מדי שנה. עקב הביקוש שעולה על ההיצע, הנגרם בין היתר מתהליך ההפקה הארוך, יש גם מקרי הונאה רבים. לא כל ספקי בשר החזיר דואגים לעמוד בתקנות הייצור והתברואה, ולאחרונה נפתחה חקירה משטרתית לאחר שנתפסו יותר מ-50 טונות של בשר חזיר שיועד להשמדה, אך מצא דרכו לסופרמרקטים, כשעליו תוויות מזויפות.