חילופי אש בדרום: צה״ל ירה לעבר מחבל, אין נפגעים

בתחילה בוצע ירי אריטלרי ובהמשך נעשה שימוש בנשק קל. ההערכה: מדובר במפגע בודד שלא קשור לחמאס. ליברמן: "התקרית הסתיימה כמו שצריך - בכל פעם התגובה תהיה חריפה יותר"

  • פורסם ב:
  • 20/08/2018 08:05
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/08/2018 12:34
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

חילופי אש בדרום: צה"ל ירה הבוקר (שני) לעבר מחבל שפתח באש לעבר כוחות הביטחון. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.  

המחבל הגיע לבד, חמוש בשני רימונים ורובה וניסה לפגוע בכוחות שמאבטחים את העבודות להקמת המכשול הימי. הוא ביצע ירי לעבר הכוחות, נמלט והסתתר. בתגובה, טנק ירה לעברו ולא פגע. לאחר מכן, הכוחות ביצעו ירי וחיסלו את המחבל. ההערכה היא שמדובר במפגע בודד שלא קשור לחמאס.

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס לתקרית: "היא הסתיימה כמו שזה היה צריך להסתיים - יש מחבל הרוג ואין נפגעים לכוחותינו. חשוב שנמשיך לפעול בקו הזה בנחישות ובחוכמה". ליברמן אמר את הדברים בריאיון לרדיו דרום. עוד הוסיף כי "בכל פעם התגובה תהיה חריפה יותר".

 פיצוצים בצפון רצועת עזה
 

פיצוצים בצפון רצועת עזה (חדשות עשר)

 

מדובר באירוע חריג בתקופה האחרונה לאור המגעים להסכם בין ישראל וחמאס. תקופת הרגיעה באה לידי ביטוי גם בירידה במספר הבלונים ועפיפוני התבערה שנחתו בעוטף עזה והובילו לשריפות. אתמול פרצו שלוש דליקות בשטחי העוטף, שתיים באזור קיבוץ בארי ואחת באזור קיבוץ אור הנר. כוחות הכיבוי השיגו שליטה על כל השריפות.

אתמול נמסר מטעמו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כי הוחלט על סגירת מעבר ארז בשל האירועים האלימים על הגדר ביום שישי האחרון. הודעתו של ליברמן הגיעה לאחר שדובר המשרד לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית, מוחמד אל-מקאדמה, אמר  כי שלטונות ישראל הודיעו לפלסטינים "בצורה מפתיעה" כי מעבר ארז ייסגר למעט במקרים הומניטריים דחופים. כך מסר אל-מקאדמה לסוכנות הידיעות הטורקית "אנדולו".

 תושבי עוטף עזה בדרישה להסדרה ארוכת טווח
 

תושבי עוטף עזה מפגינים בדרישה להסדרה ארוכת טווח ( חדשות עשר)

 

כמה אלפי פלסטינים התאספו ביום שישי אחר הצהריים באזור גדר הרצועה. זאת בהמשך לקריאת הוועד המארגן של צעדות השיבה בעזה להגיע ולהשתתף במה שמכונה שם "צעדת מהפכנית למען ירושלים ואל-אקצא". הטלוויזיה הפלסטינית דיווחה כי שני בני אדם נהרגו, משרד הבריאות בעזה מסר כי למעלה מ-250 בני אדם נפצעו, 26 מהם נפצעו כתוצאה מירי של צה"ל. מצה"ל נמסר כי מספר בקבוקי תבערה ומטענים מאולתרים הושלכו לעבר גדר המערכת. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. עוד נמסר כי מספר חשודים זוהו חוצים לשטח ישראל ושבים על עקבותיהם באופן מיידי. לוחמי צה״ל הגיבו לפעולות אלה באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. במערכת הביטחון הגדירו את יום ההפגנות כשקט ביותר מאז שאלה החלו ב-30 במארס.

ארגון חמאס הודיע בערב שבת כי סבב ההתייעצויות של הפלגים הפלסטיניים בנוגע להסכם הרגיעה עם ישראל הסתיים בשלב זה וכי הדיונים יתחדשו לאחר חג הקורבן. "סיימנו היום בקהיר סבב התייעצויות עם הפלגים הפלסטינילם בנוגע לרגיעה ולפיוס. הבהרנו כי אנחנו עומדים על כך שכל הצעדים יהיו במסגרת הלאומית, הצגנו את החזון שלנו בנוגע לרגיעה ושמענו רעיונות והערות חשובים מהאחים בפלגים. המאמצים יחודשו לאחר החג אינשאללה", כתב בטוויטר חבר הלשכה המדינית של חמאס עיזת א-רישק.

במקביל, מאות מתושבי עוטף עזה הפגינו שלשום בכיכר רבין שבתל אביב, בדרישה לשקט בגבול הדרומי ובקריאה להסדרה ארוכת טווח. המפגינים קראו, בין היתר, "אנחנו לא בשר תותחים", "ממשלה להתעורר - הדרום כולו בוער", ו"רוצים שוויון בביטחון". שני אצילי, מיוזמי מחאת "דור הקאסמים", אמרה כי "נמאס לנו להיות העורף החזק, הסופג והחוטף. אנחנו דורשים מהממשלה שתמצא פתרון אמיתי, חד משמעי וסופי למצב הזה שלא יכול הלימשך ככה - זה לא חיים".