"רק מעיפים הביתה": איך מתמודדת מע' החינוך עם תלמידים אלימים?

משרד החינוך מסלק לצמיתות יותר תלמידים מאי פעם, כדי להתמודד עם תופעת האלימות בבתיה"ס. עם זאת, נדמה שהוא מתעלם מהסיבות שמביאות אותם לבחור באלימות • פרק ראשון

"בית ספר לאלימות": אחת התופעות שמעסיקות את משרד החינוך בשנים האחרונות היא התגברות האלימות בבתי הספר. באופן טבעי, הקול הדומיננטי שמציף את בעיית האלימות לתודעה הציבורית הוא קולם של הקורבנות: מורות שסופגות קללות, תלמידים שהשתמשו נגדם בכוח והורים שזועקים נגד מה שחווים ילדיהם. עם זאת, ישנו קול שכמעט ואינו נשמע, וספק אם ניתן לצמצם את התופעה בלעדיו - קולם של התלמידים האלימים.

רבים מאותם התלמידים הם קורבנות של מערכת חינוך, שלעיתים לא יודעת להתמודד עם המצוקות שאותן הם חווים לאחר שעות הלימודים, המניעות אותם לא אחת לבחור בדרך האלימה כדרך התמודדות מול קשיים. "אני מגיע מבית לא טוב, הורים גרושים ובעיות כלכליות", סיפר אושרי עטון, תלמיד בן 16 מקרית מלאכי. "אני מגיע לבית הספר כבר בבאסה, טעון, אז אני פורק עצבים", הוסיף.    

 תלמידים בבית ספר
 

תלמידים בבית ספר (חדשות עשר)

 

נדמה כי התשובה של משרד החינוך לטיפול בתופעה היא הרחקה והשעיה של תלמידים אלימים ממערכות החינוך. בכל שנה כמאה תלמידים מסולקים מבית הספר לצמיתות, רובם על מעשי אלימות, על ידי ועדה מיוחדת של משרד החינוך ובאישור מנהל המחוז. לפני כחצי שנה הודיעו במשרד שיאפשרו הרבה יותר סילוקים כחלק מהמאבק באלימות.

"הם רק מעיפים הביתה, לא מדברים איתך על זה", סיפר אדיר בר ששת, תלמיד בן 18 שסולק לצמיתות מבית ספרו. "אבל הם העבירו את המסר ההפוך לפיו אם תנהג באלימות תקבל צ'ופר, להישאר בבית". תלמידה נוספת הוסיפה: "צעקו עלי שאני חסרת הבנה, ואז אתה חושב 'מה אני עד כדי כך מטומטם שאף אחד לא יכול בוא ולהתמודד איתי?'".

עם זאת, ישנם מוסדות לימוד שנוקטים בשיטה שונה כדי לצמצם את מקרי האלימות בקרב תלמידים. "גם אני בעברי הייתי תלמיד אלים שמעולם לא לקחו אותו לשיחה", סיפר חגי בן אברהם, מנהל כפר הנוער ויצ"ו. "אצלנו, המורים מדברים ונלחמים בשביל התלמיד האלים כל הזמן. זו הדרך לפתור את הבעיה", הוסיף.