חיסון , חדשות עשר

משרד הבריאות שוקל: הרשמה לגן ולביה"ס - רק אם הילד מחוסן

הורים רבים מפעילים לחץ רב כדי למנוע את כניסתו של מי שלא מחזיק בפנקס חיסונים עדכני לגנים ולבתי הספר. הרופאים תומכים במהלך, אך הסיכוי ליישומו עוד השנה קלוש

ברקע סוגיית חיסון הילדים שעלתה לאחרונה לכותרות, מופעל בימים האחרונים לחץ רב על משרד החינוך ומשרד הבריאות להתנות הרשמה לגן או לבית ספר בהצגת פנקס חיסונים עדכני. 

ואכן, משרד הבריאות שוקל בימים אלה תוכנית חיסון לכל ילד. איגוד רופאי ורופאות הילדים פנה במכתב למשרד הבריאות ולמשרד החינוך והביע את תמיכתו ביוזמת ה"גן המחוסן", שלדבריו יכול להפחית בשיעורים גבוהים מקרים של הידבקות, תחלואה ואף תמותה בקרב ילדי ישראל.  

אחוז הילדים והילדות המחוסנים בארץ נחשב לגבוה ביחס למדינות אחרות בעולם. דוח שסיכם את שירותי הבריאות לתלמיד בשנת הלימודים תשע"ז בחיסון נגד חצבת, אדמת ואבעבועות רוח הראה כי שיעור הילדים שחוסנו בקרב תלמידי כיתה א' בארץ היה 96%. עם זאת, הילדים המעטים שלא מתחסנים בשל בחירה של הוריהם מעמידים בסכנה ילדים וילדות בעלי מערכת חיסונית חלשה או פעוטות שטרם חוסנו. "חולה אחד של חצבת או אבעבועות רוח בגן ילדים, יכול להדביק 20 ילדים", אמר פרופסור שי אשכנזי, יו"ר האיגוד לרפואת ילדים.

 יוזמנת ה"גן המחוסן"
 

יוזמת ה"גן המחוסן" ( חדשות עשר)

 


"אני לא מנסה לשכנע אף הורה לחסן את הילדים שלו, אך אם הם בוחרים לא לחסן – שלא ישלחו את ילדיהם לבית הספר", אמר עמרי בר נתן, שמוביל יוזמה לחיסון כל הילדים בפרדס חנה-כרכור, שם נרשמו מקרים של תחלואה בקרב ילדים שלא חוסנו. 

שנת הלימודים הקרובה תתחיל בעוד פחות משבועיים - דבר שיקשה על הוצאה לפועל של התוכנית עוד השנה, למעט בכמה גנים ומשפחתונים פרטיים שיחליטו ליישם אותה ביוזמתם. בעוד רוב הרופאים למחלות זיהומיות תמימי דעים לגבי יעילות החיסונים, המחלוקת שעשויה לבלום את התוכנית נעוצה בשאלת נחיצותה בעיגון חקיקתי. המתנגדים לתוכנית מאמינים שחיוב חוקי של הורים לחסן את הילדים עלול להוביל לתוצאה הפוכה: לעורר אנטגוניזם והצית תיאוריות קונספירציה.