נשיא ארצות הברית טראמפ ומלך ירדן עבדאללה בבית הלבן, רויטרס

טראמפ למלך ירדן: במדינה דו-לאומית – לר"מ ישראל יקראו מוחמד

בפגישה שנערכה בחודש יוני בבית הלבן, התייחס נשיא ארה"ב להשלכות האפשריות של מדינה אחת לשני עמים. עבדאללה ביקש מטראמפ להמתין עם הצגת תוכנית השלום

  • פורסם ב:
  • 19/08/2018 20:05
  • |
  • עודכן ב:
  • 19/08/2018 23:00
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

פרסום ראשון: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר כי "אם הישראלים והפלסטינים יגיעו למצב של מדינה אחת דו-לאומית תוך כמה שנים שמו של ראש הממשלה ישראל יהיה מוחמד". הנשיא האמריקני אמר את הדברים בפגישה עם מלך ירדן עבדאללה ב-25 ביוני בבית הלבן, כך נחשף אמש (ראשון) בחדשות עשר.

ב-2 באוגוסט נפגש עבדאללה בעמאן עם שר החוץ הצרפתי, ז'אן איב לה-דריאן. במהלך הפגישה סיפר המלך לשר החוץ הצרפתי על פגישתו עם טראמפ חודש קודם לכן. שני דיפלומטים צרפתים שעודכנו בפרטי הפגישה מסרו לחדשות עשר את תכניה.

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (רויטרס)

 

המלך עבדאללה סיפר לשר החוץ הצרפתי כי במהלך פגישתו עם טראמפ הוא הזהיר את הנשיא כי "צעירים פלסטינים רבים לא רוצים יותר שתי מדינות אלא מדינה אחת עם שוויון זכויות". המלך הוסיף שאמר לטראמפ כי "התוצאה תהיה שישראל תאבד את אופייה היהודי".

עבדאללה סיפר בנוסף כי במהלך הפגישה עם טראמפ הוא אמר שכדי שתכנית השלום של הבית הלבן תהיה מקובלת יש להציג אותה מראש למדינות המרכזיות באירופה ובעולם הערבי ולקבל מהן הערות. המלך התלונן כי לצערו זה לא קרה עד לשלב זה.

המלך סיפר כי ביקש מטראמפ לחכות עם הצגת תכנית השלום. "יש יותר מדי קשיים עכשיו. לא צריך למהר עם הצגת תכנית השלום האמריקנית", אמר. לדבריו, טראמפ השיב: "אני רוצה לקדם הסכם שלום במזרח התיכון. אני מחויב לכך. אם הממשל שלי לא יצליח להשיג עסקה - אף ממשל לא יצליח".

מקור ישראלי ובכיר לשעבר בממשל האמריקני, שעודכנו לגבי תכני הפגישה בין טראמפ למלך ירדן, אישרו את הפרטים. בשגרירות ירדן בוושינגטון אמרו לחדשות עשר כי הם אינם מעוניינים להגיב. בבית הלבן גם כן סירבו להגיב ואמרו כי אינם מתייחסים לשיחות מדיניות של הנשיא טראמפ.

 נתניהו עם המלך עבדאללה
 

נתניהו עם המלך עבדאללה (רויטרס)

 

תגובות במערכת הפוליטית לפרסום

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, התייחס בחשבון הטוויטר לדברים המיוחסים לטראמפ: "הנשיא טראמפ רואה את זה משם בזמן שנתניהו עיוור לזה מכאן. ככה זה כשחזון משיחי, אימת החקירות והדאגה לעצמך במקום לאזרחי ישראל מעוורים אותך. מוטב שיקשיב לנשיא טראמפ ולרוב אזרחי ישראל ויעצור את הדהירה אל התהום עכשיו!".

ברק הוא לא הגורם היחיד שתקף את נתניהו על רקע הפרסום. חבר הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני) כתב בחשבון הטוויטר: "טראמפ והמלך עבדאללה מבינים שנתניהו בחולשתו מוריד את המסך על החזון הציוני והופך בהתנהלותו את ישראל למדינה דו-לאומית עם רוב ערבי. ראש הממשלה חבר לימין הקיצוני ולשמאל הקיצוני וביחד הם מייסדים כאן את המדינה הדו -לאומית".

מנגד, חבר הכנסת יהודה גליק (הליכוד) שלל את הפרסום וכתב בטוויטר: "חברים וחברות אתם יכולים להיות ממש רגועים – מדינת ישראל תמשיך להיות מדינת הלאום של העם היהודי עם ראש ממשלה יהודי עוד מאות שנים!".