בן דרי, חדשות עשר

"הנשק לא נועד להעניש": הוכפל עונש לוחם מג"ב שגרם למות צעיר

שופטי העליון קיבלו את ערעור הפרקליטות על עונשו של בן דרי, שהורשע בגרימת מוות ברשלנות במהלך פעילות מבצעית בכפר ביתוניא בשנת 2014. "לא ביצע את המשימה שהוטלה עליו"

בית המשפט העליון הורה היום (ראשון) על הכפלת עונשו של לוחם מג"ב לשעבר בן דרי, שהורשע בגרימת מותו ברשלנות של נדים נאוורה, בפעילות מבצעית בכפר ביתוניא בשנת 2014. בית המשפט המחוזי גזר עליו בחודש אפריל האחרון 9 חודשי מאסר, ובעקבות ערעור הפרקליטות, העונש הוכפל, כאמור, ל-18 חודשים.

השופט נעם סולברג קבע כי "דרי כשל. הנשק לא הופקד בידיו כדי להעניש, לגמול, או לפרוק עול". הוא הוסיף, בפסק הדין, כי "אכן, חייל או שוטר המצוי במצב לחימה עלול לטעות. בוודאי שהדבר עשוי להוות שיקול משמעותי לקולא בענישתו. אולם זה אינו המצב בעניין שלפנינו". הוא ציין כי דרי הודה בכך שירה "לא מחמת חשש - אובייקטיבי או סובייקטיבי - מפני המנוח, אלא ירה חרף העובדה שלא נשקפה ממנו סכנה". הוא סיכם כי "לצערנו, הנשק שניתן לדרי על מנת להציל את הנפש שימש לשפיכות דמים".  

"קשה עד מאוד לבחון את מעשיהם של חיילי צה"ל או של שוטרי משטרת ישראל המצויים בחוד החנית והנלחמים במפרי סדר המיידים לעברם אבנים", הוסיף השופט דוד מינץ, "עלינו להיזהר בבחינת פעולותיהם הנעשית בחכמה שלאחר מעשה". לדבריו, "צריכים אנו לוודא כי צה"ל ומשמר הגבול יוכלו לבצע את תפקידם הקשה ללא מורא וללא חת. שלנגד עיניהם של החיילים והשוטרים תעמוד ההצלחה בביצוע המשימה ולא החשש לעמוד לדין בשל ביצוע המשימה". עם זאת, מינץ הבהיר כי "דרי לא ביצע את המשימה שהוטלה עליו. רחוק מזה. דרי חרג באופן ניכר וברור מהגבול הקיים בין המותר לבין האסור". 

דרי הודה במעשה, והורשע בעבירות של גרימת מוות ברשלנות ופציעה בנסיבות מחמירות. על כן, גזר עליו בית המשפט המחוזי עונש מאסר בפועל, בתוספת מאסר על תנאי ופיצוי למשפחת המנוח. הפרקליטות ערערה על העונש, בטענה שרכיב המאסר בפועל לא הולם את חומרת המעשה.

עוד טוענת הפרקליטות כי התוצאה הסופית של מעשיו של דרי היא תולדה של רשלנות "היות וראשית המעשה היא במעשה מכוון ופסול של דרי, אשר החליט לירות במנוח כדור גומי במטרה לגרום לו פציעה". כל זאת, למרות למרות שלא נשקפה מן המנוח סכנה לכוח, כפי שנקבע בכתב האישום. 

עוד נכתב בערעור כי "נשק ניתן בידיהם של חיילים ושוטרים לצורך שימוש במסגרת תפקידם, ולשם הגשמת המטרות של הגנה על בטחון המדינה, שלום הציבור והסדר הציבורי. משכך, על המחזיקים בנשק מוטלת האחריות לעשות בו שימוש אך ורק לשם המטרות שלצורך הגשמתן הוא ניתן בידם, ורק במידה הנדרשת לשם הגשמת מטרות אלה. כאשר מדובר במי שהוא בעמדה פיקודית, כדוגמת דרי, שהיה מפקד כיתה בעת האירוע, אחריות זו היא מוגברת. דברים אלה יפים במיוחד כאשר מדובר בירי לעבר אדם, גם אם מדובר בכוונה לירות תחמושת גומי בלבד, והם מבטאים גם את השמירה על הערך של קדושת החיים".

האירוע המדובר נחשף במאי 2014, כשבסרטון שהופץ נראה דרי יורה והורג את הנער בן ה-17. בכתב האישום המקורי יוחסה לדרי עבירת הריגה, ובמהלך המשפט טענה התובעת כי לא היה מדובר בטעות בשיקול הדעת, וכי דרי החליף את מחסנית כדורי הגומי בה היה אמור להשתמש, במחסנית כדורים חיים במכוון.