"לא בשר תותחים": ההסדרה מתעכבת - תושבי עוטף עזה מחו בת"א

מאות מתושבי הדרום הפגינו בכיכר רבין בדרישה לשקט בגבול הרצועה, אחרי 5 סבבי הסלמה בשלושת החודשים האחרונים. חמאס הודיע כי ההתייעצויות יתחדשו רק לאחר חג הקורבן

מאות מתושבי עוטף עזה הפגינו אמש (שבת) בכיכר רבין שבתל אביב, בדרישה לשקט בגבול הדרומי ובקריאה להסדרה ארוכת טווח. המפגינים קראו, בין היתר, "אנחנו לא בשר תותחים", "ממשלה להתעורר - הדרום כולו בוער", ו"רוצים שוויון בביטחון". 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, שנכח בהפגנה אמר כי "בבחירה בין הסכם לעוד מבצע מיותר - אנחנו בעד הסכם. גם בגלל שהסכם נכון יותר לתושבים וגם משום שאנחנו לא סומכים על השלישיה 'ביבי-בנט-ליברמן' שינהלו מבצע נוסף - ראינו איך הם ניהלו את צוק איתן". עוד הוסיף כי "ארבע שנים חלפו מאז צוק איתן, והממשלה לא עשתה דבר כדי למנוע את המצב הנוכחי בדרום".

מחאת התושבים מגיעה בצל הדיווחים על התקדמות במגעים להסכם בין ישראל לחמאס בתיווך מצרי. למרות זאת, התושבים חוו בשלושת החודשים האחרונים לא פחות מחמישה סבבי הסלמה, ורבים מהם מסרבים לסמוך על הצהרות בדבר הפסקת אש שאינן מגובות במדיניות מוסדרת או בהסכם סופי. 

 הפגנת תושבי עזה בכיכר רבין נגד מדיניות הממשלה
 

הפגנת תושבי עזה בכיכר רבין נגד מדיניות הממשלה (חדשות עשר)

 

מוקדם יותר אתמול התייחסה ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) למתיחות בדרום, והבהירה כי "עדיף הסדר עכשיו, ודאי הסדר אורך טווח, על פני האופציה האחרת שעמדה על הפרק - עוד מלחמה". בריאיון ב"המטה המרכזי", טענה כי "המהלך הזה עדיף גם על החודשים האחרונים של הפקרה מוחלטת של תושבי עוטף עזה".

יתרה מכך, היא ציינה כי "ממשלת ישראל מדברת עם חמאס, ממש כך". עם זאת, לטענתה, "אני חושבת שזו שגיאה להשאיר בצד את הרשות הפלסטינית שיש לנו עמה יחסים ביטחוניים הדוקים ביותר". יחימוביץ' ציינה כי "המחאה על אפס מדיניות היא מחאה מוצדקת", והוסיפה: "אני רוצה לדמיין מה היה קורה כאן אילו ראש ממשלה מהמרכז או מהשמאל היה מעז לדבר עם חמאס".

"נכנענו כאן - במקום לנצל את שנות הרגיעה להסכם כולל, יש כאן כיבוי שריפות", עוד טענה. "באיזשהו מקום זה יוצר תחושה שיש מילים על מיטוט שלטון החמאס - ויש מעשים". לדבריה, "בעשר השנים האחרונות אין שום ניסיון להגיע להסדר בזמן רגיעה".

 הנהגת חמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה
 

הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה (חדשות עשר)

 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ביקש, מצדו, להבהיר כי "אין קשר בין הסכם הפסקת האש לבין הפיוס הפנים פלסטיני". בנאום הסיכום שנשא בפני הוועדה המרכזית של אש"ף, הוא הוסיף, בהתייחסות למשבר ההומניטרי ברצועת עזה, כי "אנחנו לא נסכים להעברת סיוע לרצועת עזה, אלא דרך הרשות הפלסטינית בלבד".

בכיר חמאס, סאמי אבו זהרי, התייחס לדבריו של אבו מאזן: "הצהרותיו השליליות של יו"ר הרשות הן בגדר ניסיון לשים מקלות בגלגלי המאמצים להצלת רצועת עזה". עוד הוסיף כי "האמינות של פתח תלויה כעת בשינוי עמדותיה השליליות והסרת הסנקציות על רצועת עזה".

בתוך כך, באתר "אל-קודס אל-ערבי" דווח כי בימים האחרונים הוסכם על חלק גדול מהסכם הרגיעה עם ישראל, בתיווכה של מצרים. גורמים המעורים בפרטי המגעים מסרו כי כי התייעצויות ופגישות הפלגים בקהיר יימשכו גם היום. עוד נמסר כי שר המודיעין המצרי, עבאס כאמל, שב עם "תשובות חיוביות" מפגישותיו בתל אביב עם בכירים ישראלים לגבי ההסכם המסתמן.

 אנטוניו גוטרש, מזכ"ל האו"ם
 

אנטוניו גוטרש, מזכ"ל האו"ם( רויטרס)

 

מוקדם יותר, פרסם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש דוח ובו ארבע חלופות לשיפור ההגנה על הפלסטינים בעזה. הדוח פורסם בעקבות החלטת העצרת הכללית של האו"ם מחודש יוני שגינתה את ישראל על שימוש בכוח מופרז נגד ההפגנות בגבול הרצועה וקראה למזכ"ל האו"ם להמליץ על דרכים לשיפור ההגנה על הפלסטינים.

המזכ"ל הציג בדוח ארבע חלופות. האחת היא שליחת כוח שמירת שלום של האו"ם או כוח חמוש שיורכב מכמה מדינות ויקבל מנדט מהאו"ם לרצועת עזה. לשם כך יש להעביר החלטה במועצת הביטחון – והסיכוי לכך נמוך.

חלופה נוספת היא שליחת פקחי או"ם או פקחים אזרחיים לא חמושים שידווחו על המצב בשטח ויתווכו בין הצדדים. החלופה השלישית היא הרחבת תכניות הסיוע הקיימות של האו"ם בעזה ובגדה המערבית כדי לספק יותר סיוע לפלסטינים ולחזק את מוסדות הרשות הפלסטינית. החלופה הרביעית היא הגדלת מספר הדיפלומטים של האו"ם שמשרתים בישראל בעזה ובגדה המערבית.

גוטרש לא כתב בדוח על איזה מהחלופות הוא ממליץ אך הדגיש כי התנאי הבסיסי הוא קבלת הסכמה משני הצדדים, השגת הפסקת אש יציבה והשקעת תקציבים ומשאבים.

 פלסטינים בהפגנות יום השישי בגדר הגבול בעזה
 

פלסטינים בהפגנות יום השישי בגדר הגבול בעזה (חדשות עשר)

 

ארגון חמאס הודיע ביום שישי האחרון כי סבב ההתייעצויות של הפלגים הפלסטיניים בנוגע להסכם הרגיעה עם ישראל הסתיים בשלב זה וכי הדיונים יתחדשו לאחר חג הקורבן. "סיימנו היום בקהיר סבב התייעצויות עם הפלגים הפלסטינילם בנוגע לרגיעה ולפיוס. הבהרנו כי אנחנו עומדים על כך שכל הצעדים יהיו במסגרת הלאומית, הצגנו את החזון שלנו בנוגע לרגיעה ושמענו רעיונות והערות חשובים מהאחים בפלגים. המאמצים יחודשו לאחר החג אינשאללה", כתב בטוויטר חבר הלשכה המדינית של חמאס עיזת א-רישק.

במקביל, הודיע חוסאם בדראן, חבר הלשכה המדינית של חמאס: "השיחות בקהיר התרכזו במנגנוני ייצוב הפסקת האש משנת 2014 באופן שיביא לשבירת המצור על רצועת עזה ושיערוב להסרת הסבל מבני עמנו העומד איתן. השיחות התאפיינו ברצינות ובשקידה גדולה על הגשמת השאיפות של בני עמנו ותקוותיו. הוסכם שהפלגים יחדשו את הפגישות שלהם בקהיר לאחר חופשת חג הקורבן".