נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בחתונתה של שרת החוץ האוסטרית קארין קנייסל, רויטרס

בצל המשבר עם המערב: אורח הכבוד בחתונת השרה האוסטרית - פוטין

נשיא רוסיה, שנמצא באזור לקראת פגישתו הצפויה עם מרקל, הגיע לאירוע מלווה בחבורת זמרים קוזקים, ותועד רוקד שלוב ידיים עם הכלה. באופוזיציה זעמו: "חיזור מזיק"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הפתיע היום (שבת) את החוגגים בחתונתה של שרת החוץ של אוסטריה, קרין קנייסל, בעיר גמליץ, ואף רקד איתה כשהשניים שלובי זרועות. פוטין, שנמצא באזור לקראת פגישתו הצפויה עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, קיבל את ההזמנה לחתונתה של השרה, שמונתה לתפקיד על ידי "מפלגת החירות", המזוהה עם הימין הקיצוני במדינה.

פוטין הגיע לחגיגה עם זר פרחים מפואר וחבורת זמרים קוזקים, ששרו לזוג הטרי. קנייסל, בת 53, תועדה משוחחת עם נשיא רוסיה ורוקדת עמו. ההזמנה הפתיעה רבים בווינה, וגורמי אופוזיציה במדינה טענו כי ההזמנה שנשלחה לפוטין מערערת את עמדת המערב נגד רוסיה, בעיקר נוכח חילוקי הדעות בין האיחוד האירופי לקרמלין בנוגע לסיפוח חצי האי קרים מידי אוקראינה ולגבי סוגיות נוספות.

 
 חתונתה של שרת החוץ האוסטרית קארין קנייסל
 

חתונתה של שרת החוץ האוסטרית קארין קנייסל (רויטרס)

 

למרות שלא ידוע על קשר כלשהו בין קנייסל לפוטין, מומחית למזרח התיכון שאינה מזוהה עם מפלגה פוליטית כלשהי, "מפלגת החירות" שמינתה אותה לתפקיד הבכיר חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם מפלגתו של הנשיא הרוסי, "רוסיה מאוחדת". מנהיג "מפלגת החירות", היינץ-כריסטיאן שטראכה, הביע בעבר תמיכה במוסקבה וקרא להסרת הסנקציות נגד רוסיה.

שטראכה, סגן הקנצלר, תיאר את נוכחותו של פוטין בחתונתה של קנייסל כ"בניית גשרים", ואיחל לזוג הטרי "את כל המזל שבעולם ואהבה נצחית". לדבריו, הסיקור הנרחב של ביקור הנשיא יביא "פרסום טוב יותר לאוסטריה ולהכנסת האורחים שלה". הממשלה בווינה סירבה לגרש דיפלומטים רוסים מהמדינה, כפי שעשו מדינות אחרות באיחוד האירופי, בעקבות טענות בריטניה על הרעלת המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל. כמו כן, פוטין כבר ערך ביקור רשמי במדינה בחודש יוני.

 קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ בחתונתה של שרת החוץ קארין קנייסל
 

קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ בחתונתה של שרת החוץ קארין קנייסל (רויטרס)

 

קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ, שגם נכח בחתונה, הבהיר בעבר כי אוסטריה תפעל לפי קווי המדיניות שיתווה האיחוד האירופי בנוגע לרוסיה. חבר מפלגת האופוזיציה הסוציאל-דמוקרטית יורג לייכטפריד טען בציוץ כי אירוח הנשיא פוטין הוא "חיזור סמלי ומזיק".