גורמי אופוזיציה: חוסל ראש "ענף פלסטין" במודיעין הצבאי הסורי

ארגון זכויות האדם בסוריה המזוהה עם המורדים, הודיע כי קצין המודיעין אחמד עיסא חביב נורה למוות באזור מציאף שבפרברי חמאה, בידי מתנקשים שירו בראשו

ארגון זכויות האדם בסוריה המזוהה עם האופוזיציה הסורית דיווח היום (שבת) כי איש כוחות הביטחון של השלטון, אחמד עיסא חביב, חוסל באזור מציאף שבפרברי מחוז חמאה.

חמושים ירו לעבר חביב, ראש "ענף פלסטין" במודיעין הצבאי הסורי, והוא נהרג מיד. ארגון זכויות האדם לא יודע להצביע כעת על הסיבות והמניעים לרצח וגם לא על זהות המבצעים. 

בשבוע שעבר דיווחו כלי תקשורת בסוריה כי ד"ר עזיז אסבר, מנהל מרכז לחקר נשק כימי של משטר אסד, נהרג בפיצוץ שהתרחש בעיירה מסיאף שבאזור חמאה. על פי הדיווחים, אסבר והנהג שלו עלו בנסיעה על מטען צד ונהרגו.

 דוקטור עזיז אסבר, שעל פי הדיווחים נהרג בפיצוץ
 

דוקטור עזיז אסבר, שעל פי הדיווחים נהרג בפיצוץ ( חדשות עשר)

 

גורמים רשמיים אמרו כבר אז לסוכנות הידיעות "פרנסה לטינה" כי גורמי ביון ישראלים עשויים להיות מעורבים באירוע. נוסף על כך, תקיפה שהתרחשה לפני כשנה במכון שניהל אסבר, יוחסה לישראל. אסבר נחשב לאיש צללים בשל קרבתו לנשיא בשאר אל-אסד, ולמשימות שעליהן הופקד וביניהן פיתוח טילים מטווח בינוני וקרוב. לתפקידו הנוכחי כמנהל המרכז למחקרים מדעיים, הוא מונה ישירות על ידי אסד.

ברשת "אל-ערביה" נכתב כי אסבר היה שותף סוד בתוכנית טילי ה-"פאתח" של האיראנים וכי היווה גורם מקשר בין מומחים סורים, איראנים וצפון קוריאנים. כמו כן, אסבר היה מבין האנשים היחידים בסוריה שחיזבאללה בטח בו, והוא פעל לתיאום בין הארגון ומומחים איראנים בסוריה ולבניית מחסנים של חיזבאללה על אדמת סוריה.

עם זאת, האופוזיציה בסוריה הפנתה אצבע מאשימה לעבר ממשלו של הנשיא בשאר אסד בכל הקשור לחיסולו של אסבר, כך דיווחה רשת "סקיי ניוז" בערבית. עד כה, יוחס החיסול לישראל, על פי מקורות זרים.