אנטוניו גוטרש, מזכ"ל האו"ם, רויטרס

שליחת כוח חמוש והרחבת הסיוע: דוח האו"ם להגנה על תושבי עזה

עקב החלטת הגינוי נגד ישראל, פרסם אנטוניו גוטרש מסמך בו 4 חלופות להגנה על הפלס', ביניהן שליחת פקחי או"ם שיתווכו בין הצדדים והגדלת מספר הדיפלומטים ברצועה ובגדה

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, פרסם הלילה (שבת) דוח ובו ארבע חלופות לשיפור ההגנה על הפלסטינים בעזה. הדוח פורסם בעקבות החלטת העצרת הכללית של האו"ם מחודש יוני שגינתה את ישראל על שימוש בכוח מופרז נגד ההפגנות בגבול הרצועה וקראה למזכ"ל האו"ם להמליץ על דרכים לשיפור ההגנה על הפלסטינים.

המזכ"ל הציג בדוח ארבע חלופות. האחת היא שליחת כוח שמירת שלום של האו"ם או כוח חמוש שיורכב מכמה מדינות ויקבל מנדט מהאו"ם לרצועת עזה. לשם כך יש להעביר החלטה במועצת הביטחון – והסיכוי לכך נמוך.

 פלסטינים בהפגנות יום השישי בגדר הגבול בעזה
 

פלסטינים בהפגנות יום השישי בגדר הגבול בעזה ( חדשות עשר)

 

 

 

חלופה נוספת היא שליחת פקחי או"ם או פקחים אזרחיים לא חמושים שידווחו על המצב בשטח ויתווכו בין הצדדים. החלופה השלישית היא הרחבת תכניות הסיוע הקיימות של האו"ם בעזה ובגדה המערבית כדי לספק יותר סיוע לפלסטינים ולחזק את מוסדות הרשות הפלסטינית. החלופה הרביעית היא הגדלת מספר הדיפלומטים של האו"ם שמשרתים בישראל בעזה ובגדה המערבית.

גוטרש לא כתב בדוח על איזה מהחלופות הוא ממליץ אך הדגיש כי התנאי הבסיסי הוא קבלת הסכמה משני הצדדים, השגת הפסקת אש יציבה והשקעת תקציבים ומשאבים.

ארגון חמאס הודיע אמש כי סבב ההתייעצויות של הפלגים הפלסטיניים בנוגע להסכם הרגיעה עם ישראל הסתיים בשלב זה וכי הדיונים יתחדשו לאחר חג הקורבן. "סיימנו היום בקהיר סבב התייעצויות עם הפלגים הפלסטינילם בנוגע לרגיעה ולפיוס. הבהרנו כי אנחנו עומדים על כך שכל הצעדים יהיו במסגרת הלאומית, הצגנו את החזון שלנו בנוגע לרגיעה ושמענו רעיונות והערות חשובים מהאחים בפלגים. המאמצים יחודשו לאחר החג אינשאללה", כתב בטוויטר חבר הלשכה המדינית של חמאס עיזת א-רישק.

 העצרת הכללית של האו"ם
 

העצרת הכללית של האו"ם ( רויטרס)

 

במקביל, הודיע חוסאם בדראן, חבר הלשכה המדינית של חמאס: "השיחות בקהיר התרכזו במנגנוני ייצוב הפסקת האש משנת 2014 באופן שיביא לשבירת המצור על רצועת עזה ושיערוב להסרת הסבל מבני עמנו העומד איתן. השיחות התאפיינו ברצינות ובשקידה גדולה על הגשמת השאיפות של בני עמנו ותקוותיו. הוסכם שהפלגים יחדשו את הפגישות שלהם בקהיר לאחר חופשת חג הקורבן".

בתוך כך, גורם ביטחוני בכיר אמר אמש לחדשות עשר כי הערב יחליט שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אם יימשכו מאמצי ההסדרה לקראת הסכם עם חמאס. לדבריו, ההערכה המודיעינית היא שארגון הטרור החליט לפעול בכיוון של הסדרה.

עוד אמר הגורם כי אם המצב ידרדר לאלימות פעם נוספת, מעבר כרם שלום יסגר. מנגד, אם השקט ישמר לאורך כל השבוע הבא, ישראל תכניס לרצועה עוד דלק וגז. לדברי הגורם, המשא ומתן מתנהל בעל פה ובתיווך של מצרים והאו"ם שמעבירים מסרים. עם זאת, הבעיה המרכזית הוא הריב הפנימי בין הפלסטינים והתנגדותו של אבו מאזן להסכם. חבר הלשכה המדינית של חמאס בעזה ח'ליל אל-חיה התראיין הערב לרשת "אל-מיאדין" ואמר כי כל עוד ישראל מתחייבת להפסקת האש לפי תנאי ההבנות שהושגו בשנת 2014 אז גם חמאס מחויב אליה.

כמה אלפי פלסטינים התאספו אתמול אחר הצהריים באזור גדר הרצועה. זאת בהמשך לקריאת הוועד המארגן של צעדות השיבה בעזה להגיע ולהשתתף במה שמכונה שם "צעדת מהפכנית למען ירושלים ואל-אקצא". הטלוויזיה הפלסטינית דיווחה כי שני בני אדם נהרגו, משרד הבריאות בעזה מסר כי למעלה מ-250 בני אדם נפצעו, 26 מהם נפצעו כתוצאה מירי של צה"ל. מצה"ל נמסר כי מספר בקבוקי תבערה ומטענים מאולתרים הושלכו לעבר גדר המערכת. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. עוד נמסר כי מספר חשודים זוהו חוצים לשטח ישראל ושבים על עקבותיהם באופן מיידי. לוחמי צה״ל הגיבו לפעולות אלה באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. במערכת הביטחון הגדירו את יום ההפגנות כשקט ביותר מאז שאלה החלו ב-30 במארס.

פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה
 

פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה (חדשות עשר)

 

כאמור, פרסום הדוח הגיע בעקבות אימוץ החלטה אותה הגישו אלג'יריה וטורקיה בעצרת הכללית של האו"ם, הקוראת למזכ"ל האו"ם להגיש המלצות בנושא מנגנונים בינלאומיים להגנה על הפלסטינים ברצועת עזה. ההחלטה גם מגנה את ישראל על "שימוש לא מידתי בכוח" נגד אזרחים בעזה וקוראת להסיר את המצור מעל רצועת עזה. 120 מדינות הצביעו בעד ההחלטה, 8 מדינות הצביעו נגד ו-45 מדינות נמנעו.

החלטת העצרת הכללית של האו"ם התקבלה אחרי דיון מרתוני שכלל ארבעה הצבעות שונות. במהלך הישיבה הציגה שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, תיקון להצעה שקידמו מדינות ערב. התיקון כלל גינוי לחמאס על ההתקפות נגד ישראל מרצועת עזה. היילי ביקשה להביא את התיקון שהציעה להצבעה מיידית, אך נציגי מדינות ערב ניסו לבלום אותה באמצעות התקנון וביקשו לקיים הצבעה על דחיית התיקון האמריקני.