שמואל חי הלברון, חדשות עשר

משהו קטן וטוב: מנער בסיכון - לבעלים של מסעדה העוזרת לצעירים

כששמואל, תושב שכונה ד' בב"ש, סולק מביה"ס, הוא החל לעבוד במסעדה התומכת בנוער בסיכון. יחד עם השף הקים מסעדה "לאנשים שחוו קשיים כמוני"

עם אבא נרקומן ואמא שסבלה ממחלת נפש, לשמואל חי הלברון לא היה סיכוי אמיתי לשרוד בשכונה ד' בבאר שבע. בגיל 16 הוא כבר קנה פלאפונים גנובים ומכר אותם כדי להתקיים, אבל אז הוא נחשף לתכנית מיוחדת לנערים בסיכון במסעדת "רינגלבלום" בעיר, ומשם דרכו השתנתה.

אחרי שהעיפו את חי מבית הספר, הוא החליט לעבוד במסעדה רק בשביל להרוויח כסף ולממן את שיעורי הנהיגה שלו. אבל אז הוא התאהב בתחום הקולינריה, ושם הוא הכיר את קים נווה, שף המסעדה, וביחד הם פתחו את "חדר האוכל" – מסעדה חדשה ומצליחה בעיר. "החלטתי לפתוח את המסעדה שלי לאנשים שחוו קשיים כמוני, כדי להחזיר לחברה על מה שהיא נתנה לי", סיפר חי.

 שמואל חי הלברון
 

שמואל חי הלברון (חדשות עשר)

 

הרעיון לפתיחת מסעדה הגיע לאחר שחי הבין שיש לו את היכולת לעזור לאנשים אחרים. "באיזשהו שלב אתה קולט שיש לך השפעה על אנשים, תרצה או לא תרצה", אמר חי, "לפעמים הם צריכים עזרה, לפעמים הכוונה, לפעמים הם צריכים שיסחטו מהם מה קרה להם כדי להבין מה שורש הבעיה".

עמירם דהן, מנהל המטבח, סיפר על התמיכה שחי נותן לו: "כשאני נתקל בקשיים, אני מדבר איתו והוא מוצא לי פתרונות. הוא עוזר כל הזמן. לא משנה מה, הוא יהיה איתך". אחרי שהיה הבוס של חי, ועכשיו הוא השותף שלו, נווה טען כי "הסיפור של חי, ולא רק שלו, אלא של כל מי שעבד ב"רינגלבלום" או עובד, הוא סיפור עצוב", אמר, "אבל למי מאיתנו אין סיפור עצוב בעבר שלו? השאלה מה עושים עם זה".

 קים נווה
 

קים נווה (חדשות עשר)

 

אילנה קוורטין, מנהלת תחום יזמות בארגון "ארץ עיר", שתמך בפתיחת העסק, סיפרה: "אנחנו עוסקים גם בהקמה וליווי של קהילות, וגם ביזמות עסקית-חברתית, כמו חי. במסגרת תחום היזמות אנחנו מלווים למעלה מ-150 יזמים בכל הארץ. המטרה היא להרים אותם שלב אחד קדימה, לקדם אותם ולחלום איתם את החלום".