גן המשחקים שנפגע מרקטה בשדרות, חדשות עשר

הפצועים השקטים: תושבי עוטף עזה שחיים בפחד מתמיד

פגיעת הרקטה בגינה בשדרות בשבוע שעבר המחישה כמה ממשי איום הרקטות. התושבים שחיים מהסלמה להסדרה מרגישים שאין מי ששומע את זעקתם. "התושבים לא מטומטמים - הם במלחמה"

אלפים מתושבי הדרום ועוטף עזה, חווים מצב מלחמה עם חמאס ללא הפסקה כבר כמעט עשרים שנה. עבור הפצועים, נפגעי החרדה ותושבי האזור כל אזעקת צבע אדום או אפילו רעש שמזכיר את האזעקה מעלה את סף הלחץ מחדש. גינת המשחקים בשכונת ניר עם שבשדרות שנפגעה בשבוע שעבר מנפילת רקטה מסמלת את רמת הסיכון.

"זה לא הגיוני לחיות ככה. לא רציתי חיים כאלה, אבל אני לא אקום ואלך", סיפרה רונית חביביאן קציר, תושבת שדרות. "השקט הזה לפעמים קצת מלחיץ. מתי בפעם הבאה זה יפגוש אותי?". בד בבד, מרכזי חוסן בעוטף עזה לא מצליחים בכלל לעמוד בפניות של תושבים לטיפול. 

שלהבת אדמולה, תושבת שדרות טענה כי הסכם ההסדרה הצפוי להיחתם "זה לכסות אוזניים ולשים לנו יריעה על העיניים ולהגיד לנו 'אתם מטומטמים'. אף בן אדם בעוטף עזה הוא לא אדם מטומטם. הוא עובר מלחמה, הוא עובר טרור". בתה נטע בת החמש סיפרה על חווית הקיץ שלה: "בכל יום אני לא יורדת למטה, אני נשארת בבית". לפני שלוש שנים חזרה לגור בעוטף כי "ההורים שלי, המשפחה, החברים פה. חזרתי כי פה נולדתי".

 
 
 

ליאור בן שימול הייתה בת שש כשלפני עשר שנים נפצעה כשטיל נחת ופגע בבית השכנים בו שהתה. כל נפילת טיל או אזעקת צבע אדום  - הן פגיעות נוספות בשיקום שעברה. אחיה עמית בן ה-13 סיפר כי המגורים בשדרות קשים עבורו מנטלית. "לפעמים, כשאני לבד, אני חושב על המוות ואם יהיה 'צבע אדום' אני לא יודע מה אני אעשה ככה, אני די מפחד קצת".

"הגן לא חזר להיות כמו שהיה. הגן השמח שעושים בו פעילויות נהיה גן עצוב", מסכמת שלהבת שמלווה את ילדיה לגינת המשחקים כדי שלא יהיו, אפילו לרגע, לבד.