הסדרה במבחן: בצל השיחות בקהיר – בחמאס קוראים למפגינים לצעוד

בארגון מנסים להביא גם היום את תושבי הרצועה להפגנות על הגדר, כבכול יום שישי בשבועות האחרונים. במערכת הביטחון עוקבים במתח אחר הנעשה: "לא נאפשר כל פגיעה או חציה"

הסכם הרגיעה בין ישראל וחמאס בתיווך מצרים: כשברקע השיחות בקהיר בין חמאס והפלגים האחרים והמודיעין המצרי, במערכת הביטחון מסמנים את היממה הקרובה כמבחן ההפגנות שמתכנן חמאס סמוך לגדר. הוועד המארגן של צעדות השיבה בעזה, קרא היום (שישי) לכל הציבור להגיע ולהשתתף במה שמכונה שם "צעדת מהפכנית למען ירושלים ואל-אקצא".

בארגון מבקשים לייצר את אותה הסיטואציה שחזרה על עצמה במרבית סופי השבוע בחודשים האחרונים: הפגנות המוניות על גדר הרצועה ועימותים עם כוחות הביטחון, לאחר תפילות יום השישי. בצה"ל הבהירו כי ההנחיות נשארו בתוקף. "הכוחות לא יאפשרו פגיעה או חצייה של הגדר. נפעל כנגד ניסיונות לשגר בלוני תבערה", אומרים שם.

 
 
 

ובתוך כך, הקבינט המדיני ביטחוני לא הצביע על אישור ההסכם עם חמאס, זאת למרות שהדיון נערך זמן קצר לפני שראש הממשלה, בנימין נתניהו, נועד עם ראש המודיעין המצרי בישראל. בנוסף, גם בשלושת הדיונים הקודמים שנערכו בנושא, לא עלה ההסכם להצבעה. המגעים להסדרה החלו כזכור בפגישה בין נתניהו לנשיא מצרים א-סיסי בחודש מאי האחרון, שנחשפה בחדשות עשר.

 ראש המודיעין המצרי, עבאס קאמל, לוחץ ידיים עם א-סיסי
 

"מו"מ ישיר למחצה עם ישראל". כאמל וא-סיסי ( רויטרס)

 

אמש דיווח אתר "ערבי 21" מפי מקור המתואר כ"בקי במאמצים המצריים להפסקת אש", כי מצרים הציעה לחמאס וליתר הפלגים ברצועה לנהל משא ומתן "ישיר למחצה" מול ישראל. על פי הדיווח, כחלק מהמתווה המוצע תגיע משלחת ישראלית לקהיר כבר ביומיים הקרובים. שתי המשלחות ישהו במלונות שונים, ולא ייפגשו פנים אל פנים. אולם, המצרים יעבירו את המסרים בין המשלחות. על פי הדיווח, המו"מ צפוי להימשך חמישה ימים.

המקור הפלסטיני מסר כי "חמאס הסכים להצעה המצרית, אך התנה זאת בהסכמת שאר הפלגים ברצועה". על פי הדיווח, מטרת ביקורו של ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, שהגיע שלשום לתל אביב ואתמול שוחח עם אבו מאזן - לסכם את מתווה ההצעה הזו. עוד ציין המקור כי ייתכן ו"הרשות הפלסטינית תנסה לטרפד את המהלך". אולם, לפי דבריו ישנו חוסר הסכמה גם בקרב בכירים בישראל בנוגע להצעה, כך שקיום מו"מ "ישיר למחצה" עדיין מוטל בספק.

נוסף לכך, ביטאון "א-רסאלה" המקורב לחמאס מסר מפי מקורות המשתתפים בפגישות בקהיר כי למרות שהחזון העקרוני היה על הסכמה על הפסקת אש שתיארך כשנה, לאחר דיונים שנמשכו עד שעות מאוחרות בלילה, הכריזו הפלגים כי הם מסרבים לקבוע תחומי זמן להפסקת האש ולפיהם העקרון היחיד הוא "שקט תמורת שקט" ללא התחייבויות לסעיף זמן.

מוקדם יותר אתמול דיווחה רשת אל-מיאדין הלבנונית מפי מקורות "יודעי דבר", כי הסכם הסדרת רצועת עזה יכלול רגיעה לשנה ומעבר ימי בטוח מהרצועה לקפריסין. עוד דווח כי 48 השעות הבאות תהיינה מכריעות בנוגע לרגיעה בין חמאס לישראל, וכי ההסכם יכלול תשלום משכורות לפקידים בעזה על ידי קטאר ובשיתוף פעולה מצרי.

 מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, בביקור בנתיב העשרה
 

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, בביקור בנתיב העשרה אתמול ( חדשות עשר)

 

כמו כן, מקורות פלסטינים מסרו כי הדיונים על רגיעה ארוכת טווח בין ישראל לחמאס נכנסו לישורת האחרונה, וכי ישנם מגעים מתקדמים לעסקת חילופי שבויים בין חמאס לישראל ופיוס בין פתח לחמאס. בנוסף נמסר כי מתקיימים מאמצים כבירים של מצרים להגיע להסכם בין ישראל לחמאס במהלך הימים הקרובים, לפני חג הקורבן, שייערך ביום שלישי בשבוע הבא.

ובתוך כך נפגש אמש מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, עם תושבי הישוב נתיב העשרה שבעוטף עזה. "אנחנו ממשיכים לפתח את ארגז הכלים שלנו בהיבטי ההגנה וההתקפה", אמר נורקין לתושבים. לדבריו, צה"ל מתמודד בשנים האחרונות עם הרבה מאוד תרחישים, ארגונים ומערכות אויב. "בכל הגזרות הגענו להיקף פעילות מבצעית גבוהה. חיל-האוויר הטיל מאות פצצות מחוץ לגבולות מדינת ישראל. אנחנו לוקחים מטוסי קרב ומפתחים שיטות למלחמה בטרור, דבר שאף חיל-אוויר בעולם לא עושה", הוסיף, ״הפעילות שלנו מעשירה את ארגז הכלים של צה"ל על מנת לספק מענה לאיומים איתם אנו מתמודדים".

לדבריו מאפייני המלחמה השתנו: ״אין מולנו ישות מדינית. אנחנו פועלים מול ארגוני הטרור במישור הצבאי והמוראלי. בחמאס רואים מה קורה מסביב ויודעים מה היכולות שלנו. אנחנו מבצעים פעולות שמנסות לאפשר את קיום השיח האסטרטגי-מדיני, לצמצם את הסבל בעורף ולמנוע את הסיכון שנשקף לכוחותינו".