תת ניצב גיא ניר, חדשות עשר

היועמ"ש לגיא ניר: "עד שהחומרים לא יועברו - לא נדון בחסינות"

מנדלביט לא קיבל את הצעתו של תנ"צ ניר בתמורה למסירת ההקלטות נגד בכירי המשטרה ודרש לקבל את המידע עד יום שני. בנוסף, ביקר את התנהלותו "שעומדת בסתירה מוחלטת לדרגתו"

מספר ימים לאחר שראש אגף המודיעין לשעבר במשטרה, תת-ניצב גיא ניר, פנה ליועץ המשפטי לממשלה וביקש ממנו לקבל חסינות בתמורה להעברת חומר והקלטות נגד בכירי המשטרה, המצביעים לטענתו על מעשים פליליים, פנו בלשכתו של מנדלבליט לפרקליטו של ניר, עו"ד מיכאל דבורין, בבקשה להעביר את כל החומרים העוסקים בנושא, וכי בשלב זה אינם מוכנים לתת דבר לניר בתמורה, לרבות חסינות. על פי המכתב, ניר נדרש להעביר את כל החומרים שבידיו עד ליום שני הקרוב ה-20.8.18.

על פי ההערכות, בלשכתו של אביחי מנדלבליט לא ממהרים לפתוח בחקירה וסבורים שהחומרים שנמצאים בידיו של תנ"צ ניר אינם מעידים על עבירה פלילית. כמו כן, הם טוענים כי מצופה מקצין משטרה בעבר שיעביר חומרים נפיצים כאלה ללא תנאים מוקדמים: "התנהלות זו עומדת בסתירה מוחלטת לחובתו ולאחריותו מתוקף דרגתו והשתייכותו למערכת אכיפת החוק". בכיר במשטרה הוסיף כי "החומרים שבידי גיא ניר לא חושפים שחיתות אלא מקורות חיים שנשקפת להם סכנה".

בלשכת היועץ מתחו ביקורת מרומזת על התנהלותו של ניר: "תנ"צ ניר פנה בעבר, כבר לפני כשלוש שנים, בתלונות מפורטות למח"ש, בהן העלה טענות שונות כלפי גורמי משטרה, ומסר חומרים שהיו בידיו, ואלה טופלו במח"ש. ככל שהחומרים הנטענים היו מצויים בידיו כבר אז והוא בחר שלא להעלות את כלל טענותיו ושלא להעביר את כלל החומרים שהיו בידיו באותה עת, הרי שהדבר מעורר תמיהה".

 
 
 
 היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט (חדשות עשר)

 

לפני יומיים כינס היועמ"ש דיון דרמטי בלשכתו שערך כמה שעות, בו השתתפו בכירי משרד המשפטים, פרקליט המדינה, וראשת מח"ש. ניכר כי מבחינת כל הגורמים מדובר בפרשה רגישה במיוחד, שכן כל אחד מהצדדים טוען להתנהלות בלתי חוקית של השני. 

כזכור, בחודש פברואר טען תת ניצב גיא ניר, שהיה ראש חטיבת המודיעין במשטרה בתקופה בה הודיעו על מינויו של גל הירש למפכ"ל, באוזני מבקר המדינה, וגם בפני ארדן, כי ראש אגף חקירות ומודיעין, ניצב מני יצחקי, פעל לסיכול מינויו של הירש - באופן הגובל בקשירת קשר פלילי.

תחילת הפרשה ב-25 באוגוסט 2015, אז הודיע ארדן על מינוי הירש למפכ"ל המשטרה. בצמרת המשטרה לקחו קשה את המינוי. באותו ערב, ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, רמז שיתפטר מהמשטרה. לפי מקורביו, הוא מאוד נעלב מהחלטתו של ארדן.

למחרת, בשעת בוקר מוקדמת, העוזרת האישית של ניצב יצחקי והעוזרת האישי של תנ"צ ניר התכתבו בהודעות. העוזרת של ניר כתבה כי "ראש החטיבה הופתע מאוד לשמוע כי פנית הבוקר לקצינה בחטיבת המודיעין וביקשת ממנה לערוך בדיקות אודות המפכ"ל המיועד גל הירש". העוזרת של יצחקי ענתה: "הפנייה נעשתה בהנחייה ישירה של ראש אח"מ (יצחקי). גיא מוזמן לדבר איתו על כך".

בד בבד, ניר שוחח עם יצחקי בנושא. בעקבות שיחות אלה, הוא פנה למבקר המדינה ולאחרונה גם לארדן בתלונה נגד יצחקי, שבה הוא טוען כי מעשיו לסיכול מינויו של הירש גובלים בפלילים. ניר טוען כי יצחקי לחץ לאסוף חומר על הירש. כמו כן, לדבריו, על בקשות להכין תיק חפיפה למפכ"ל המיועד, יצחקי ענה כי יש בעיה בכך, בשל חיקור דין נגדו. על אמירות לפיהן ליאחב"ל אין ראיות נגד הירש, אמר יצחקי כי הן לא נבדקו ולא תומללו אך הן קיימות. בוויכוח שהתפתח בין השניים, התעקש יצחקי שהרשות להלבנת הון בודקת דברים, וכי המעורבות של הירש בחקירה קרתה אמנם בשנת 2007, כשהחוק לא היה בתוקף, אבל שמדובר בעניין אתי.

ניצב בדימוס מני יצחקי
 

ניצב בדימוס מני יצחקי (ערוץ הכנסת)

 

זה תקופה ארוכה שתנ"צ ניר, שהודח מתפקידו, מנהל מלחמה במפקדיו לשעבר. ניר הודח מתפקידו לאחר שבמשטרה הוגש נגדו כתב אישום על דיווחים כוזבים והתנהגות לא הולמת. השבוע פורסם כי ניר מעלה טענות על כך שבמסגרת תפקידו, התבקש לבדוק מידע על השר אריה דרעי ואיש העסקים מוטי בן משה, באופן המנוגד לנהלים.

ב-2013, כך על פי ניר, נתבקשה חטיבת המודיעין לבדוק אם יש בידיה מידע על איש העסקים מוטי בן משה, שהיה אז אלמוני יחסית ורצה לרכוש את חברת IDB. זאת, לכאורה בצורה לא תקינה. שם נוסף שעולה בשיחות הוא אריה דרעי. הרשות לאיסור הלבנת הון ביקשה להעביר מידע מרשות לרשות, באופן שנראה לא תקין לראש חטיבת המודיעין.