משבר טורקיה-ארה"ב: טורקים שרפו דולרים והשמידו אייפונים

לאחר שהנשיא ארדואן קרא להחרמת מוצרים אמריקנים, אזרחי טורקיה חלקו ברשתות החברתיות הוכחה לנאמנותם. עם זאת, לא כולם מיישרים קו. "נסה לקחת אייפון מבת 16"

משבר טורקיה-ארה"ב: לאחר שנשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, קרא לאזרחים להחרים מוצרים אמריקניים כצעד מחאה על הסנקציות שהטילה וושינגטון, אזרחי הרפובליקה הפגינו נאמנות וחלקו ברשתות החברתיות תיעודים בהם ניתן לראות שריפת דולרים והרס אחד הסמלים האמריקנים המובהקים - הטלפון של אפּל. בין היתר באמצעות פטישים ואפילו באקדח.

ארדואן מנסה בימים אלה לשכנע את הטורקים כי ארה"ב הכריזה על טורקיה מלחמה כלכלית. עם זאת, לא כל האזרחים מאמינים כי זו הדרך. "קל לומר אל תאכלו המבורגר, אל תקנו את הטלפון הזה. יש לי ילדה בת 16 - קח ממנה את האייפון אם אתה יכול", אמר אומיט אילמז, בעל חנות בטורקיה.

כעת נראה כי הצלחת החרם הצרכני על מוצרים אמריקנים מוטלת בספק כיוון שהטורקים נהנים מהאייפון ובסופו של יום, טורקיה מהווה אחוז קטן יחסית מהכנסותיה של אפל.

 אזרח טורקי מכוון אקדח למכשיר אייפון
 

אזרח טורקי מכוון אקדח למכשיר אייפון (חדשות עשר)

 
 
 


הסנקציות של ארה"ב על טורקיה הביאו במהלך השבוע האחרון להמשך הידרדרות הכלכלה המקומית, אך גם להקשחת עמדות מול ארצות הברית. המגבלות שהטיל טראמפ ממשיכות לגבות מחיר כאשר הבורסה הטורקית צנחה ביותר מחמישה אחוזים ומניות הבנקים צנחו ביותר מ-15 אחוזים.

ביום שני האחרון אמר ארדואן בנאום על ארה"ב כי "מצד אחד את שותפה אסטרטגית, מצד שני את יורה לעצמך ברגל. את שותפה אסטרטגית בנאט"ו, ומצד שני דקרת בגב את בת בריתך, האם זה יעלה על הדעת?". גם שר החוץ של טורקיה, מבלוט צ'בושואלו, התייחס למשבר בין המדינות, ואמר כי "טורקיה עשתה מספיק כדי לתקן את קשריה עם ארה"ב". עוד הוסיף כי "וושינגטון פעלה בניגוד לברית בין המדינות בנוגע לסוגיות ביטחוניות בסיסיות". במהלך נאום לשגרירים בבירה אנקרה, אמר צ'בושואלו כי "ארה"ב צריכה להבין שלא תשיג דבר באמצעות איומים על טורקיה".