ההסכם עם חמאס: ליברמן נפגש בחשאי בקפריסין עם השליח הקטארי

לחדשות עשר נודע כי השניים דנו בחודש יוני במצב בעזה ובניסיונות להגיע להפסקת אש. קטאר התחייבה להקציב 350 מיליון דולר לקידום פרויקטים הומינטריים ברצועה

ההסכם עם חמאס: שר הביטחון, אביגדור ליברמן, נפגש ב-22 ביוני בשדה התעופה של לרנקה בקפריסין עם השליח הקטארי מוחמד אל-עמאדי, כך נודע לחדשות עשר. ליברמן שהה בקפריסין לפגישות עם שרי ההגנה של קפריסין ויוון ואל-עמאדי הגיע לשם כחלק ממסע דילוגים שקיים באזור.

בפגישה דנו השניים במצב ברצועת עזה ובניסיונות להגיע להסכם הפסקת אש. במהלך הפגישה העלה אל-עמאדי הצעות קטאריות הן לגבי שיפור המצב ההומניטרי בעזה והן בסוגיית השבועיים והנעדרים. בחודשים האחרונים ישראל דחתה את ניסיונות התיווך הקטארים מול חמאס במיוחד על רקע התנגדות חריפה מצד מצרים והחליטה להמשיך ולהתבסס על ערוץ התיווך של המודיעין המצרי מול חמאס.

 
 
 

עם זאת, ישראל, האו"ם וארה"ב המשיכו במגעים עם קטאר כדי לשלב את הנסיכות בחלק אחר של הסכם הפסקת האש בעזה. המגעים התמקדו בניסיון לגייס את קטאר כדי שזו תסייע לממן חלק גדול מהפרויקטים ההומניטריים בעזה. הצורך בסיוע כספי קטארי התעורר לאור העובדה שמדינות ערביות אחרות כמו סעודיה ואיחוד האמירויות סירבו להשקיע כספים בפרויקטים בעזה כדי שכספים אלה לא יגיעו לחמאס.

הפגנות על הגדר בעזה
 

הפגנות על הגדר בעזה (שיהאב)

 

יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, והשליח האמריקני לתהליך השלום, ג'ייסון גרינבלט, ביקרו בדוחא במהלך ביקורם האחרון באזור בתחילת יוני וביקשו מהקטארים לסייע כספית לשיקום התשתיות בעזה. שליח האו"ם ניקולאי מלאדנוב ביקר גם הוא בדוחא לפני כשבועיים וביקש מהקטארים לסייע כלכלית. לבסוף קטאר הסכימה והתחייבה להקציב 350 מיליון דולר נוספים לקידום פרויקטים הומניטאריים בעזה וכן לתשלום משכורות של פקידי הממשלה בעזה.

מוקדם יותר, פקיד ישראלי בכיר מסר כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פגש אתמול את ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, שביקר בישראל כאורחו של היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת. נתניהו וראש המודיעין המצרי דנו על הסכם הפסקת האש ברצועת עזה. זאת, בנוסף לפגישה שערך כאמל עם ראש השב"כ נדב ארגמן, שניהל את המגעים. יש לציין כי מתווה ההסכם לא אושר עדיין בקבינט הישראלי.

עם זאת, תכנונו של כאמל לנסוע לרמאללה על מנת להיפגש במוקטעה עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, נדחה. זאת, בשל העובדה כי אבו מאזן סירב להיפגש עימו בתואנה כי הוא "עסוק בוועידה המרכזית של פתח". אבו מאזן הציע לכאמל להיפגש עוד שבוע וחצי. תגובתו של ראש המודיעין המצרי לא ידועה, אך על פי מקורות, כאמל כבר עזב, והפגישה לא תתקיים.

 שריפה בעקבות בלון תבערה ביער ניר עם
 

שריפה בעקבות בלון תבערה ביער ניר עם (קובי סופר, רשות הטבע והגנים)

 

בד בבד, שר החינוך, נפתלי בנט, תקף פעם נוספת את שר הביטחון, אביגדור ליברמן: "תפיסת 'שכנוע העזתים' חלולה ונטולת היגיון. הרעיון כאילו ישראל יכולה לשכנע את הציבור העזתי להחליף את שלטון חמאס הוא דמיוני ומנותק מהמציאות. האם ליברמן שאל את עצמו כמה שנים ייקח למוטט כך השכנועים את חמאס? מי בינתיים ישלם את המחיר על התעצמות הטרור העזתי? הסכם ישראל-חמאס אליו דחף ליברמן הוא שגיאה חמורה וחסרת אחריות שתאפשר לחמאס להאיץ את ייצור הרקטות. אם לא נעצור היום את המפעל הלאומי של חמאס לייצור רקטות, תושבי ישראל יסבלו ממבול של רקטות על מרכזי האוכלוסייה של ישראל בעתיד הלא-רחוק. לאחר 140 ימים של רקטות, ירי צלפים ושיגור בלוני תבערה חמאס לומד שהטרור השתלם. צריך לומר את האמת לציבור הישראלי: הסכם ישראל-חמאס הוא שגיאה ותפיסת ההכלה נכשלה", מסר בנט.

מפלגת 'ישראל ביתנו' מסרה בתגובה לדברי השר בנט: "מאחר והשר בנט הרבה להיעדר מישיבות הקבינט בנושא עזה, כל שכן האחרונה, הוא אינו בקיא בפרטים. ברמה העקרונית אכן מתקיים ויכוח בין ימין ממלכתי ואחראי שמייצג ליברמן, לבין ימין משיחי ופופוליסטי שמייצגים בנט וסמוטריץ', שתומכים במדינה דו-לאומית ובכיבוש עזה".

קודם לכן, דיווח האתר "ערבי 21" מפי "מקור פלסטיני שבקיא במאמצים המצריים להגעה להפסקת אש ברצועה", כי מצרים הציעה לחמאס וליתר הפלגים ברצועה לנהל משא ומתן "ישיר למחצה" מול ישראל. על פי הדיווח, כחלק ממתווה ההצעה תגיע משלחת ישראלית לקהיר כבר ביומיים הקרובים. שתי המשלחות ישהו במלונות שונים, ולא ייפגשו פנים אל פנים. אולם, המצרים יעבירו את המסרים בין המשלחות. המו"מ עשוי להימשך חמישה ימים, כך על פי "ערבי 21".

המקור הפלסטיני מסר כי "חמאס הסכים להצעה המצרית, אך התנה זאת בהסכמת שאר הפלגים ברצועה". על פי הדיווח, מטרת ביקורו של ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, שהגיע אתמול לתל אביב והיום נסע לרמאללה, היא לסכם את מתווה ההצעה הזו. עוד ציין המקור כי ייתכן ו"הרשות הפלסטינית תנסה לטרפד את המהלך". אולם, לפי דבריו ישנו חוסר הסכמה גם בקרב בכירים בישראל בנוגע להצעה, כך שקיום מו"מ "ישיר למחצה" עדיין מוטל בספק.