"הפצ"ר פעל נכון כשסגר את התיק. לחמנו כמו שאימנו אותנו"

גל שוורץ היה הקשר של בניה שראל, ורגע לפני הכניסה לרפיח הוחלף על ידי הדר גולדין. "אני יודע מה היה כי הייתי שם. הלוחמים והמפקדים פועלים על פי ההוראות", סיפר

"הפצ"ר פעל נכון כשסגר את התיק נגד הלוחמים", אמר גל שוורץ, שהיה חייל בעת אירועי "יום שישי השחור", בהתייחסו להחלטת הפרקליטת הצבאי הראשי אתמול (רביעי) לסגור את התיק וקביעתו כי הלוחמים באירועים התנהגו בהתאם.

"אני יודע מה היה כי הייתי שם", הסביר שוורץ מדוע הוא שמח. "אני יודע שהלוחמים והמפקדים, גם בדרגות הגבוהות, פועלים לפי ההוראות פתיחה באש ולכן לתיק לא היה סיכוי". הוא אמר כי לדעתו הלוחמים פעלו טוב בכל המישורים: "מבחינה אנושית, מבצעית וצבאית לחמנו כמו שציפו ואימנו אותנו".

שוורץ היה הקשר של רב סרן בניה שראל בתחילת מבצע "צוק איתן". "לילה לפני הכניסה לרפיח, הדר גולדין החליף אותי. כעסתי עליו נורא, אבל זה הגורל", סיפר. שני לוחמי חטיבת גבעתי שירתו באותו צוות ויצאו לקורס מפקדים בו גולדין הצטיין. "הוא תמיד רצה תמיד לחתור למגע, להיות בראש. כשביקש מבניה שיצרף אותו לפלוגה בזמן המבצע, היה ידוע כי אי אפשר להגיד להדר לא", אמר על ההחלפה שהצילה את חיו מחד, וגבתה את חיו של גולדין מאידך. " אני יודע שאם זה היה הפוך והדר היה פה - הוא היה הופך כל אבן כדי להחזיר הביתה", הוסיף.

"מבחינתנו המבצע עדיין לא נגמר", הדגיש שוורץ. "אנחנו לא מוכנים לחזור לענוד את האותות", אמר בהתייחסו למחאת הלוחמים שהחזירו את אותות המערכה כחלק ממאבקם להחזיר גופות החללים המוחזקים בעזה. שוורץ ציין כי בעת שיוחזרו, "אז נחזור לענוד את האותות בגאווה".

חקירת "יום שישי השחור" ברפיח נסגרה אתמול על ידי הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל שרון אפק ארבע שנים לאחר האירועים. החקירה התמקדה בקרב שהתרחש במבצע צוק איתן ובמסגרתו נחטפה גופתו של הדר גולדין ונהרגו מפקד סיירת גבעתי רס"ן, בניה שראל, וסמ"ר ליאל גדעוני.

המשמעות היא שאירועי הקרב, במהלכו הופעל נוהל חניבעל ונהרגו עשרות פלסטינים, בהם אזרחים בלתי מעורבים, לא יחקרו על ידי מצ"ח. "אירועי הקרב ברפיח נבדקו באופן מקיף ומקצועי על-ידי מנגנון הבירור המטכ"לי", נמסר מהפצ"ר, "לאחר בחינה יסודית של ממצאי הבדיקה הוחלט כי אין מקום לפתיחת חקירה פלילית ביחס לאירועי הקרב".