גמנסיה הרצליה בתל אביב, חדשות 10

שנת הלימודים לא תיפתח? ארגון המורים הכריז על סכסוך עבודה

הסכסוך הוכרז בשל אי הפעלת רפורמת "עוז לתמורה" בבתי הספר בחינוך המיוחד, במפתנים ובבתי הספר הכנסייתיים. הערכה: הסיכוי לשביתה קלוש בשל המחויבות לשקט תעשייתי

פתיחת שנת הלימודים מוטלת בספק: ארגון המורים הכריז היום (חמישי) על סכסוך עבודה ארצי במערכת החינוך העל-יסודית בישראל. בארגון טוענים כי הסכסוך הוכרז בשל אי הפעלת רפורמת עוז לתמורה בבתי הספר בחינוך המיוחד, במפתנים ובבתי הספר הכנסייתיים. במידה שיוחלט על פתיחה בשביתה, התאריך עליו הכריזו בארגון הוא ה-30 באוגוסט.

"מזה שבע שנים שרפורמת עוז לתמורה מופעלת בחינוך המוכר שאינו רשמי וכל שלבי ההתקדמות של הרפורמה הסתיימו מזמן. למרות זאת, הרפורמה אינה מופעלת בבתי הספר בחינוך המיוחד, במפתנים ובבתי הספר הכנסייתיים בחינוך המוכר שאינו רשמי. כל פניותינו למנכ"לי משרד החינוך בעבר והמנכ"ל הנוכחי מר שמואל אבואב להפעלת הרפורמה בבתי הספר שבנדון לא נענו", נכתב במכתב שנשלח למשרד העבודה והרווחה.

משינון להעמקה: הספרים בבגרות בהיסטוריה - על השולחן
 

כיתה. למצולמים אין קשר לכתבה (חדשות עשר)

 

"יש בכך לא רק הפרת הסכם הרפורמה, אלא גם פגיעה במורים ובתלמידים וזאת דווקא בחינוך המיוחד ובמפתנים, שם כל כך זקוקים לרפורמה זו. לא נוכל יותר להמתין לוועדות ולדיונים אין סופיים, כי איבדנו את האמון בכך שהבעיה תיפתר בדרכי נועם. לאור האמור לעיל, אנו נאלצים להכריז על סכסוך עבודה ולהפעילו בתום תקופת הצינון".

ההערכה היא שהסיכוי לשביתה הוא קלוש. זאת בשל מחויבות ארגון המורים לשקט תעשייתי בעקבות החתימה על הסכם השכר החדש בתחילת השנה. בשבועות שקדמו לחתימה על ההסכם, השביתו מורי החינוך העל-יסודי את הלימודים במועדים שונים וגרמו לשיבושים בהכנות לבחינות הבגרות שנערכו במועד החורף. כחלק מההסכם, הובהר כי המורים לא ישבתו בשנים הקרובות בשל נושאי שכר. "עכשיו חתמנו על הסכם קיבוצי חדש ל-4 שנים אז עד 2022 אין שביתות בנושא שכר. אבל אם למשל מחר יחליטו לבטל מקצוע מסוים ואז גם לפטר מורים, זה יכול לצוץ שוב", אמר אז יו"ר ארגון המורים רן ארז.