כנסיית הדגים והלחם לאחר ההצתה, חדשות עשר

הוחמר עונש מצית כנסיית הלחם והדגים – מאסרו הוארך בשנה וחצי

ביהמ"ש העליון קיבל את ערעור הפרקליטות וקבע כי ינון ראובני ירצה חמש שנים וחצי במאסר, במקום ארבע השנים שקיבל במחוזי. עורך דינו: "מציתי בתי כנסת קיבלו רבע עונש"

בית המשפט העליון קיבל היום (חמישי) את ערעור הפרקליטות והחמיר את עונשו של ינון ראובני, שהורשע בהצתת כנסיית הלחם והדגים לפני כשלוש שנים. על פי פסק הדין החדש, ראובני ירצה חמש שנים וחצי במאסר. זאת, לאחר שבית המשפט המחוזי גזר עליו ארבע שנים בלבד.

השופטים יצחק עמית, דוד מינץ ויוסף אלרון קבעו כי מדובר בפשע על רקע דתי אידאולוגי, ועל כן החליטו להחמיר בעונש. השופט עמית אף סבר כי יש להרשיע את הנאשם השני בפרשה, יהודה אסרף, שמסר לראובני את המכונית לשם ביצוע המעשה וזוכה בבית המשפט המחוזי, אך שני השופטים האחרים קבעו כי ישנו ספק סביר למעשיו ונמנעו מהרשעתו.

 כנסיית הדגים והלחם לאחר ההצתה
 

כנסיית הדגים והלחם לאחר ההצתה(חדשות עשר )

 

עו"ד איתמר בן גביר, שייצג את הנאשם, אמר לפסק הדין כי: "יש להצטער שהשופטים גזרו על הנאשם עונשים שהם לא גזרו על ערבים שהציתו בתי כנסת, ישיבות או אפילו זרקו בקבוקי תבערה על שוטרים".

"לא מזמן השופטים אלרון ומינץ נתנו עונש של שנה וחצי לכל אירוע של מחבל שזרק בקבוק תבערה על שוטרים וחיילים", הוסיף בן גביר, "מאוד מצער שיש אפליה בענישה בין יהודים לערבים ועוד יותר מצער שבית המשפט לא נהג בראובני כפי שנוהגים בכל נאשם ואם היה כך, הוא היה צריך להיות מזוכה בדינו וודאי שלא היו צריכים להחמיר את עונשו".

כזכור, בית המשפט המחוזי גזר בחודש דבצמבר שעבר ארבע שנות מאסר בפועל לראובני. זאת, לאחר שמוקדם יותר שאותה שנה זוכה אסרף, שהואשם כי היה מעורב בהצתה. אסרף זוכה בתואנה כי לא ידע על כך שהרכב ישמש להצתה.

פרקליטו של ראובני, עו"ד איתמר בן גביר, אמר בתגובה לגזר הדין כי: "בניגוד למה שחושבים לא מדובר כלל בעונש קל, אמנם הפרקליטות ביקשה עונש חסר תקדים של תשע שנות מאסר וטוב עשה בית המשפט שדחה העמדה המופרכת של הפרקליטות אך יחד עם זאת ברור כי גם העונש הנוכחי הוא מוגזם. ערבים שהציתו ישיבה קיבלו שנתיים וחצי מאסר וערבים שהציתו בית כנסת קיבלו שנתיים מאסר. מדובר בעונש לא סביר במיוחד כאשר מדובר בבחור צעיר ללא עבר פלילי שרק לאחרונה התחתן וסבל מהתנכלות מתמשכת של השב"ס והשב"כ במהלך תקופת מעצרו. בכל מקרה אנו סבורים כי עצם ההרשעה לא נכונה, השופט התעלם משורה ארוכה של סימני שאלה, תהיות ומחדלי חקירה רבים שהצגנו ואנו נערער כמובן לבית המשפט העליון הן על הכרעת הדין והן על גזר הדין".

ב-18 ביוני 2015 התגלתה על קיר הכנסייה בכינרת הכתובת "האלילים כרות יכרתון", הלקוחה מהתפילה היהודית "עלינו לשבח", המכילה בין היתר שבחים על כך שהיהודים זוכים להתפלל לפני אלוהים, בניגוד לגויים המתפללים לאל שווא. בתוך כך, הוזעקו לזירה צוותי כיבוי אש במטרה להשתלט על דליקה שפרצה במקום בעקבות הצתת הכנסייה.