נתניהו והנייה, רויטרס

בדרך להסדרה: "מצרים הציעה לפלס' - מו"מ ישיר למחצה עם ישראל"

אתר "ערבי 21" דיווח כי הוצע לארגונים בעזה לקדם המגעים ע"י הגעת נציגי ישראל לקהיר. עם זאת, הצדדים לא ייפגשו פנים אל פנים. "חמאס הסכים; ייתכן כי הרשות תנסה לטרפד"

  • פורסם ב:
  • 16/08/2018 16:39
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/08/2018 17:35
  • |
  • כתבים:
  • אור גרשוני

בדרך להסדרה? האתר "ערבי 21" דיווח היום (חמישי) מפי "מקור פלסטיני שבקיא במאמצים המצריים להגעה להפסקת אש ברצועה", כי מצרים הציעה לחמאס וליתר הפלגים ברצועה לנהל משא ומתן "ישיר למחצה" מול ישראל.

על פי הדיווח, כחלק ממתווה ההצעה תגיע משלחת ישראלית לקהיר כבר ביומיים הקרובים. שתי המשלחות ישהו במלונות שונים, ולא ייפגשו פנים אל פנים. אולם, המצרים יעבירו את המסרים בין המשלחות. המו"מ עשוי להימשך חמישה ימים, כך על פי "ערבי 21".

 
 
  בכירי חמאס בשיחות לקראת הסכם הרגיעה עם ישראל
 

בכירי חמאס בשיחות לקראת הסכם הרגיעה עם ישראל (חדשות עשר)

 

המקור הפלסטיני מסר כי "חמאס הסכים להצעה המצרית, אך התנה זאת בהסכמת שאר הפלגים ברצועה". על פי הדיווח, מטרת ביקורו של ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, שהגיע אתמול לתל אביב והיום נסע לרמאללה, היא לסכם את מתווה ההצעה הזו. עוד ציין המקור כי ייתכן ו"הרשות הפלסטינית תנסה לטרפד את המהלך". אולם, לפי דבריו ישנו חוסר הסכמה גם בקרב בכירים בישראל בנוגע להצעה, כך שקיום מו"מ "ישיר למחצה" עדיין מוטל בספק.

נוסף לכך, ביטאון "א-רסאלה" המקורב לחמאס מסר מפי מקורות המשתתפים בפגישות בקהיר כי למרות שהחזון העקרוני היה על הסכמה על הפסקת אש שתיארך כשנה, לאחר דיונים שנמשכו עד שעות מאוחרות בלילה, הכריזו הפלגים כי הם מסרבים לקבוע תחומי זמן להפסקת האש ולפיהם העקרון היחיד הוא "שקט תמורת שקט" ללא התחייבויות לסעיף זמן. 

כזכור, רשת אל-מיאדין הלבנונית דיווחה מוקדם יותר כי הסכם הסדרת רצועת עזה יכלול רגיעה לשנה ומעבר ימי בטוח מהרצועה לקפריסין. כך דווח מפי "מקורות יודעי דבר". עוד דווח כי 48 השעות הבאות תהיינה מכריעות בנוגע לרגיעה בין חמאס לישראל, וכי ההסכם יכלול תשלום משכורות לפקידים בעזה על ידי קטאר ובשיתוף פעולה מצרי.

כמו כן, מקורות פלסטינים מסרו כי הדיונים על רגיעה ארוכת טווח בין ישראל לחמאס נכנסו לישורת האחרונה וכי ישנם מגעים מתקדמים לעסקת חילופי שבויים בין חמאס לישראל ופיוס בין פתח לחמאס. ישנם מאמצים כבירים של מצרים להגיע להסכם בין ישראל לחמאס במהלך הימים הקרובים, לפני חג הקורבן, שייערך ביום שלישי בשבוע הבא.

 נתניהו ואבו מאזן
 

נתניהו ואבו מאזן (רויטרס)

 

בתוך כך, פקיד ישראלי בכיר אישר לחדשות עשר את הדיווח לפיו ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל ביקר אתמול בישראל, ונפגש בין השאר עם היועץ לביטחון לאומי מאיר בן-שבת. בלשכת ראש הממשלה מסרבים להתייחס לנושא. הבוקר דיווח עיתון "אל-חיאת" כי כאמל ביקר בתל אביב בניסיון אחרון להגיע להסכמות על ארבעה נושאים במסגרת הסכם ההסדרה של רצועת עזה. לפי הדיווח, כאמל הגיע לישראל כדי לדון בהסכמה ישראלית לרגיעה, ביצוע פרויקטים הומניטריים ברצועה ובשלב מאוחר יותר משא ומתן לא ישיר על חילופי שבויים עם חמאס. כמו כן אמור לכלול ההסכם הסכמה ישראלית לפיוס הפנים פלסטיני.

המקורות הפלסטינים טענו כי כאמל יגיע מאוחר יותר לרמאללה, שם ייפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, כדי לקבל את הסכמתו לארבעת הנקודות הללו. ביקורו של כאמל התרחש כשבמקביל בקהיר נמצאות שתי משלחות מטעם חמאס והג'יהאד האסלאמי, בנוסף למשלחות קטנות אחרות של יתר הפלגים ברצועה. משלחות מטעם החזית העממית והחזית הדמוקרטית יגיעו היום למצרים, כך לפי הדיווח. לסיכום דווח כי ההודעה על הסכם הרגיעה בנוכחות כל הפלגים תתקיים מחר בקהיר. במקביל, סוכנות האו"ם לפליטים הודיעה כי בתי הספר שלה יפתחו השנה כסדרם, חרף ביטול המימון האמריקני. 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס היום לסוגיית ההסדרה ברצועת עזה. "אני לא יודע מה זה הסדרה. כל הססמאות וההגדרות הן לא רלווונטיות. מה שרלוונטי זו המציאות בשטח, העובדות בשטח ידברו וההתנהלות שלנו תהיה בהתאם" אמר. "בסוף השבוע אמרו לנו כי יש הסדרה, הפסקת אש. שיעשו מה שהם רוצים באופן חד צדדי ואנחנו נעשה מה שאנחנו מבינים. יש הרבה יוזמות ומתווכים, המצרים, האמריקאים, האו"ם. עם כל הכבוד להם, אנחנו נתנהג אך ורק על פי האינטרס שלנו".

"אין לנו שום אינטרס להרעיב את תושבי עזה, אלא לנהל דיאלוג עם ההמונים בעזה מעל ראשם של השליטים ברצועה", המשיך. "זה מה שאנחנו עושים. אנחנו אומרים בצורה הגלויה יותר, לא צריכים ביקורים חשאים. אם רואים שיש שקט ביטחוני, יש לנו עניין לאפשר תנאים יותר נורמליים לתושבי הרצועה. ההחלטה היא להעביר מסר: אם יהיה שקט, אז יהיה לתושבי עזה טוב. אם יהיה טרור והפרות סדר, אתם תהיו הראשונים להפסיד".