ליברמן: עקב עתירות לבג"ץ - מינוי הרמטכ"ל יתעכב

שר הביטחון הסביר ב-103FM כי בחירת הרמטכ"ל תתעכב עד ל-6 בספטמבר בשל העתירות נגד 2 מחברי הוועדה למינוי בכירים • על ההסדרה: יש הרבה יוזמות, נפעל לפי האינטרסים שלנו

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר היום ב-103FM כי התברר לו היום (חמישי) שהוועדה למינוי בכירים מושבתת, וכתוצאה מכך מינוי הרמטכ"ל הבא יתעכב.

"אי אפשר להתקדם, הייתי אמור להעביר היום את השמות לוועדה למינוי בכירים. היא מושבתת עד ה-6 בספטמבר", אמר שר הביטחון. "על סמך שיחות עם רמטכ"לים ושרי ביטחון לשעבר, הם אמרו שאי אפשר ליפול, שארבעת המועמדים מצוינים ומי שייבחר יהיה רמטכ"ל מצוין. כשאהיה מגובש אדבר עם ראש הממשלה".

יאיר גולן
 

יאיר גולן (חדשות עשר)

 

הוועדה מנוטרלת בעקבות עתירות לבג"ץ נגד שניים מחבריה. ליברמן כבר בחר שני מועמדים סופיים לתפקיד הרמטכ"ל, אך מסרב לומר מי הם. ארבעת המועמדים הם יאיר גולן, אביב כוכבי, ניצן אלון ואייל זמיר.

עוד התייחס ליברמן לסוגיית ההסדרה ברצועת עזה. "אני לא יודע מה זה הסדרה. כל הססמאות וההגדרות הן לא רלווונטיות. מה שרלוונטי זו המציאות בשטח, העובדות בשטח ידברו וההתנהלות שלנו תהיה בהתאם" אמר. "בסוף השבוע אמרו לנו כי יש הסדרה, הפסקת אש. שיעשו מה שהם רוצים באופן חד צדדי ואנחנו נעשה מה שאנחנו מבינים. יש הרבה יוזמות ומתווכים, המצרים, האמריקאים, האו"ם. עם כל הכבוד להם, אנחנו נתנהג אך ורק על פי האינטרס שלנו".

"אין לנו שום אינטרס להרעיב את תושבי עזה, אלא לנהל דיאלוג עם ההמונים בעזה מעל ראשם של השליטים ברצועה", המשיך. "זה מה שאנחנו עושים. אנחנו אומרים בצורה הגלויה יותר, לא צריכים ביקורים חשאים. אם רואים שיש שקט ביטחוני, יש לנו עניין לאפשר תנאים יותר נורמלים לתושבי הרצועה. ההחלטה היא להעביר מסר: אם יהיה שקט, אז יהיה לתושבי עזה טוב. אם יהיה טרור והפרות סדר, אתם תהיו הראשונים להפסיד".

"היו כבר המון ניסיונות פיוס בין פתח לחמאס עם המצרים ואני לא רוצה להפריע, אבל להערכתי זה הכל עבודה לשווא", ציין ליברמן בהקשר לניסיונות הפיוס בין חמאס לפתח. "לרשות הפלסטינית יש אינטרסים משלה. האינטרס שלנו זה להפיל שלטון חמאס. אפשר בשתי צורות, או שנכנסים וכובשים, דבר שיעלה לנו בחיים של חיילים, או בצורה אחרת. אביב ערבי יכול לקרות גם בעזה ולא רק בתוניס. צריך כל הזמן לתקשר ישירות עם הציבור, כמה שיותר. לפי מה שאני רואה בסקירות של השיח ברשתות החברתיות בעזה, מעולם התמיכה בחמאס לא הייתה נמוכה יותר. חמאס לא הביא אחרי ארבעה חודשים כלום. ישראל היא הפתרון והתחילו להפנים את זה ברצועה, אני מציע שלא נשלה. זה לא יהיה מחר וגם לא מחרתיים, אבל אם אנחנו רוצים שתהיה יישות ערבים שתשב איתנו בשלום, זו הדרך".

 שר הביטחון ליברמן בביקור במעבר כרם שלום
 

שר הביטחון ליברמן בביקור במעבר כרם שלום( חדשות עשר)

 

על בנט: "מכירים פוליטיקאים שכל מה שיודעים זה להפריח ססמאות. שומעים קבינט ויוצאים החוצה להציג רעיונות שלהם. שכל שר יתעסק בתחום שלו. זה שהוא תוקף אותי זה סימן טוב, כשאתה פועל טוב ואתה חזק אז מנסים לעצור אותך. אנחנו מובלים קו נכון. איינשטיין הגדיר מה זה טיפשות, לעשות את אותו דבר ולצפות לתוצאה שונה. מי שהולך בדרך כזו שיעשה בדיקת איי קיו. עשינו עופרת יצוקה, עמוד ענן הורדנו את יאסין ועוד. אם רוצים למגר שלטון חמאס, הדרך שלנו היא הנכונה. האסטרטגיה שלי היא הנכונה. צריך להפוך את עזה ליישות כלכלית שמספקת עבודה לשני מילון איש. הופכת לסינגפור של המזרח התיכון, זה הרבה יותר קרוב ממה שאנשים חושבים".

"לפני הטירוף של אוסלו, בין רצועת עזה לישראל היו יותר מ-80 מפעלים משגשגים ויותר מ-90 אלף עזתים עבדו בישראל. כעת זה בלתי אפשרי, סיכון ביטחוני", הבהיר שר הביטחון. "אם יש תקופה רגועה, זה לא בגלל רצון טוב של חמאס, זה בגלל שלפני שבוע מחקנו לו ביטחון שבוע. לפני שבוע שלושה פעילי חמאס חוסלו ועשרות נמצאו. כשהבינו שהם לפני מכה יותר גדולה, אז יש שקט. הפעולות שעשה אבו מאזן, הפסקת תשלום משכורות, מטרתן הייתה לדרדר את המצב בין עזה לבין ישראל. הוא עשה את זה בצורה מחושבת וזה מה שגרם להדרדרות במצב. אנחנו הראשונים שנשקיע בנמל תעופה ונמל בעזה, ברגע שיפסיקו את הרצון להשמיד אותנו. אנחנו פועלים יום יום על מנת לסכל הברחות, המכות האוויריות, מוכוונות נגד תשתית טרור".  

פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה
 

פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה(חדשות עשר)

 

בתוך כך, ברשת אל-מייאדין דווח כי 48 השעות הבאות תהיינה מכריעות בנוגע לרגיעה בין חמאס לישראל. מקורות יודעי דבר מסרו כי סעיפי הסכם ההסדרה יכללו תשלום משכורות לפקידים בעזה על ידי קטאר ובשיתוף פעולה מצרי. עוד דווח כי הסכם ההסדרה יכלול רגיעה לפרק זמן של שנה וכן מעבר ימי בטוח מעזה לקפריסין בפיקוח בטחוני ישראלי.

בד בבד, מקורות פלסטינים מסרו כי הדיונים על רגיעה ארוכת טווח בין ישראל לחמאס נכנסו לישורת האחרונה וכי ישנם מגעים מתקדמים לעסקת חילופי שבויים בין חמאס לישראל ופיוס בין פתח לחמאס. ישנם מאמצים כבירים של מצרים להגיע להסכם בין ישראל לחמאס במהלך הימים הקרובים, לפני חג הקורבן, שייערך ביום שלישי בשבוע הבא.

בשבוע שעבר נמתחה ביקורת על מועמדותו של יאיר גולן לרמטכ"ל, בשל התבטאויותיו לפני כשנתיים, כשאמר כי הוא מזהה "תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה ומציאת עדות להם כאן בקרבנו כיום".

בתגובה לביקורת, פרסם צה"ל הודעת תמיכה בגולן. "האלוף יאיר גולן משרת בצה"ל 38 שנים בכל גזרות הלחימה ותרומתו לביטחון ישראל גדולה", מסרו בצה"ל, "הישגי צה"ל בלחימה בטרור צתחת פיקודו מדברים בעד עצמם. מהצגתו של האלוף גולן כמי שלא פעל או לא יפעל מול מחבלים, חוטאת למציאות. כל ניסיון לא מבוסס להטיל דופי בשמו הטוב של מפקד בצה"ל ובתרומתו המבצעית-אינו ראוי".

ליברמן התייחס בחשבון הטוויטר שלו לנושא. "יאיר גולן הוא קצין מעולה ומפקד אמיץ שהקדיש את חייו לביטחונה של מדינת ישראל", כתב ליברמן, "קמפיין ההכפשה שמתנהל נגדו בימים האחרונים אינו ראוי ולא תהיה לו שום השפעה על הליך מינוי הרמטכ"ל".

 הרמטכ"ל גדי איזנקוט
 

הרמטכ"ל גדי איזנקוט (רויטרס)

 

במכתב שנשלח אתמול לליברמן, כתבו הרצל ומירב חג'אג', הוריה של סגן שיר חג'אג שנפלה בפיגוע בארמון הנציב לפני שנה וחצי, כי "מהתבטאויותיו של האלוף גולן עולה תמונה מדאיגה של מפקד המוכן לקחת סיכונים מיותרים של חיי חיילנו תוך השוואה של מדינתנו לגרמניה הנאצית. כהורים, כאחים, וכבני זוג שכולים ציטוטים אלה מדאיגים אותנו ביותר. גולן התבטא ואמרי כי הוא מעדיף את חיי אוכלוסיית האויב על פני זו של חיילי צה"ל ששומרים עלינו ומסכנים את גופם ונפשם".

בסיום המכתב, פנו לשר ליברמן בדרישה שלא למנות את גולן לתפקיד הרמטכ"ל: "אדם שדם ילדנו זול בעיניו אינו יכול לשמור ולפקד עליהם. אנו דורשים ממך שלא לשקול את מינוי האלוף גולן לרמטכ"ל הבא של צה"ל אלא לדחותו על הסף".

אלי בן שם, יו"ר ארגון "יד לבנים", מתח ביקורת נגד המכתב: "הגיע הזמן לשים סוף לשימוש הציני של הורים שכולים המבקשים להשתמש בשכול האישי שלהם כדי למנף את אג’נדה פוליטית תוך פגיעה קשה במשפחת השכול בישראל המקדשת את הממלכתיות. זהו שיח מפלג ומסכסך". עוד הוסיף כי "אנו מגנים בתוקף את הפגיעה בגולן, איש עתיר זכויות ואוהב ישראל, כמו יתר המועמדים האחרים לרמטכ"לות, הראויים לעמוד בראש צה"ל".

בן שם תקף את תנועת "אם תרצו" ופורום "בוחרים בחיים" על שליחת המכתב: "אף פורום לא רשאי לצבוע מועמד כזה או אחר או לפסול אותו רק בגלל שהוא הורה שכול. מעורבותם של 'אם תרצו' מחללת את המשפחות השכולות ועושה בהם שימוש ציני למטרותיהם הפוליטיות המובהקות".

ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, ביקר אתמול בישראל בניסיון אחרון להגיע להסכמות על ארבעה נושאים במסגרת הסכם ההסדרה של רצועת עזה - כך דווח מפי מקורות פלסטינים בעיתון "אל-חיאת" הרואה אור בלונדון.

לפי הדיווח, כאמל הגיע לישראל כדי לדון בהסכמה ישראלית לרגיעה, ביצוע פרויקטים הומניטריים ברצועה ובשלב מאוחר יותר משא ומתן לא ישיר על חילופי שבויים עם חמאס. כמו כן אמור לכלול ההסכם הסכמה ישראלית לפיוס הפנים פלסטיני.

המקורות הפלסטינים טענו כי כאמל יגיע מאוחר יותר לרמאללה, שם ייפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, כדי לקבל את הסכמתו לארבעת הנקודות הללו.

ביקורו של כאמל התרחש כשבמקביל בקהיר נמצאות שתי משלחות מטעם חמאס והג'יהאד האסלאמי, בנוסף למשלחות קטנות אחרות של יתר הפלגים ברצועה. משלחות מטעם החזית העממית והחזית הדמוקרטית יגיעו היום למצרים, כך לפי הדיווח. לסיכום דווח כי ההודעה על הסכם הרגיעה בנוכחות כל הפלגים תתקיים מחר בקהיר.