מטוס של חברת אל על בנמל התעופה בן גוריון, רויטרס

צוללים אל על: מה הוביל להידרדרות חברת התעופה הישראלית?

זינוק חד בעלויות התפעול לצד תחרות גוברת בשוק הטיסות פגעו במצבה של החברה והובילו אותה להפסדים של מעל 60 מיליון דולר השנה. "הלקוחות רוצים בזול ויטוסו לפי הכי זול"

לא מפתיע שבאל על העדיפו השבוע להתרפק על הימים שבהם שרה נתניהו עוד עבדה שם כדיילת. יום אחרי שהחברה חגגה את הגעתו של מטוס ה"דרימליינר" החדש מתברר כי חברת התעופה הישראלית רחוקה מתקופת המונופול הוזהרת שלה. על רקע זינוק בהוצאות התפעול והתעצמות התחרות בתחום, דיווחה אתמול (רביעי) החברה לבורסה על הפסד של 18 מיליון דולר ברבעון האחרון ונראה כי במקום להמריא - אל על צוללת.
 

אז מדוע אל על לא ממריאה? העלייה החדה במחירי הנפט הזניקה את עלויות הדלק לשיעור של כ-25% מהוצאות החברה, ובשל התחרות אי אפשר כבר לגלגל את העלויות ישירות במחירי הכרטיסים. נוסף על כך, חלק מטייסי החברה קורקעו לצורך הכשרות לדגם הדרימליינר החדש, מה שגרם לביטולי טיסות ואולי אף לדחיית השקת הקו חדש לסן פרנסיסקו.

"אוכלוסיה מאוד גדולה מתעניינת במחירים", הסביר רואה החשבון אמיר אייל, בעליו של בית ההשקעות "איפיניטי", את הסיבה למשבר. "הלקוחות רוצים בזול ויטוסו לפי הכי זול. הסכמי 'השמים הפתוחים' וטיסות ה'לואוקוסט' מאיימים כל הזמן על החברה".

 

מטוס UP של חברת אל על
 

מטוס UP של חברת אל על (רהב תקשורת)

 כאמור, ברבעון השני של השנה, שכלל גם את חול המועד פסח, אל על הפסידה 18 מיליון דולר. הנתון הזה עומד בצל רווחים של 16 מיליון דולר בשנה שעברה. מתחילת 2018, ההפסדים הצטברו לכדי 62 מיליון דולר, כשנתח השוק, כלומר שיעור המשתמשים בשירותיה מנתב"ג, ירד ל-27 אחוזים, כלומר רק אחד מארבעה נוסעים בוחר באל על. טיסות הלואו קוסט לעומת זאת, המריאו באותה תקופה ל-36 אחוזים.
 

באל על מתכננים לצאת מהמשבר באמצעות ההצטיידות במטוסים חדשים, אינטרנט אלחוטי באוויר, שינויים במועדון הנוסע המתמיד והחזרה של מחלקות העסקים לקווים של UP, למשל לקווים של ברלין ושל קייב, מיד כשמותג הלואו קוסט יבוטל. אלא שיו"ר החברה אלי דפס רמז לאחרונה בריאיון ל"מגזין" בחדשות עשר, שגם זה לא יוכל למנוע קיצוצים בכח האדם שתעסיק אל על. "אני לא יודע לומר כמה אנשים יצטרכו ללכת", אמר היו"ר אלי דפס. "אבל יצטרכו ללכת הביתה כמו שאמרתי, בצורה מתואמת ומתוכננת".
 

אז נכון, קל להיזכר בעבר המפואר של החברה, ואולי גם לפרוט לצרכנים על מיתרים פטריוטים, אלא שהיום מדברים המחירים ובמבחן התוצאה, כדי למנוע התרסקות, אל על צריכה הרבה יותר מהעזרה של שרה נתניהו.