נשק בלתי חוקי שנתפס בפשיטת המשטרה ביפו, חדשות עשר

תיעוד: פשיטת המשטרה על מתחמי העבריינים ביפו

כוחות רבים פועלים בשכונות העיר מזה שלושה ימים במבצע אכיפה משולב לתפיסת נשק, סמים ומיגור תשתיות בלתי חוקיות. תושב: "אני אדם חולה - חתכו לי את החשמל בבית"

מאות שוטרים פשטו השבוע על מתחם פרדס דכא ביפו, במטרה להילחם בחיבורי חשמל וגז פיראטיים, מבנים בלתי חוקיים, ולתפוס נשק וסמים. התושבים מצידם טוענים שמדובר בהפעלת כוח בלתי סבירה, לאחר שנים של הזנחה, שלטענתם היא שהביאה למצב.

רב פקד חגי סימן טוב, סגן מפקד משטרת יפו: "כלל הפעולות שביצענו במהלך המבצע, תכליתן היא אחת - שיפור איכות החיים של תושבי יפו ושלום הציבור", אמר, והוסיף: "הניתוקים של חשמל וגז מבתים שונים התבצעו אך ורק לאחר שהגורמים המקצועיים כגון מנהלת הגז וחברת החשמל אכן וידאו שמדובר בחיבורים פיראטיים, חיבורים מסוכנים מאוד".

מוחמד דכא, תושב המתחם, אמר: "רק עכשיו באו? כל החיים אנחנו גרים ככה. יש פה תינוקות, אני בן אדם חולה – חתכו לי את החשמל בבית". במהלך הפשיטות, נתפסו על פי החשד עשרות קילוגרמים של סמים, כסף שחור, ואף מטעני צינור שמוכנים להפעלה.

נשק בלתי חוקי שנתפס בפשיטת המשטרה ביפו
 

נשק בלתי חוקי שנתפס בפשיטת המשטרה ביפו (חדשות עשר)

 

בתוך כך, אתמול פורסם דוח מבקר המדינה, העוסק בהתמודדות המשטרה עם אמצעי הלחימה הלא חוקיים והאלימות במגזר הערבי. אחד הממצאים של הדוח נוגע לשיעור המעורבים בעבירות אלימות באוכלוסייה הערבית. לטענת המבקר, שיעור זה גבוה פי שניים משיעורם בכלל האוכלוסייה, ואף יותר בתיקי רצח. מבקר המדינה מפנה אצבע מאשימה גם כלפי המשרד לביטחון פנים: תכנית "עיר ללא אלימות" של המשרד שהייתה אמורה להיות מיושמת ב-59 רשויות מקומיות שיש בהן רוב ערבי, יושמה בפועל רק ב-18 רשויות.

הדוח מצביע גם על ליקויים קשים בטיפול המשטרה בעבירות של אמצעי לחימה. מבקר המדינה מצביע על בעיות בשיתוף פעולה ובתיאום בתוך יחידות המשטרה, ובין המשטרה לכוחות הביטחון האחרים, שב"כ וצה"ל. כמו כן, ציין המבקר כי עד לשנת אלפיים ועשרים צפויה המשטרה לגייס כעשרת אלפים שוטרים. רק שישה אחוזים מהם צפוים להיות מוסלמים.

בתגובה לדוח אמרו במשטרה כי בימים אלה נערכות עבודות מטה במטרה להקים יחידה למאבק בגניבות נשק מצה"ל ולחיזוק התיאום עם השב"כ. כמו כן, המשטרה פועלת עם המשרד לביטחון פנים כדי לחזק את שירותי המשטרה ביישובים הערביים. במשרד לביטחון פנים אמרו כי המשרד קידם תיקון חקיקה שאמור לפתור את העיכוב המיותר בהקמת תחנות משטרה ביישובים ערביים.