מהמכביה עד למיניאפוליס: אסונות קריסת הגשרים בישראל ובעולם

התמונות הקשות שמגיעות מאזור גנואה מעלות את הזיכרונות מאסונות שגבו קורבנות רבים, בהם קריסות הגשרים במיניסוטה, אינדונזיה ובלו הוריזונטה שבברזיל

קריסת הגשר בגנואה. התמונות הקשות שמגיעות מאיטליה מעלות מיד את הזיכרון של קריסת גשר המכביה ובעולם כולו, קריסות של גשרים אחרים שבהם נספו מאות בני אדם.

מתחילת העשור הקודם אירעו בעולם מקרים רבים של קריסות גשרים שהובילו למספר קורבנות גבוה, בין האסונות הבולטים היה קריסת גשר "הינצה ריברו" בפורטוגל שגרמה למותם של 59 בני אדם. הגשר קרס בזמן סערה. הסיבה: חפירות לא חוקיות במשך שנים בחול שמסביב לבסיס הגשר. 

במיניאפוליס, מינסוטה, קרס בשנת 2007 גשר מעל נהר המיסיסיפי וגרם למותם של 13 בני אדם ופציעתם של 145. ועדת החקירה שמונתה לחקור את האסון קבעה כי הקריסה נבעה מכשל תכנוני של הגשר. ארבע שנים מאוחר יותר, באינדונזיה קרס גשר "קוטאי-קרטנגרה" בזמן שנערכו במקום עבודות תחזוקה. לפחות 20 איש נהרגו ועוד עשרות נפצעו. שבע שנים לאחר מכן ו-20 בני אדם עדיין מוגדרים כנעדרים.

 הגשר שקרס סמוך לעיר גנואה שבאיטליה
 

מחזיר לאירועים טרגים בעולם. הגשר שקרס סמוך לעיר גנואה שבאיטליה (רויטרס )

 ב-2014, כשהעולם חוגג את המונדיאל בברזיל, קרס גשר הולכי רגל על כביש בעיר בלו הוריזונטה, שני בני אדם נהרגו. וגם כאן, בישראל, התרחשו שני אסונות בולטים הקשורים בגשרים. המפורסם ביותר הוא קריסת גשר המכביה מעל נחל הירקון, שהובילה למותם של ארבעה ספורטאים ו-69 פצועים. זה קרה בזמן טקס הפתיחה של משחקי המכביה ה-15. נוסף על כך, היום, לפני שנה בדיוק, קרס גשר הולכי רגל בני ברק ומחץ למוות את נהג המשאית שמנופה התנגש בגשר.

שני ימי אבל הוכרזו בגנואה בעקבות האסון. החברה "Autostrade per l'Italia", האחראית על תחזוקת הגשר שקרס אתמול בגנואה שבצפון איטליה, טענה היום (רביעי) כי "היא ביצעה מעקב רבעוני על הגשר כמתחייב בחוק ובהתאם לתוכניות שאושרו מראש". בנוסף, נמסר כי "הגורמים שבחנו את הגשר ביצעו זאת באמצעים מתוחכמים ובייעוץ של מומחים חיצוניים".

בזירת התאונה נמצאים כ-300 כבאים מכל רחבי איטליה שמשתמשים באמצעים מתקדמים לאיתור לכודים, בהם כלבי גישוש. הגשם הכבד שיורד באזור מקשה על פעולות החילוץ. עמנואל גיפי, אחד מהכבאים שנמצאים בזירה, אמר: "אנחנו לא מאבדים תקווה, הצלחנו להציל עד עכשיו 12 אנשים מתחת להריסות". עוד הוסיף כי "אנחנו הולכים לעבוד מסביב לשעון עד שנמצא את אחרון הלכודים".

  הגשר שקרס סמוך לעיר גנואה שבאיטליה
 

הגשר שקרס סמוך לעיר גנואה שבאיטליה (משטרת איטליה)

 

שר התחבורה האיטלקי, דנילו טונינלי, טען כי הסיבה לקריסה נעוצה בתשתיות הירודות במקום והתחייב כי האחראים "ישלמו" על מעשיהם. בעקבות אמירה זו ננזף השר ע"י האופוזיציה במדינה בכך שהשתמש ב"תעמולה פוליטית סמוך מדי לזמן הטרגדיה". טונינלי אמר כי הוא "צפוי להטיל סנקציות משמעותיות על האחראים, שעשויות להגיע ל-150 מיליון אירו". בנוסף, אמר כי "בעקבות האסון יתחיל משרדו לבצע ביקורת בטיחות על גשרים ומנהרות שקיימים זמן רב". אתמול הוא כינה את התאונה כ"טרגדיה איומה".

הגשר, שאורכו 1,100 מטרים וגובהו כעשרות מטרים, נבנה בשנות ה-60, אך שופץ לפני כשנתיים. הגשר מחבר בין איטליה לצרפת ועובר מעל נחל פולצ'ברה, מסילת רכבת וחניון של מפעל שבשטחו נפלו מכוניות רבות. בתקופה זו של השנה המפעל אינו מלא בבני אדם וייתכן כי בשל כך נמנע אסון גדול אף יותר.