ההבנות נכנסו לתוקף: הירי מעזה יופסק, ישראל תפתח מעברי גבול

לפי בכיר ישראלי, מדובר בחזרה להבנות "צוק איתן", שכוללות גם את הרחבת מרחב הדיג ברצועה. המהלך החל למעשה הבוקר עם פתיחת מעבר כרם שלום. שרי הקבינט עודכנו

פקיד ישראלי בכיר אמר אמש (רביעי) כי מצרים והאו"ם סיכמו עם ישראל וחמאס על חזרה להבנות "צוק איתן", במסגרתן חמאס יפסיק את על ההתקפות על ישראל מרצועת עזה ובתמורה ישראל תפתח את מעברי הגבול ברצועה ותרחיב את מרחב הדיג בעזה לתשעה מייל.

לדבריו, ההבנות הללו נכנסו לתוקף אתמול כאשר ישראל פתחה באופן מלא את מעבר כרם שלום ומעבר ארז. שרי הקבינט עודכנו על כניסת ההבנות לתוקף. הפקיד הבכיר ציין כי ישראל תבחן בשבועות הקרובים אם השקט ברצועת עזה נמשך ובהתאם לכך יקודמו מהלכים נוספים לשיפור המצב ההומניטרי בעזה ולשיקום תשתיות מים וחשמל ברצועה.

 
 

הקבינט המדיני-בטחוני התכנס אתמול לדון בעניין הסדרה בנושא רצועת עזה והפסקת אש עם חמאס. מדובר היה בדיון הרביעי בתוך עשרה ימים בעניין ההסדרה, זאת בצל הכרזתו של שר החינוך נפתלי בנט לפיה שרי הבית היהודי יצביעו נגד הסדרה. בנוסף, בהתאם להחלטת שר הביטחון ליברמן, בהתייעצות עם הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, נפתח הבוקר מחדש מעבר כרם שלום לפעילות מלאה. כמו כן, הורחב מרחב הדיג ברצועת עזה לתשעה מייל.

פקיד ישראלי בכיר התייחס לסוגיית ההסדרה ואמר כי "לא תהיה הסדרה אמיתית עם חמאס בלי השבת בנינו ואזרחינו הביתה והבטחת השקט לאורך זמן. השקט הנוכחי הושג בעקבות ההבנות שקידמו המצרים והאו"ם שהובילו לשקט בשטח. לאור זאת חודשה פעילות מעבר כרם שלום ונפתח מרחב הדייג. ככל שההתחייבות הזאת תשמר, ניתן יהיה לטפל בסוגיות הומניטאריות ובתוכן השבת בנינו ואזרחינו".

 העברת חבילות סיוע הומניטארי לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום
 

הושגה הבנה. מעבר כרם שלום (דובר צה"ל)

 

בתוך כך, אמר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי "אין ספק שמצרים משקיעה מאמצים בנוגע לפיוס, אך אי אפשר להאמין לחמאס. הבעיה הצטמצמה לנושא ההומניטרי בעזה, אבל אנחנו נקבל רק פיוס שיכלול חוק אחד ונשק אחד ללא מיליציות בגדה או ברצועה". למעשה, אבו מאזן יהיה מוכן לפיוס רק במקרה שהרשות הפלסטינית תחזור לרצועה. החזרה תתקיים רק רק במקרה שחמאס יתפרק מנשקו, דבר שחמאס לא מוכן אליו.

על פי דיווחים, ראש המודיעין המצרי יגיע בקרוב לתל אביב, רמאללה, וגם לרצועת עזה, במטרה לנסח הסדרה כוללת, שגם תטיב עם ישראל. אבו מאזן לא יכול לטרפד את השלב הראשון של ההבנות בין ישראל לחמאס, אבל את ההסדרה הכוללת, שכוללת דרישה מצרית של פיוס בין פתח לחמאס, הוא יכול למנוע.

ההחלטה בנוגע לסוגיה הוחלטה בתום דיון הערכת מצב של ראשי מערכת הביטחון שנערך שלשום. בהערכת המצב נכחו שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל, ראש המל"ל, נציג השב"כ, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ובכירים נוספים. שר הביטחון ליברמן הבהיר בסיכום הדיון כי פתיחת מעבר כרם שלום, לאחר שלושה ימים של שקט, נועדה לאותת לאוכלוסייה בעזה כי שמירת השקט היא בראש ובראשונה אינטרס של תושבי עזה.

 אבו מאזן
 

לא מוכן שהרשות תחזור לעזה בכל מחיר. אבו מאזן (רויטרס )

 

בד בבד, נחשפו בחדשות עשר פרטים חדשים אודות טיסתו של ראש הממשלה נתניהו למצרים בחודש מאי האחרון. נתניהו טס לפגישה עם א-סיסי במטוס מנהלים קטן ופרטי השייך לאיש עסקים שטרם הותר פרסום שמו. לא מדובר בפעם הראשונה שנעשה שימוש במטוס המדובר ועבור השימוש בו, קיבל הבעלים תשלום. ראש הממשלה בכל אופן, אינו קשור לבחירה במטוס המדובר על פני מטוס אחר.

בתחילת השבוע נחשף בחדשות עשר מפי בכירים אמריקנים כי ראש הממשלה נתניהו נפגש בחשאי עם א-סיסי. נתניהו טס למצרים עם מספר קטן של יועצים ומאבטחים, שהה שם כמה שעות ושב לישראל בשעת לילה מאוחרת. הנסיעה נשארה חסויה ורוב שרי הקבינט המדיני-ביטחוני מודרו ממנה ולא ידעו על קיומה. 

לפי הבכירים האמריקנים נתניהו וא-סיסי דנו בעיקר בניסיון המצרי לקדם הסדרה מדינית ברצועת עזה שתכלול חזרה של הרשות הפלסטינית לרצועה, הפסקת אש, הקלה משמעותית של המצור הישראלי והמצרי על עזה וקידום צעדים לשיקום התשתיות הקריטיות בעזה. נתניהו וא-סיסי דנו גם במציאת פתרון לסוגיית גופות החיילים והאזרחים הישראלים שבידי חמאס בעזה. נושא נוסף שעלה בפגישה הינו תוכנית השלום האמריקנית שאותה מעוניין הבית הלבן להציג מזה תקופה ארוכה.