חיילי צה"ל במעבר אלנבי, רויטרס

פעיל טרור לבנוני ביקש להיכנס לישראל עם דרכון בלגי - ונעצר

הותר לפרסום: מוסטפא עוואד נתפס לפני חודש במעבר אלנבי. מחקירתו עלה כי עבר הכשרה צבאית של חיזבאללה, והעביר כספי טרור ממדינות ערב לאירופה בשירות החזית העממית

הותר לפרסום: פעיל לבנוני של ארגון החזית העממית נעצר לפני כחודש, בעת שניסה להיכנס לישראל באמצעות אזרחות בלגית. בימים הקרובים יוגש כתב אישום בגין עבירות טרור נגד העצור, מוסטפא חאלד עוואד, בן 36, שעל פי החשד השתייך לחוליית פעילים המתגוררים באירופה, ומקיימים קשרים עם תאי טרור בלבנון, סוריה, ירדן וגם בשטחי יהודה ושומרון.

עוואד נולד במחנה פליטים פלסטיני בדרום לבנון, ובהמשך היגר לבלגיה וקיבל אזרחות אירופית. על פי ממצאי החקירה, החל לפעול בארגון החזית העממית בשנת 2010, ובהמשך נשלח להכשרה צבאית בלבנון שהועברה על ידי אנשי ארגון חיזבאללה. במסגרת פעילותו סייע עוואד בהעברת כספי טרור ממדינות ערב לאירופה, עד שנעצר כאמור במעבר אלנבי, ב-19 לחודש יולי, בעת שניסה להיכנס לשטח ישראל באמצעות דרכונו האירופי.

ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין הוא ארגון טרור פלסטיני שדוגל במאבק מזוין נגד מדינת ישראל. הארגון אחראי לפיגועים רבים, ובין היתר גם לטבח בנמל התעופה בן גוריון, רצח השר רחבעם זאבי, ופיגועי התאבדות רבים בתחילת שנות ה-2000. בשירות הביטחון הכללי ציינו כי החומר העולה מחקירתו של עוואד מעיד על שיתוף פעולה בין הארגון לבין החזבאללה, ובין היתר נחשפה הקצאת משאבים ומתקנים של הציר השיעי לטובת הכשרת פעילים בארגוני הטרור הפלסטינים.

פעיל טרור מארגון החזית העממית
 

פעיל טרור מארגון החזית העממית (רויטרס)

 

לפני כשבועיים דווח כי שני פלסטינים, בני 24 ו-26, פעילי החזית העממית תושבי מחנה הפליטים ג'באליה, נהרגו ב"תאונת עבודה" ברצועה. משרד הבריאות בעזה אישר את מותם של השניים, לאחר שבסוכנות הידיעות הפלסטינית דווח כי הם נהרגו בתקיפת צה"ל. 

גורמים בצה"ל הכחישו את הידיעה, והעריכו כי מדובר ב"תאונת עבודה". בהמשך, פורסמה הודעה מטעם החזית העממית המאשרת כי הם אכן לא נהרגו בתקיפה. דובר צה"ל בשפה הערבית, אביחי אדרעי, פרסם בדף הפייסבוק שלו: "עדויות רבות מרצועת עזה מטילות ספק בסיסי באמינות הודעת משרד הבריאות של חמאס אודות מות שני פעילי הטרור בחצות. מה רוצים להסתיר בחמאס?". לדבריו, "שוב ושוב מספרים לכם שקרים, חצאי אמיתות. במקום להגיד את האמת ולספר לכם מה באמת קרה בבית הקברות בג'באליה, מעדיפים להאשים אוטומטית של ישראל. בואו נאתגר את משרד הבריאות של חמאס לגלות מה באמת הסיבה לפיצוץ