החברה שאחראית על תחזוקת הגשר שקרס באיטליה: "פעלנו לפי החוק"

החברה טענה כי היא "ערכה מעקב על הגשר בהתאם לתוכניות שאושרו מראש" • מניין ההרוגים באסון עלה ל-39, וטרם הסתיימו מאמצי החילוץ. ריבלין שלח תנחומים למקבילו האיטלקי

החברה "Autostrade per l’Italia", האחראית על תחזוקת הגשר שקרס אתמול בגנואה שבצפון איטליה, טענה היום (רביעי) כי "היא ביצעה מעקב רבעוני על הגשר כמתחייב בחוק ובהתאם לתוכניות שאושרו מראש". בנוסף, נמסר כי "הגורמים שבחנו את הגשר ביצעו זאת באמצעים מתוחכמים ובייעוץ של מומחים חיצוניים".

במקביל, נמשכים המאמצים לאיתור לכודים בזירה. בנוסף, הרשויות במדינה ממשיכות לחקור את התאונה ולנסות להבין מה גרם לאסון. עד כה, אושר כי לפחות 39 בני אדם נהרגו כשעשרות כלי רכב נפלו מהגשר שגובהו 45 מטרים. מניין הפצועים והנעדרים טרם ברור.

בתוך כך, נשיא המדינה ראובן ריבלין שלח אגרת תנחומים למקבילו האיטלקי סרג'יו מטרלה."הזדעזענו ונעצבנו לשמוע על הטרגדיה הנוראית של קריסת הגשר בגנואה, שגרמה לאובדן חיי אדם, ולפצועים רבים כל כך", כתב הנשיא. "בשם העם בישראל ובשמי אני שולח את תנחומינו הכנים מעומק הלב, אלייך ואל העם האיטלקי כולו. ליבנו אתכם ברגעים קשים אלו, בהם אתם מחפשים אחר ניצולים ומעניקים סיוע לפצועים, ותמיכה למשפחות השכולות. אנא מסור את תנחומינו למשפחות השכולות ואיחולי החלמה מהירה לפצועים."

 
 
 הגשר שקרס סמוך לעיר גנואה שבאיטליה
 

הגשר שקרס סמוך לעיר גנואה שבאיטליה (רויטרס)

 

בזירת התאונה נמצאים כ-300 כבאים מכל רחבי איטליה שמשתמשים באמצעים מתקדמים לאיתור לכודים, בהם כלבי גישוש. הגשם הכבד שיורד באזור מקשה על פעולות החילוץ. עמנואל גיפי, אחד מהכבאים שנמצאים בזירה, אמר: "אנחנו לא מאבדים תקווה, הצלחנו להציל עד עכשיו 12 אנשים מתחת להריסות". עוד הוסיף כי "אנחנו הולכים לעבוד מסביב לשעון עד שנמצא את אחרון הלכודים".

שר התחבורה האיטלקי, דנילו טונינלי, טען כי הסיבה לקריסה נעוצה בתשתיות הירודות במקום והתחייב כי האחראים "ישלמו" על מעשיהם. בעקבות אמירה זו ננזף השר ע"י האופוזיציה במדינה בכך שהשתמש ב"תעמולה פוליטית סמוך מדי לזמן הטרגדיה". טונינלי אמר כי הוא "צפוי להטיל סנקציות משמעותיות על האחראים, שעשויות להגיע ל-150 מיליון אירו". בנוסף, אמר כי "בעקבות האסון יתחיל משרדו לבצע ביקורת בטיחות על גשרים ומנהרות שקיימים זמן רב". אתמול הוא כינה את התאונה כ"טרגדיה איומה"

ראש הממשלה האיטלקי, ג'וזפה קונטה, שהגיע אמש לגנואה, אמר כי "מוקדם מדי לדבר על הסיבות שהובילו לתאונה, אך דבר אחד בטוח – טרגדיה מסוג זה לא יכולה לחזור על עצמה לעולם". הנשיא האיטלקי, סרג'יו מטראלה, הביע את תנחומיו למשפחות ההרוגים ואמר כי "יש להבטח את הזכות לתשתיות מודרניות ויעילות שילוו את חייהם של אזרחי המדינה".

 ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה מבקר בגנואה באיזור בו התמוטט הגשר
 

ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה מבקר בגנואה באיזור בו התמוטט הגשר( רויטרס)

 

אתמול בשעות הצהריים קרס הגשר בגנואה. מושל האזור טען כי 35 נהרגו, אך טרם התבררו ממדי האסון המלאים. בין ההרוגים, ילד אחד. שר הפנים וסגן ראש ממשלת איטליה, מתאו סלביני, אמר אתמול כי "יש בערך שלושים הרוגים". ממשרד החוץ הישראלי נמסר כי לא ידוע על נפגעים ישראלים.

הגשר, שאורכו 1,100 מטרים וגובהו כעשרות מטרים, נבנה בשנות ה-60, אך שופץ לפני כשנתיים. הגשר מחבר בין איטליה לצרפת ועובר מעל נחל פולצ'ברה, מסילת רכבת וחניון של מפעל שבשטחו נפלו מכוניות רבות. בתקופה זו של השנה המפעל אינו מלא בבני אדם וייתכן כי בשל כך נמנע אסון גדול אף יותר.
 

פרנקו נטיבו, עיתונאי איטלקי שהגיע לזירת האירוע, טען כי לפחות עשרה רכבים קרסו. כמו כן, תאר את האירוע כ"מחזה אפוקליפטי". באיטליה דווח כי מהנדסים באוניברסיטת גנואה כבר הזהירו בשנת 2016 כי הגשר מהווה סכנה וכי יצטרכו להחליף אותו. כעת מנסים לברר מדוע השיפות שעבר לא פתר את הבעיות שהתריעו עליהן.