מבקשי מקלט מאריתריאה, רויטרס

בית הדין: בשלה השעה לגרש מסתננים; ארגוני סיוע: פסיקה פוליטית

במהלך דיון על דחיית בקשת מקלט, המליץ הדיין לשנות את המדיניות נוכח "הפשיעה המשתוללת" ו"אוזלת ידה של מערכת המשפט". ארגוני הסיוע: "מבוסס על השערות לא מאומתות"

מנחם פשיטיצקי, דיין בבית הדין לעררים בירושלים, טען אתמול (שלישי) בפסיקתו בערר נגד ההחלטה לדחות את בקשת המקלט של אזרח אריתריאה בן 44, כי "על מדינת ישראל לשנות את 'מדיניות אי ההרחקה' בעניין המסתננים מאריתריאה ולגרשם חזרה למדינתם. זאת, בשל הפשיעה המשתוללות ברחובות מצדם". הוא נימק זאת בהתייחס ל"אוזלת ידה של המערכת המשפטית בכל הנוגע להעמדתם לדין פלילי ולאור כך שהפתרונות שנוסו עד כה לא צלחו". עורכת הדין מיכל פומרנץ, המייצגת את מבקש המקלט, צפויה לערער על הפסיקה.

בהחלטתו של פשיטיצקי נכתב כי "לאור מורכבות הסוגיה, היקף תופעת ההסתננות לישראל, השפעותיה השליליות על החברה בישראל, כישלון הרשויות בפתרונות ישימים, מצאתי לנכון להרחיב את היריעה ולדון בסוגיית המסתננים ברמה העקרונית ולא להסתפק רק בהכרעה בעניינו של העורר".

בהתייחסות לפיוס עם אתיופיה ולדיווחים על הגבלת משך השירות הצבאי, טען פשיטיצקי כי "בשלה השעה לשינוי מדיניותה של ממשלת ישראל שלא להרחיק מסתננים מאריתריאה ותחת זאת יש להורות על הרחקת האריתריאים למדינתם, ככל שבקשת המקלט שהגישו, נבחנה פרטנית ונדחתה".

 
 
 הפגנה נגד גירוש מבקשי המקלט בכיכר רבין
 

הפגנה נגד גירוש מבקשי המקלט בכיכר רבין (חדשות עשר)

 

בכתב הערעור שהוגש ע"י פומרנץ נכתב כי האזרח האריתראי התגייס לצבא בשנת 2000 ונמלט ממדינתו בשנת 2009. עוד נכתב כי בשל עריקתו מצבא אריתריאה, השלטון שם רואה בו כמתנגד פוליטי, ולכן יש להכיר בו כ"פליט", כפי שמוגדר באמנת הפליטים.

מנגד, המדינה סברה כי אין לראות בבקשות למקלט שמסתמכות על טענות בדבר השתמטות מהשירות הצבאי או עריקה כשלעצמן, או ללא הקשר לאחת העילות המנויות באמנת הפליטים, כטענות לרדיפה פרטנית, ולכן יש לדחות בקשות מסוג זה. עמדת המדינה התייחסה לכך שהאזרח האריתראי לא הביא ראיות לכך שמתקיימות בו באופן אישי אחת מעילות אמנת הפליטים המוכרות.

למרות זאת, המדינה הדגישה כי הוא ימשיך ליהנות מההגנה הקבוצתית הזמנית המוענקת לכלל אזרחי אריתריאה השוהים בישראל, לרבות עריקים ומשתמטים משירות לאומי, וזאת בהתאם לעיקרון "אי ההחזרה", ועל רקע הכרה באריתריאה כמדינת משבר.

המוקד לפליטים ולמהגרים, האגודה לזכויות האזרח, קו לעובד, רופאים לזכויות אדם, א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל והמרכז לקידום פליטים אפריקנים, מסרו בתגובה: "מדובר בפסק דין חריג, בו בחר הדיין לפרוש את משנתו הפוליטית ולצאת במתקפה חסרת תקדים נגד פסיקות בית המשפט העליון והממשלה".

עוד נמסר כי "החלטותיו והמלצותיו של הדיין מבוססות על דיווחים כוזבים והשערות שטרם אומתו: המשטר באריתריאה טרם התייחס לפרסום על קיצור השירות, גיוס בכפייה ובכוח עדיין מתרחש באריתריאה, וכפי שהבהירה שגרירות שוויץ בישראל - בניגוד לפרסומים, שוויץ איננה מגרשת אריתראים למולדתם. כפי שהבהירו בכנסת נציגי משרד החוץ והמשפטים וכן המועצה לביטחון לאומי - אין לישראל כל אפשרות לגרש אריתראים למולדתם מחשש לביטחונם ולחייהם".

מהארגונים המסייעים לפליטים ולמהגרים נמסר גם כי "אנחנו מצטרפים לקריאתו של הדיין הפורש להעניק הגנה אמיתית ומעמד לכל מבקשי המקלט שאינם ברי גירוש ובכך להעניק להם זכויות סוציאליות וכלכליות בסיסיות המגיעות לכל אדם. כמוהו, גם אנחנו חושבים שהניסיון להעביר בני אדם למדינות שלישיות אחרות אינו ראוי ואינו מוסרי. כפי שנכתב בפסק הדין, הגיעה העת להכרעה ברורה ונחרצת בסוגיית מבקשי המקלט".

שפי פז
 

שפי פז (חדשות עשר)

 

שפי פז, ממובילות המאבק לגירוש מבקשי המקלט, התייחסה לפסיקה: "כל כך הרבה שנים אנחנו אומרים בדיוק את המילים האלה. תבטלו את מדיניות אי ההרחקה ותחזירו אותם הביתה. במקום כל המניפולציות והתרגילים העקומים, במקום כל העתירות וההתרפסות בפני בג"ץ, במקום לוותר על הריבונות בדרום תל אביב, במקום להפקיר אוכלוסייה חפה מפשע לטרור ולאלימות ולייאוש, כל מה שצריך זה לסגור עסקה עם אפוורקי ולהחזיר את כל האריתראים למולדתם האהובה.

עוד הוסיפה כי "הדיין מנחם פשטיצקי הוא בעיני הילד שהעז לצאת נגד השקרים והתקינות הפוליטית ולהגיד שהמלך הוא עירום. עכשיו תורו של ראש הממשלה לאזור אומץ ולהחליט שהוא לא נכנע יותר לטירוף הזה שבו חבורה של גנבי גבול מקרן אפריקה בגיבוי השמאל הרדיקלי ומתנגדי הציונות מכתיבה למדינה ריבונית את מדיניות ההגירה שלה".