"גאה לעשות היסטוריה": טרנסג'נדרית ניצחה בפריימריז בארה"ב

קריסטין הלקיסט הביסה 3 מועמדים - כולל נער בן 14 - בדרך לראשות המפלגה הדמוקרטית בוורמונט, ועשויה להתמנות למושלת. לדבריה, ההישג הוא "תגובה ל-2016", אז נבחר טראמפ

קריסטין הלקיסט עשתה הלילה (רביעי) היסטוריה בארצות הברית – והפכה להיות הטרנסג'נדרית הראשונה שתתמודד בבחירות לתפקיד מושלת מטעם המפלגה הדמוקרטית. "עשינו היסטוריה", אמרה הלקיסט, "אני כל כך גאה להיות הפנים של הדמוקרטים". 

לפני שהחליטה להקדיש את חייה לפוליטיקה, הלקיסט כיהנה במשך 12 שנים כמנכ"לית של חברת "ורמונט אלקטריק". את תהליך התאמת המגדר היא השלימה בשנת 2015, בזמן שעמדה בראש החברה. את סיפורה האישי היא הפכה לחלק מקפיין הבחירות שלה, ולא פעם גרמה לתומכיה לצחוק עד דמעות כששיתפה על איך זה לחוות את החיים כאישה בפעם הראשונה. "אני זוכרת שאחרי שינוי המין, אדם זר שעבר לידי ברחוב אמר לי לחייך, ואני חשבתי לעצמי 'מי אתה לעזאזל שתגיד לי לחייך?'", סיפרה הלקיסט, "השינוי שלי לימד אותי כמה רחוק אנחנו עוד צריכים ללכת".

 קריסטין הלקיסט
 

קריסטין הלקיסט (רויטרס)

 

הלקיסט טענה כי אחת הסיבות לניצחונה בפריימריז היא התנגדות הדמוקרטים בארה"ב לנשיא המכהן, דונלד טראמפ. "זוהי תגובה ל-2016", אמרה. בדרכה אל כיסא המושל, היא תצטרך להתמודד מול הנציג הרפובליקני, פיל סקוט, שירוץ לקדנציה השנייה שלו. עובדה שיכולה להדאיג את הלקיסט היא שמשנת 1962, ורמונט תמיד בחרה באותו מושל מכהן. עם זאת, הפופולריות של סקוט במגמת ירידה, במיוחד בקרב השמרנים, אחרי שחתם השנה על חקירה לבקרה על נשק.

לפי סקר שנערך לפני כחודש, 18% מהדמוקרטים במדינה אמרו שהדעה שלהם לגבי הלקיסט היא חיובית, אך 55% עדיין לא ידעו מי זו. הדבר כנראה ישתנה בעקבות תשומת הלב שגרר ניצחונה בפריימריז.

אחד המתחרים שניצחה הלקיסט היה איתן סונבורן, נער בן 14 שזכה ל-8% מקולות הבוחרים. סונבורן טען כי ההשראה להשתתף בבחירות היא מקרי אלימות רבים שמתרחשים בארה"ב, במיוחד אירועי הירי בבתי הספר. "בית הספר שלי יכול להיות הבא", אמר המתמודד, "זה כבר כמעט קרה כאן, וזה יקרה אם לא ננקוט פעולה". בוורמונט מתקיימות בחירות בכל שנתיים כשאין מגבלת גיל להתמודדות לתפקיד המושל, אלא רק הגבלת גיל על הזכות להצביע. הדרישה היחידה היא שהמועמד חייב לגור במדינה ארבע שנים לפני ההתמודדות.

 אית'ן סונבורן
 

אית'ן סונבורן ( פייסבוק)