"לא מאבדים תקווה": נמשכים המאמצים לאיתור לכודים באיטליה

הרשויות הודיעו כי 38 בני אדם נהרגו באסון קריסת הגשר. הגשם הכבד מקשה על פעולות החילוץ. מניין הפצועים והנעדרים המדויק טרם התברר, כמו גם נסיבות המקרה • צפו בחילוץ

פחות מיממה לאחר קריסת הגשר בגנואה שבצפון איטליה, נמשכים הבוקר (רביעי) המאמצים לאיתור לכודים בזירה. כמו כן, הרשויות במדינה ממשיכות לחקור את התאונה ולנסות להבין מה גרם לאסון. עד כה, אושר כי לפחות 38 בני אדם נהרגו כשעשרות כלי רכב נפלו מהגשר שגובהו 45 מטרים. מניין הפצועים והנעדרים טרם ברור.

בזירת התאונה נמצאים כ-300 כבאים מכל רחבי איטליה שמשתמשים באמצעים מתקדמים לאיתור לכודים, בהם כלבי גישוש. הגשם הכבד שיורד באזור מקשה על פעולות החילוץ. עמנואל גיפי, אחד מהכבאים שנמצאים בזירה, אמר: "אנחנו לא מאבדים תקווה, הצלחנו להציל עד עכשיו 12 אנשים מתחת להריסות". עוד הוסיף כי "אנחנו הולכים לעבוד מסביב לשעון עד שנמצא את אחרון הלכודים".

תיעוד מרגע חילוץ גופה מהזירה

שר התחבורה האיטלקי, דנילו טונינלי, טען כי הסיבה לקריסה נעוצה בתשתיות הירודות במקום והתחייב כי האחראים "ישלמו" על מעשיהם. בעקבות אמירה זו ננזף השר ע"י האופוזיציה במדינה בכך שהשתמש ב"תעמולה פוליטית סמוך מדי לזמן הטרגדיה". טונינלי אמר כי הוא "צפוי להטיל סנקציות משמעותיות על האחראים, שעשויות להגיע ל-150 מיליון אירו". בנוסף, אמר כי "בעקבות האסון יתחיל משרדו לבצע ביקורת בטיחות על גשרים ומנהרות שקיימים זמן רב". אתמול הוא כינה את התאונה כ"טרגדיה איומה"

ראש הממשלה האיטלקי, ג'וזפה קונטה, שהגיע אמש לגנואה, אמר כי "מוקדם מדי לדבר על הסיבות שהובילו לתאונה, אך דבר אחד בטוח – טרגדיה מסוג זה לא יכולה לחזור על עצמה לעולם". הנשיא האיטלקי, סרג'יו מטראלה, הביע את תנחומיו למשפחות ההרוגים ואמר כי "יש להבטח את הזכות לתשתיות מודרניות ויעילות שילוו את חייהם של אזרחי המדינה".

 הגשר שקרס סמוך לעיר גנואה שבאיטליה
 

הגשר שקרס סמוך לעיר גנואה שבאיטליה (רויטרס)

 

אתמול בשעות הצהריים קרס הגשר בגנואה. מושל האזור טען כי 35 נהרגו, אך טרם התבררו ממדי האסון המלאים. בין ההרוגים, ילד אחד. שר הפנים וסגן ראש ממשלת איטליה, מתאו סלביני, אמר אתמול כי "יש בערך שלושים הרוגים". ממשרד החוץ הישראלי נמסר כי לא ידוע על נפגעים ישראלים.

הגשר, שאורכו 1,100 מטרים וגובהו כעשרות מטרים, נבנה בשנות ה-60, אך שופץ לפני כשנתיים. הגשר מחבר בין איטליה לצרפת ועובר מעל נחל פולצ'ברה, מסילת רכבת וחניון של מפעל שבשטחו נפלו מכוניות רבות. בתקופה זו של השנה המפעל אינו מלא בבני אדם וייתכן כי בשל כך נמנע אסון גדול אף יותר.
 

פרנקו נטיבו, עיתונאי איטלקי שהגיע לזירת האירוע, טען כי לפחות עשרה רכבים קרסו. כמו כן, תאר את האירוע כ"מחזה אפוקליפטי". באיטליה דווח כי מהנדסים באוניברסיטת גנואה כבר הזהירו בשנת 2016 כי הגשר מהווה סכנה וכי יצטרכו להחליף אותו. כעת מנסים לברר מדוע השיפות שעבר לא פתר את הבעיות שהתריעו עליהן.

  הגשר שקרס סמוך לעיר גנואה שבאיטליה
 

הגשר שקרס סמוך לעיר גנואה שבאיטליה (משטרת איטליה)