רונן לוברסקי, חייל דובדבן שמת מפצעיו, באדיבות המשפחה

משפחת לוברסקי עזבה את בית הדין בזעם: "ירקו לנו בפנים"

עם תחילת משפטו של אסלאם יוסף אבו חמיד בגין רצח, לאחר שהשליך לוח שיש על לוחם דובדבן והרג אותו, מחתה משפחתו על הרכב השופטים שאינו מאפשר גזר דין מוות: "ביזיון"

משפטו של אסלאם יוסף אבו חמיד, המואשם ברצח לוחם דובדבן רונן לוברסקי, נפתח היום (רביעי) בשעות הצהריים בבית הדין בכלא עופר. משפחתו של לוברסקי עזבה את הדיון במחאה על כך שהרכב השופטים שנקבע כיוון שאינו מאפשר מתן גזר דין מוות. "מדובר בביזיון, מדינת ישראל ירקה לנו בפנים. כל מי שאחראי על ההחלטה לא למנות שלושה סגני אלופים בהרכב השופטים, צריך להסתכל בפניהם של החיילים ולהגיד להם שהם שומרים עליהם", אמר אריק לוברסקי, אחיו של החייל.

לפני הדיון חזר ולדימיר לוברסקי, אביו של החייל, על דרישת המשפחה "להטיל עונש מוות למחבל". עוד הוסיף כי "אנחנו מצפים ממערכת המשפט ומהדרג הפוליטי ללכת בכיוון הזה ולקבל את ההחלטות הנבונות. המטרה היא התרעה ומיגור הטרור". אריק לוברסקי הוסיף כי "באנו כדי לוודא שהרכב השופטים לא מתכוון לסכל את עונש המוות". 

על העובדה שביתו של המחבל טרם נהרס אמר האב כי "עד היום לא קיבלנו התייחסות בנושא". אחיו הוסיף כי "לא ברור איך הדבר הזה מתעכב, במיוחד כשמדובר במשפחה של רוצחים שכבר יושבים בכלא".  בנוסף, חבריו של לוברסקי מהיחידה הגיעו לתחילת המשפט.

אסלאם יוסף אבו חמיד - המחבל שהרג את לוחם דובדבן רונן לוברסקי,
 

אסלאם יוסף אבו חמיד - המחבל שהרג את לוחם דובדבן רונן לוברסקי (חדשות עשר)

 

לפני כחודש הוגש כתב אישום בגין רצח נגד המחבל, תושב מחנה הפליטים אל-אמערי שליד רמאללה, שנעצר על ידי לוחמי דובדבן בחשד שהשליך לוח שיש על חברם ליחידה, רונן לוברסקי - והרג אותו. התביעה הצבאית הגישה את כתב האישום לבית המשפט הצבאי, והעבירה בה בן ה-32 מואשם היא גרימת מוות בכוונה - עבירה המקבילה לרצח. התביעה הצבאית ביקשה גם להאריך את מעצרו עד תום ההליכים המשפטיים בעניינו.

יומיים לפני הגשת כתב האישום, דרשה משפחת לוברסקי מהפרקליטות הצבאית לבקש עונש מוות לאבו חמיד. "אנחנו לא רוצים שהמחבל יהווה קלף מיקוח לעסקאות עתידיות, ישוחרר ויחזור לטרור, כמו שלצערנו קורה במקרים רבים", אמר אריק לוברסקי, אחיו של רונן.

כזכור, לוברסקי נהרג בחודש מאי במהלך פעילות של דובדבן במחנה הפליטים אל-אמערי שליד רמאללה. כוח של היחידה הגיע למקום לצורך מעצר מבוקש של חשוד בתכנון פיגועים, ולוברסקי נשאר לאבטח ברחוב, בעת שכוח אחר נכנס לבצע את המעצר. בשלב זה הושלך לוח שיש גדול מאחד המבנים במקום שפגע ישירות בראשו. למרות שחבש קסדה, נפצע לוברסקי אנוש, ויומיים אחר כך מת מפצעיו בבית החולים. 

כשבועיים לאחר האירוע נעצר נאג'י במחנה הפליטים אל-אמערי שליד רמאללה, על ידי חבריו של לוברסקי מיחידת המסתערבים של דובדבן. במהלך חקירתו, הודה במעשה ושיחזר אותו.

 לוחמי דובדבן בדרך לבית המחבל במחנה הפליטים אל-עמארי
 

לוחמי דובדבן בדרך לבית המחבל במחנה הפליטים אל-עמארי(דובר צה"ל )

 

נאג'י ריצה עונש מאסר בכלא הישראלי בין השנים 2004 ל-2009, בגין פעילות חמאס ענפה, הכוללת מעורבות בפיגוע ירי. לפי השב"כ, כמה מאחיו של אבו חמיד הם פעילי חמאס, שבעבר הוציאו לפועל פיגועים, בהם פיגוע הירי ב"סי פוד מארקט" שבתל אביב, שבו נהרגו שלושה ישראלים, אח אחר השתתף ברציחתו של רכז שב"כ נועם כהן ב-1994.