כרם שלום נפתח לפעילות מלאה; שרי הקבינט דנו בהסדרה בעזה

בצל הכרזת בנט כי שרי מפלגתו יצביעו נגד הסכם, התכנסו השרים לדיון מתוח נוסף • ליברמן: "כל עוד יש שקט - תושבי עזה מרווחים" • גולדין: "ההסכם המתגבש הוא כניעה לחמאס"

הקבינט המדיני-בטחוני התכנס היום (רביעי) לדון בעניין הסדרה בנושא רצועת עזה והפסקת אש עם חמאס. מדובר בדיון הרביעי בתוך עשרה ימים בעניין ההסדרה, זאת בצל הכרזתו של שר החינוך נפתלי בנט לפיה שרי הבית היהודי יצביעו נגד הסדרה. בנוסף, בהתאם להחלטת שר הביטחון ליברמן, בהתייעצות עם הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, נפתח הבוקר מחדש מעבר כרם שלום לפעילות מלאה, וצפויות לעבור בו כ-800 משאיות. כמו כן, הורחב מרחב הדיג ברצועת עזה לתשעה מיילים ימיים.

פקיד ישראלי בכיר התייחס לסוגיית ההסדרה ואמר כי "לא תהיה הסדרה אמיתית עם חמאס בלי השבת בנינו ואזרחינו הביתה והבטחת השקט לאורך זמן. השקט הנוכחי הושג בעקבות ההבנות שקידמו המצרים והאו"ם שהובילו לשקט בשטח. לאור זאת חודשה פעילות מעבר כרם שלום ונפתח מרחב הדייג. ככל שההתחייבות הזאת תשמר, ניתן יהיה לטפל בסוגיות הומניטאריות ובתוכן השבת בנינו ואזרחינו".

השלב הראשון של היוזמה המצרית הגדולה, שהוצגה לראשונה בפגישתם של ראש הממשלה נתניהו והנשיא המצרי א-סיסי ב-22 במאי, היה צפוי לעלות לדיון בקבינט. על הפרק ניצבת הפסקת אש יציבה מעט יותר, בתמורה להקלות ישראליות משמעותיות במעברים ברצועת עזה.

ליברמן התייחס הבוקר למגעים בריאיון לאפי טריגר בתוכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל, ואמר כי ‏"כל עוד יש שקט - גם תושבי הרצועה מרוויחים. אם האלימות חוזרת - הם הראשונים להפסיד. המשוואה הזאת עובדת". לטענתו, "ארבעת הימים האחרונים היו השקטים ביותר בעוטף מאז מארס". הוא הוסיף כי הביקורת מצד בנט "מעידה על החוזק שלי", אך הבהיר: "אין לי זמן להתעסק בשטויות. בואו נדבר על דברים רציניים".

השר אביגדור ליברמן
 

השר אביגדור ליברמן(רויטרס)

 
 
 
 

ליברמן פנה הבוקר ישירות לתושבי רצועת עזה, באמצעות "אלמונסק", עמוד הפייסבוק של מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון. בפוסט נכתב: "תושבי עזה צריכים להבין שמדינת ישראל היא לא הבעיה אלא הפתרון. הבעיה היא הנהגת חמאס שמשתמשת באזרחים כתחמושת חיה וכמגן אנושי". כמו כן, הוסיף כי "לתושבי עזה יש מה להרוויח כשאזרחי ישראל נהנים משקט וביטחון, ומה להפסיד כאשר השקט מופר״. על הרגיעה המסתמנת אמר: "כל הסדרה ארוכת טווח חייבת לכלול את השבויים והנעדרים".

שמחה גולדין, אביו של הדר גולדין, התייחס בתוכנית "בוקר אור" לדיונים על הסדרה: "ההסכם הזה שמתגבש, לא רק שהוא הרע במיעוטו, הוא כניעה של ממשלת ישראל לחמאס". לדבריו, "נתניהו הכניס את הבן שלי לקרב, והוא לא השיב אותו מהקרב".

"בסוף מבצע 'צוק איתן' היה הסכם בין ישראל לחמאס, בהסכם הזה לא התעקשו להביא את החללים בחזרה, ומבחינה פוליטית, מבחינה מוסרית, מבחינת החוסן הלאומי, זה רע מאוד", הוסיף, "אנחנו נאבקים כדי שהחזרת החללים תהיה בראש סדר העדיפויות של מדינת ישראל. אנחנו מציעים לשים את החזרת החיילים בראש סדר העדיפויות של ממשלת ישראל מול חמאס, זה מה שראש הממשלה הבטיח לנו לפני ארבע שנים".

לדברי גולדין, "הציבור צריך להבין שלא יהיה פה שקט כל זמן שחמאס יהיה שם. בארבע השנים האחרונות, ממשלת ישראל מחזקת את חמאס יותר ויותר, חמאס נמצא בשיא כוחו. הם סוחטים אותנו, אנחנו נכנעים להם - ומקבלים שקט על תנאי. עוד שבועיים הם יירו שוב, כי הם יצטרכו משהו שוב".

במקביל, משפחת גולדין עתרה לבג"ץ בדרישה לכנס את ועדת השרים לענייני שבויים ונעדרים, שעל פי העתירה לא התכנסה זה יותר משנה וחצי. לטענת המשפחה, הוועדה העוסקת בנושא לא התכנסה מאז ינואר 2017 ולא פגשה ועדכנה את לאה ושמחה גולדין מאז נובמבר 2016. המשפחה מבקשת מבג"ץ להוציא צו ביניים שימנע כל פעולה לקידום הסדר עם חמאס לפני שתכונס ועדת השרים לענייני שבויים ונעדרים ותדון בסוגיית השבת האזרחים הישראלים וגופות החיילים המוחזקים בעזה. 
 

 שמחה גולדין
 

שמחה גולדין (חדשות עשר)

 

כאמור, בנט תקף אתמול בחריפות את שר הביטחון אביגדור ליברמן. שר החינוך הבהיר כי הוא ושרת המשפטים איילת שקד יצביעו נגד ההסדרה בעזה ואמר כי הוא הניח כבר לפני חודשיים בפני הקבינט תכנית אלטרנטיבית נגד הטרור בעזה שאינה כוללת מבצע קרקעי ברצועה.

"מחוות ליברמן לחמאס הם שגיאה - שרי הבית היהודי יצביעו נגד הסכם ישראל-חמאס", אמר בנט. "זהו פרס על 130 ימים של טרור רקטות, צלפים ובלוני תבערה. הסכם של שקט זמני יאפשר לחמאס להתחמש מחדש ולהתעצם לקראת הסבב הבא. חמאס יהפוך ל"חיזבאללה 2".

בנט הוסיף: "ה-'שקט' יעניק לחמאס חסינות מוחלטת כדי להצטייד מחדש ברבבות רקטות שיאיימו על כל חלקי הארץ ויאפשר להם לפתוח במלחמה נגד ישראל בזמן ובתנאים שנוחים לו. הדבר יוביל, בסופו של דבר, לפתיחת שתי חזיתות מסוכנות, צפונית ודרומית, במועד שיקבע האויב ועל פי תנאיו".

 נתניהו לפני ישיבת הקבינט
 

נתניהו לפני ישיבת קבינט(לשכת העיתונות הממשלתית)

 

בתגובה לביקורת שהשמיע שר החינוך, במפלגת ישראל ביתנו, תקפו בחזרה: "כהרגלו, השר בנט רץ לתקשורת עם סיסמאות ריקות מתוכן, שהן לא יותר מפוליטיקה קטנה על גבם של צה"ל ומערכת הביטחון. עדיף שיתעסק באלימות הגואה בבתי הספר".

מוקדם יותר אתמול, בתום דיון הערכת מצב של ראשי מערכת הביטחון הוחלט כי אם השקט השורר בגבול עזה מתחילת השבוע, ישמר עד מחר בבוקר, מעבר כרם שלום יפתח מחר בשעה 9:00 ומרחב הדיג יורחב בחזרה עד למרחק של 9 מייל מהחוף.

בהערכת המצב נכחו שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל, ראש המל"ל, נציג השב"כ, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ובכירים נוספים. שר הביטחון ליברמן הבהיר בסיכום הדיון כי פתיחת מעבר כרם שלום, לאחר שלושה ימים של שקט, נועדה לאותת לאוכלוסייה בעזה כי שמירת השקט היא בראש ובראשונה אינטרס של תושבי עזה.

בתוך כך, נחשפו אמש בחדשות עשר פרטים חדשים אודות טיסתו של ראש הממשלה נתניהו למצרים בחודש מאי האחרון. נתניהו טס לפגישה עם א-סיסי במטוס מנהלים קטן ופרטי השייך לאיש עסקים שטרם הותר פרסום שמו. לא מדובר בפעם הראשונה שנעשה שימוש במטוס המדובר ועבור השימוש בו, קיבל הבעלים תשלום. ראש הממשלה בכל אופן, אינו קשור לבחירה במטוס המדובר על פני מטוס אחר.

נתניהו וסיסי בפגישה
 

נתניהו וסיסי בפגישה (רויטרס)

 

שלשום נחשף בחדשות עשר מפי בכירים אמריקנים כי ראש הממשלה נתניהו נפגש בחשאי עם א-סיסי. נתניהו טס למצרים עם מספר קטן של יועצים ומאבטחים, שהה שם כמה שעות ושב לישראל בשעת לילה מאוחרת. הנסיעה נשארה חסויה ורוב שרי הקבינט המדיני-ביטחוני מודרו ממנה ולא ידעו על קיומה. 

לפי הבכירים האמריקנים נתניהו וא-סיסי דנו בעיקר בניסיון המצרי לקדם הסדרה מדינית ברצועת עזה שתכלול חזרה של הרשות הפלסטינית לרצועה, הפסקת אש, הקלה משמעותית של המצור הישראלי והמצרי על עזה וקידום צעדים לשיקום התשתיות הקריטיות בעזה. נתניהו וא-סיסי דנו גם במציאת פתרון לסוגיית גופות החיילים והאזרחים הישראלים שבידי חמאס בעזה. נושא נוסף שעלה בפגישה הינו תוכנית השלום האמריקנית שאותה מעוניין הבית הלבן להציג מזה תקופה ארוכה. 

א-סיסי הדגיש בפני נתניהו כי פתרון למצב ברצועת עזה חייב להגיע דרך חזרה של הרשות הפלסטינית לרצועה ולקיחת אחריות על ניהול הרצועה - גם אם הדבר יתרחש בהדרגתיות וגם אם ללא פירוז הרצועה מנשק כבד כתנאי מקדים. המסר של הנשיא המצרי היה כי ישראל, מדינות ערב והקהילה הבינלאומית צריכות ללחוץ על אבו-מאזן לקחת אחריות על ניהול עזה, חרף חוסר רצונו לעשות זאת.