הרבנות למשפחה שביקשה לגייר ילד מאומץ: עברו לאורח חיים דתי

עילית וערן פישר אימצו את זוהר מרוסיה ופנו לביה"ד הרבני כדי לגיירו, אך נתקלו ברשימת דרישות הכוללת שמירת שבת, כשרות והבטחה שישלחו את ילדיהם למוסדות חינוך דתיים

עילית וערן פישר אימצו לפני שנתיים את זוהר מסיביר, רוסיה. ההורים ביקשו לגיירו ופנו לבית הדין הרבני, אך התברר להם שכדי לעשות כן עליהם למעשה לעבור הליך הדומה לחזרה בתשובה יחד עם ילדיהם הבוגרים.

לאחר שחלתה בסרטן השד ולא יכלה עוד להרות, ביקשה עילית, יחד עם בעלה ערן, לאמץ ילד. ההורים לא היו זכאים לעשות זאת בישראל מאחר והיו להם שני ילדים משלהם, אז הם אימצו ילד מחו"ל. ההורים רצו לגייר את בנם, ופנו לשם כך לרבנות.

"זה מתחיל ב'איזה מעשה מדהים עשית', ו'כל הכבוד', ואז שואלים, 'תסכימו לעשות לו ברית?', ואמרנו שכן", סיפרה עילית. אך כשהחל הליך הגיור הבינו ההורים שהוא גובל בחזרה בתשובה. "אנחנו לא יכולים לגייר אם נגיד הבית לא כשר", אמר להם רב מבית הדין הרבני. "אנחנו גם לא יכולים לגייר אם הילד לא ישמור שבת. אם יש הפרדת כלים זה יהיה מה טוב. אם לא, אז מפרידים. וכמובן אתם לא לבד, זה כל המשפחה, זה עניין משפחתי. והבטחה שלכם שהילדים יתחנכו בחינוך דתי".

עילית סיפרה שביקשו ממנה לשלוח את בנה הגדול ללמוד בישיבה ואת הבת שלה לאולפנה. בלית ברירה פנו ההורים לגיור הרפורמי, ועשתה לבנה ברית מילה. למרות זאת, בבית הדין הרבני הבהירו לה שמאחר ולא השלימו את הליך הגיור, בנה המאומץ לא יהיה שייך לעם ישראל.

מהנהלת בית הדין הרבני נמסר בתגובה: "לא נמצא מספר התיק של המשפחה, ולכן לא נמסרה כל תגובה".