נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, רויטרס

ההסדרה בעזה: הצדדים מטילים ספק בהצלחת הסכם ארוך טווח

למרות הקושי לראות רחוק, ישראל וחמאס פוסעים בביטחה לעבר השלב הראשון. במקביל, בקהיר יודעים כי יהיה קשה לפייס בין חמאס לרש"פ - ויסתפקו גם בהישג חלקי • פרשנות

נראה שלפחות לעבר השלב הראשון של הסכם ההסדרה בעזה, ישראל וחמאס פוסעים באופן בטוח יחסית. הצד הישראלי משדר אופטימיות רבה ובשטח ניכרים גם מאמציו של חמאס להרגיע. על אף שמדובר במשא ומתן הכי משמעותי שהצדדים קיימו מאז צוק איתן - שניהם מטילים ספק בסיכוי להגיע להסדרה ארוכת טווח.
 

השלב הראשון של הסכם ההסדרה אמור לבנות אמון בין הצדדים ולסלול את הדרך למשא ומתן על הסדרה רחבה יותר. אולם פה כבר נכנסים אלמנטים נוספים, כמו יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שלא רוצה בהסכם. כך או כך, מה שמתרחש עכשיו זהו צעד ראשון, עם איתותים חיוביים משני הצדדים, שנראה כמו חזרה לימים שלפני חודש מרץ השנה.
 

כמו תמיד, המבחן בימים הקרובים יהיה בשטח. בינתיים בצה"ל לא התקבלו הנחיות חדשות והוא ממשיך להפעיל כוח על הגדר. אך אם נראה יום שישי שקט נטול פיגועים והצתות, ייתכן כי מדובר בסימן טוב שיאפשר את המשך ההתקדמות.

 
 
 
 
 
 
 
בכירי חמאס בשיחות לקראת הסכם הרגיעה עם ישראל
 

בכירי חמאס בשיחות לקראת הסכם הרגיעה עם ישראל(פלסטינים )

 

באשר להתמודדות עם מצרים, חמאס נמצא במעין פלונטר כאשר מחד הוא צריך להיענות להצעת קהיר בחיוב, בגלל הכבוד, אך מאידך, תוכן ההסכם צריך להביא את חמאס לפסול אותו. המצרים רוצים פיוס בין חמאס לפתח, אולם להשלים מהלך שכזה יהיה מסובך יותר מלקיים הודנה בין ישראל לחמאס.
 

בפועל, ההבנות בין חמאס לישראל כבר מיושמות בשטח, גם אם אינן כתובות. מעברים נפתחו, אזור הדיג גדל והצדדים יודעים שההקלות יגדלו ככל שיתגבר השקט. עם זאת, הבעיה טמונה בכך שהפרת השקט יכולה להתרחש בכל יום כשחמאס יחליט על כך – וזה יקרה.
 

המצרים מביאים חבילה גדולה וספק רב אם חמאס יסכים לקבל את החבילה על כל שלביה לאחר ההתמודדות עם ישראל - פיוס עם פתח, ירידת הרשות הפלסטינית לעזה ופירוק חמאס מנשקו. בפועל, המצרים יסתפקו גם בהישג חלקי וינסו להמשיך איתו, אולם השאלה היא עד כמה הרשות הפלסטינית תנסה לטרפד מהלך שכזה. כפי שזה נראה, חמאס רוצה לעצור בשלב הראשון של ההצעה - פתיחת מעברים והפסקה מוגבלת של הירי, שכן אלו צעדים שמועילים לארגון. אך להתחייב למצרים זה כבר משהו אחר.

השר נפתלי בנט
 

השר נפתלי בנט (חדשות עשר)

 


 

ההתפתחויות היום
 

שר החינוך נפתלי בנט תקף אמש בחריפות את שר הביטחון אביגדור ליברמן לקראת ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני מחר בבוקר בנושא ההסדרה בעזה. בנט הבהיר כי הוא ושרת המשפטים איילת שקד יצביעו נגד ההסדרה בעזה ואמר כי הוא הניח כבר לפני חודשיים בפני הקבינט תכנית אלטרנטיבית נגד הטרור בעזה שאינה כוללת מבצע קרקעי ברצועה.
 

בתגובה לביקורת שהשמיע שר החינוך, במפלגת ישראל ביתנו, תקפו בחזרה: "כהרגלו, השר בנט רץ לתקשורת עם סיסמאות ריקות מתוכן, שהן לא יותר מפוליטיקה קטנה על גבם של צה"ל ומערכת הביטחון. עדיף שיתעסק באלימות הגואה בבתי הספר".
 

מוקדם יותר אתמול, בתום דיון הערכת מצב של ראשי מערכת הביטחון הוחלט כי אם השקט השורר בגבול עזה מתחילת השבוע, ישמר עד מחר בבוקר, מעבר כרם שלום יפתח מחר בשעה 9:00 ומרחב הדיג יורחב בחזרה עד למרחק של 9 מייל מהחוף.
 

בהערכת המצב נכחו שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל, ראש המל"ל, נציג השב"כ, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ובכירים נוספים. שר הביטחון ליברמן הבהיר בסיכום הדיון כי פתיחת מעבר כרם שלום, לאחר שלושה ימים של שקט, נועדה לאותת לאוכלוסייה בעזה כי שמירת השקט היא בראש ובראשונה אינטרס של תושבי עזה.

בתוך כך, נחשפו אמש בחדשות עשר פרטים חדשים אודות טיסתו של ראש הממשלה נתניהו למצרים בחודש מאי האחרון. נתניהו טס לפגישה עם א-סיסי במטוס מנהלים קטן ופרטי השייך לאיש עסקים שטרם הותר פרסום שמו. לא מדובר בפעם הראשונה שנעשה שימוש במטוס המדובר ועבור השימוש בו, קיבל הבעלים תשלום. ראש הממשלה בכל אופן, אינו קשור לבחירה במטוס המדובר על פני מטוס אחר.
 

 הערכת מצב בהשתתפות נתניהו וליברמן בקריה בנושא עזה
 

הערכת מצב בהשתתפות נתניהו וליברמן בקריה בנושא עזה( אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

שלשום נחשף כי נתניהו נפגש בחשאי לפני כחודשיים עם א-סיסי, כך אמרו בכירים אמריקנים לחדשות עשר. נתניהו טס למצרים ב-22 במאי יחד עם מספר קטן של יועצים ומאבטחים, שהה במצרים כמה שעות ושב לישראל בשעת לילה מאוחרת. הנסיעה נשארה חסויה ורוב שרי הקבינט המדיני-ביטחוני מודרו ממנה ולא ידעו על קיומה.
 

לפי הבכירים האמריקנים נתניהו וא-סיסי דנו בעיקר בניסיון המצרי לקדם הסדרה מדינית ברצועת עזה שתכלול חזרה של הרשות הפלסטינית לרצועה, הפסקת אש, הקלה משמעותית של המצור הישראלי והמצרי על עזה וקידום צעדים לשיקום התשתיות הקריטיות בעזה. נתניהו וא-סיסי דנו גם במציאת פתרון לסוגיית גופות החיילים והאזרחים הישראלים שבידי חמאס בעזה. נושא נוסף שעלה בפגישה הינו תוכנית השלום האמריקנית שאותה מעוניין הבית הלבן להציג מזה תקופה ארוכה.
 

א-סיסי הדגיש בפני נתניהו כי פתרון למצב ברצועת עזה חייב להגיע דרך חזרה של הרשות הפלסטינית לרצועה ולקיחת אחריות על ניהול הרצועה - גם אם הדבר יתרחש בהדרגתיות וגם אם ללא פירוז הרצועה מנשק כבד כתנאי מקדים. המסר של הנשיא המצרי היה כי ישראל, מדינות ערב והקהילה הבינלאומית צריכות ללחוץ על אבו-מאזן לקחת אחריות על ניהול עזה, חרף חוסר רצונו לעשות זאת.