יסמין, ילדה בלגית שמוחזקת בסוריה, חדשות עשר

שבויה בסוריה: ילדה בת 4 היא בת ערובה של ארגוני הג'יהאד

יסמין נחטפה ע"י אביה אולם בהמשך הוא נהרג בקרבות והיא נותרה לבדה בלב מלחמת האזרחים. אמה טוענת כי מי שמחזיק בה כעת הפנה את ההכרעה בנושא המשמורת לבית משפט אסלאמי

יסמין, ילדה בלגית בת ארבע, נחטפה על ידי אביה במאי 2017, כשהייתה רק בת שלוש. הוא בא לבקרה אחרי שהשתחרר מחודשיים בכלא, שם עבר תהליך של רדיקליזציה, אבל במקום להחזיר את הפעוטה לאמה בסוף הביקור, הוא שבר את האזיק האלקטרוני שהיה עליו ותוך כמה שעות חטף אותה לסוריה, לשם נסע גם עם בת זוגו החדשה, בת ארבע עשרה בלבד שהייתה אז בהיריון.  

אחרי כמה חודשים נהרג האב בקרבות בסוריה אבל יסמין נשארה שם לבדה, בלב מלחמת האזרחים והטרור. האיש שמסרב להחזיר את יסמין לאמה, עומר דיאבי הוא ג'יהאדיסט צרפתי, ממוצא סנגלי. הוא עומד בראש מיליציה שמתנגדת לדאע"ש ומקורבת לאל-קאעידה ונחשב לאחד המגייסים העיקריים של צעירים צרפתים לגי'אהד בסוריה ובעיראק. ע"פ הערכות, דיאבי מתעקש להחזיק ביסמין מכיוון שהחטיפה הזו מעלה את הפרופיל התקשורתי שלו.

 יסמין, ילדה בלגית שמוחזקת בסוריה
 

יסמין, ילדה בלגית שמוחזקת בסוריה(חדשות עשר )

 

במשרד החוץ בבריסל מסרו לכלי תקשורת בבלגיה שהם מודעים היטב למצבה של יסמין, שככל הנראה נמצאת קרוב לגבול עם טורקיה, אבל שלא ימסרו פרטים נוספים כדי לא לפגוע בסיכויים להחזיר אותה. בינתיים, אמה טוענת שהיא כבר שילמה אלפי אירו למיליציה לשחרור בתה, לשווא. לדבריה, החוטפים הסבירו לה כי היא נתונה להחלטה הזויה של בית משפט אסלאמי שצריך לקבוע האם היא ראויה לקבל את המשמורת על בתה.

מומחים לטרור בצרפת טענו בימים האחרונים כי דיאבי, שהצליח בעבר לזייף את מותו, נעצר בסוריה. אם זה יתברר כנכון, זה עשוי להגביר את הסיכויים של יסמין לחזור הביתה. אבל יסמין היא רק אחת בין מאות ילדים בלגים וצרפתים אבודים, שלכודים בשדה הקרב בעיראק ובסוריה, הרחק מתמימות ילדותם.