"עברה שיקום בכלא": הנשיא חנן אישה שהרגה את בעלה המתעלל

במסגרת "מתווה ה-70" החליט ריבלין לקצר את עונשה של מי שסבלה מהתעללות קשה מצד משפחתה והורשעה בהריגה בגיל 17. ב-3 החודשים האחרונים נפתחו 1,400 בקשות חנינה חדשות

בחודשים האחרונים בוחן נשיא המדינה ראובן ריבלין בקשות חנינה שהגישו אסירים, כחלק מ"מתווה ה-70" שעליו הוכרז לרגל חגיגות 70 השנים להקמת מדינת ישראל, ובמסגרתו נעשה שימוש רחב מן המקובל בסמכות החנינה הנשיאותית. היום (שלישי) הודיע בית הנשיא כי הוחלט לקצר את עונשה של אישה צעירה מהמגזר הבדואי, שהייתה קורבן למעשי אונס והתעללות קשים מצד בני משפחתה, ובמיוחד מצד בעלה השני, שבהריגתו הורשעה בהיותה קטינה בת 17.

לפי הודעת בית הנשיא, העונש קוצר לאחר שהאישה עברה תהליכי שיקום וטיפול בכלא. כעת, היא תוכל לעמוד בפני ועדת השחרורים שתשקול לשחררה ברישיון. רוני אלוני סדובניק, עורכת דינה של שירין (שם בדוי) מסרה: "אנחנו מאושרות ו'אסירות' אבל אסירות של תודה. היום התקשרו אלי בבוקר ממשרד המשפטים ועדכנו שהשרה שקד חתמה והעבירה המלצתה המקצועית משפטית לנשיא לחון את שירין. בצהריים כבר התקשרו מבית הנשיא והודיעו לי שהנשיא חתם על צו חנינה לשירין. האמנתי מהרגע הראשון בשירין ובכנותה ויושרתה, ידעתי שנצליח! וגם שירין ממש האמינה בי ונפשותינו נקשרו לעד וזה נתן לי כוח ומוטיבציה. היא שמחה כל כך כשסיפרתי לה כעת. כעת תלויה עתירתנו לבג"ץ נגד משרד המשפטים והמשטרה מדוע אינם מכירים בה כקורבן סחר באדם לפי הגדרת החוק. ביקשנו מבג"ץ להכריע בשאלה המשפטית הדורשת פרשנות חוקתית מרחיבה לסוגיית 'מיהי קורבן סחר באדם' כהגדרתה בחוק והאם שירין עונה להגדרה. יש לי תחושה חזקה שנצליח לשכנע את בית המשפט העליון הנכבד ששירין צודקת ושמגיעה לה ההכרה החשובה הזאת לשיקומה הרגשי".

 

מאז כניסתו לתוקף של המתווה, לפני יותר משלושה חודשים, התקבלו בבית הנשיא כ-2,540 פניות חנינה בכתב, ונפתחו כ- 1,400 בקשות חנינה חדשות. לשם ההשוואה, בתקופה המקבילה אשתקד התקבלו כ-630 פניות בכתב ונפתחו כ-440 בקשות חנינה חדשות. בנוסף, מחק הנשיא את הרישום הפלילי ל-15 חיילים, ששירתו שירות משמעותי ונשאו רישום פלילי בגין עבירות שביצעו טרם גיוסם לצבא.

מתוך כלל בקשות החנינה שהוגשו, כ-300 הינן בקשות להקלה בעונשי מאסר שהוגשו על פי המאפיינים של המתווה. עד כה הקל הנשיא בעונשי מאסר ל-40 אסירים - פי שבעה מההקלות בעונשי המאסר שניתנו על ידי הנשיא לפני המתווה, בתקופה המקבילה אשתקד.

בית כלא (אילוסטרציה)
 

בית כלא (אילוסטרציה, רויטרס)

 

בקשה נוספת שנענתה על ידי הנשיא היא בקשה להקלה מידית בעונש מאסרה של אישה, אם לשבעה, שנידונה למאסר בן שישה חודשים בגין עבירות נהיגה שכללו נהיגה ללא רישיון ובזמן פסילה. בבקשה החנינה, עלה כי היעדרותה פוגעת קשות בתפקוד משפחתה הנתונה במצב כלכלי קשה עד כדי קשיי הישרדות, ובמיוחד בבעלה החולה שזקוק לסיועה היומי. 

הנשיא נענה לעוד בקשה שהוגשה על ידי צעיר בשנות העשרים המוקדמות לחייו שהורשע בגרימת מוות ברשלנות של חברו שנסע עמו ברכב בזמן תאונה. משפחת ההרוג תמכה בבקשת החנינה וציינה כי היא אינה מעוניינת שהצעיר, שאותו הם מכנים "בן משפחה שתומך בהם ככל יכולתו", ימשיך לרצות את מאסרו. חנינה נוספת ניתנה לגבר שנידון למאסר בגין עבירות סמים, עבר אירוע מוחי בתקופת מאסרו וחלה בסרטן.

אחד הקריטריונים המרכזיים לפיהם בוחן הנשיא את בקשות החנינה, הוא מסלול השיקום והטיפול שעוברים המבקשים בין כותלי הכלא. כך לדוגמא, נענה הנשיא לבקשת חנינה שהוגשה על ידי גבר, אב חד הורי ומשמורן יחיד לבתו בת ה-15, שהורשע בעבירות סמים ונידון למאסר בן עשרה חודשים. הגבר עבר תהליך טיפול ושיקום מקיף על ידי הרשות לשיקום האסיר, לקראת החלטת הנשיא בעניינו.

איילת שקד באירוע של ארגון OU בירושלים. ארכיון
 

"הזדמנות טובה להפעיל את מידת הרחמים". שקד (orthodox union)

 

כאמור, מתווה ה-70 הוא מתווה חנינות מיוחד שגובש לרגל יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. את המתווה גיבשו יחד נשיא המדינה ריבלין, ושרת המשפטים איילת שקד. במסגרת התוכנית נעשה שימוש רחב מן המקובל בסמכות החנינה הנשיאותית, המבוססת על שיקולי חסד, רחמים ו"תקנת השבים" - לפיה ניתן להיטיב עם עבריין המתקן דרכו.

בהתייחסו למתווה ה-70 אמר הנשיא: ״אופיה של חברה, נבחן לא פחות באופן שבו היא רואה את אסיריה ומורשעיה כחלק בלתי נפרד ממרכיבי הזהות שלה. אני מבקש לראות בשנת השבעים למדינת ישראל את ההזדמנות להושיט יד ארוכה ומסייעת להשיב אל תוך הקולקטיב שלנו, גם את מי שיצא ממנו ונמצא ראוי לשוב. זה נכון לנו כעם, זה נכון לנו כחברה, זה ראוי להם כיחידים".

שרת המשפטים, איילת שקד, בירכה גם היא על המתווה ואמרה: "חגיגות שנות ה-70 להקמת מדינת ישראל הן הזדמנות טובה להפעיל את מידת הרחמים ולשתף בחגיגות גם אנשים שמעדו. אני ממליצה לנשיא על מתן חנינות באופן של הקלה מעונשי מאסר לאסירים בעלי אפיונים מיוחדים, שתסייע בשיקומם ובשובם למסלול החוק והיושר".