בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג, רויטרס

ישראל מחתה בפני הנהלת בית הדין בהאג: "לא פועל בהגינות"

התלונה הגיעה עקב החלטה חריגה של השופטים שדנים בתלונות הפלסטיניות נגד ישראל, לפנות ל"קורבנות של המצב בפלסטין". לדברי גורם בכיר, בי-ם ראו בכך עדות לפוליטיזיציה

ישראל הגישה לפני כמה ימים מחאה חריפה להנהלת בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג נגד חברי הרכב השופטים שמטפל בתלונה הפלסטינית נגד ישראל בנושא המלחמה בעזה ב-2014 והבנייה בהתנחלויות. הרקע לתלונה היא החלטה חריגה וחסרת תקדים שקיבל הרכב השופטים לפני כחודש לפנות באופן יזום ל"קורבנות של המצב בפלסטין" כדי לקבל מהם עדויות.

התובעת של בית הדין בהאג מקיימת מזה ארבע שנים הליך של בדיקה מקדמית בעניין תלונה שהגישו הפלסטינים נגד ישראל, הן בנושא חשד לפשעי מלחמה במהלך המלחמה בעזה בקיץ 2014 והן בנושא חשד להפרת הדין הבין-לאומי בשל הבנייה בהתנחלויות.

 
 
 

עד כה, לא החליטה התובעת אם לבית הדין הפלילי יש סמכות לעסוק בתלונה ואם בכלל יש חשד לביצוע פשעי מלחמה או פשעים נגד האנושות. רק אם התובעת תכריע לחיוב בנושא הזה, תיפתח חקירה שעלולה להוביל גם לכתב אישום.

 פאטו בנסודה, התובעת הראשית בביה"ד הבינ"ל בהאג
 

פאטו בנסודה, התובעת הראשית בביה"ד הבינ"ל בהאג (רויטרס)

 

לפני כחודשיים, בעקבות בקשה פלסטינית להפעיל סעיף טכני בחוקת בית הדין הפלילי הבין-לאומי הוקם הרכב שופטים מיוחד שיטפל בתיק, חרף העובדה שעדיין לא החל כלל הליך משפטי ואפילו לא התקבלה החלטה לפתוח בחקירה. הרכב השופטים החדש צפוי ללוות את התלונה הפלסטינית נגד ישראל עד לשלב הגשת כתב האישום – אם כזה אכן יוגש. אם ייפתח משפט, הוא יתקיים בפני הרכב שופטים אחר.

ב-13 ביולי פרסם הרכב השופטים הודעה חריגה לעיתונות ובה נמסר כי בית הדין יפתח בקמפיין הסברה שמטרתו להגיע ל"קורבנות של המצב בפלסטין", להסביר להם על פעילות בית הדין ולעודד אותם למסור עדויות או כל חומר רלוונטי אחר לידי בית הדין. אחד מסעיפי ההחלטה קבע כי יש להקים אתר אינטרנט מיוחד שיוקדש אך ורק ל"קורבנות" פלסטינים, ויעדכן אותם על פעילות בית הדין בעניין התלונות נגד ישראל.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי בירושלים נדהמו מהחלטת הרכב השופטים המיוחד. לדבריו, ההחלטה עוררה כעס רב הן במשרד החוץ והן במשרד המשפטים, שראו בה עדות נוספת לפוליטיזציה נגד ישראל מצד בית הדין בהאג. לאחר התייעצויות בנושא הוחלט לפנות להנהלת בית הדין ולהגיש מחאה רשמית. בשבועיים האחרונים התקיימו כמה פגישות בין דיפלומטים ישראלים לבכירים בהנהלת בית הדין, במהלכן הועברו המחאות הישראליות.

"שופטי בית הדין מתעלמים לחלוטין מכך שלבית הדין אין סמכות לעסוק בסכסוך הישראלי-פלסטיני, ושתובעת בית הדין טרם קיבלה כל החלטה בבדיקה המקדמית שהיא מקיימת", אמר פקיד ישראלי בכיר שעוסק בנושא. "הלהיטות של השופטים להוציא מיוזמתם החלטה כה חריגה מציבה סימן שאלה של ממש על יכולתו של בית הדין לעסוק בהגינות בעניינים הנוגעים לישראל".