יותר מהרוג בשבוע: תוך חודשיים - 9 פועלי בניין נהרגו בתאונות

מותו של ויסאם מחאמיד, תושב הצפון בן 22, נקבע בבית החולים, כשבוע לאחר שהתחשמל באתר בנייה. אתמול נהרגו שלושה פועלים, ומתחילת השנה - 28. "להכריז על מצב חירום בענף"

מותו של ויסאם מחאמיד, בן 22 מכפר זילפה שבצפון, נקבע היום (שלישי) בבית החולים הלל יפה בחדרה, לשם פונה ביום חמישי שעבר לאחר שהתחשמל באתר בנייה בתלמי מנשה. הפועל נפגע כשמשאבת בטון נגעה בקו מתח גבוה במהלך יציקת בטון. 

בכך עלה מספר הפועלים שנהרגו בתאונות בניין מתחילת שנת 2018 ל-28. תשעה מהם, כולל מחאמיד, נהרגו החל מ-1 ביולי בלבד.

ראובן בן שמעון, פועל הבניין שנהרג כתוצאה מהתחשמלות באתר בנייה בתלמי מנשה
 

ויסאם מחאמיד, פועל הבניין שנהרג מהתחשמלות בתלמי מנשה (הפורום למניעת תאונות עבודה)

 

אמש נהרג גבר כבן 35 לאחר שנפל מגובה של כארבע קומות באתר בנייה במושב אחיסמך. חובשים ופרמדיקים של מגן דוד אדום שהגיעו למקום קבעו את מותו.

מוקדם יותר באותו היום נהרגו שני פועלים, רמי בדר בן 34 ואיבראהים אלחדידי בן 32, מנפילה מגובה באתר בנייה ברחוב המעיין בראש העין. חובשים ופרמדיקים של מגן דוד אדום שהוזעקו לזירה מצאו את השניים, תושבי בית לקיא שליד רמאללה, עם פגיעות רב מערכתיות וללא סימני חיים, ונאלצו לקבוע את מותם. גבר נוסף כבן 30 נפצע קל, ופונה לבית החולים בילינסון בפתח תקווה עם חבלה בגפיים.

עו"ד ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, מסר אתמול כי "התאונות מלמדות שהבטיחות בענף הבנייה קשה מאוד, ומינהל הבטיחות בעבודה במשרד העבודה יושב בחיבוק ידיים, אינו נוקט ומגיש כתבי אישום בגין הפרת פקודת הבטיחות בעבודה ואינו מצליח לגבות את סכומי העיצמים הכספיים שהטיל על הקבלנים". לדבריו, "על שר העבודה והרווחה חיים כץ לקחת אחריות ולהכריז על מצב חירום בענף הבנייה, ולזמן את כלל הגורמים לגיבוש תוכנית חירום בענף הבנייה - ממש כמו שעושים בשעת מלחמה".