ארדואן ברקע המשבר: "נחרים מכשירים אלקטרוניים מתוצרת ארה"ב"

הנשיא הטורקי התייחס למתיחות עם וושינגטון: "חשוב שנשמור על עמדה חזקה מול האיומים". הכומר שמעצרו בטורקיה הוביל להדרדרות ביחסים הגיש בקשה לשחרורו ולהסרת המגבלות

ברקע המשבר בין ארצות הברית וטורקיה, אמר היום (שלישי) הנשיא הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן כי מדינתו "תחרים מכשירים אלקטרוניים מתוצרת אמריקנית". עוד הוסיף כי "חשוב שנשמור על עמדה פוליטית חזקה מול האיומים של ארה"ב", וכי "הוא נוקט בצעדים הנחוצים לשיפור הכלכלה במדינה".

במהלך הלילה נפגשו בבית הלבן היועץ האמריקני לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, עם שגריר טורקיה בוושינגטון, סרדאר קיליץ'. השניים דנו ביחסים בין המדינות ובכומר האמריקני המוחזק במעצר בחשד למעורבות בהפיכה הצבאית נגד הממשל בשנת 2016.

במקביל לפגישה, הכומר פנה פעם נוספת לבית המשפט בבקשה לשחררו ממעצר הבית ולהסיר את איסור היציאה שלו מהמדינה, כך אמר עורך דינו ל"רויטרס". במסמך הערעור נכתב כי הכומר דורש שבית המשפט יורה על הפסקת על התערבות פוליטית בלתי חוקית ולהסיר את כל ההגבלות החלות עליו.

בתוך כך, שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, התייחס במהלך ביקורו באנקרה לסנקציות האמריקניות נגד טורקיה ונגד מדינתו: "מעשי ארה"ב יפגעו במעמדו של הדולר כמטבע המרכזי בסחר הבין-לאומי". עוד הוסיף כי "מדובר במדיניות שאינה לגיטימית ובתחרות לא הוגנת".   

 ארדואן וטראמפ
 

ארדואן וטראמפ (רויטרס)

 

הסנקציות של ארה"ב על טורקיה הביאו אתמול להמשך הידרדרות הכלכלה המקומית, אך גם להקשחת עמדות מול ארצות הברית. המגבלות שהטיל טראמפ ממשיכות לגבות מחיר כאשר הבורסה הטורקית צנחה ביותר מחמישה אחוזים ומניות הבנקים צנחו ביותר מ-15 אחוזים.

אתמול אמר ארדואן בנאום על ארה"ב כי "מצד אחד את שותפה אסטרטגית, מצד שני את יורה לעצמך ברגל. את שותפה אסטרטגית בנאט"ו, ומצד שני דקרת בגב את בת בריתך, האם זה יעלה על הדעת?". גם שר החוץ של טורקיה, מבלוט צ'בושואלו, התייחס למשבר בין המדינות, ואמר כי "טורקיה עשתה מספיק כדי לתקן את קשריה עם ארה"ב". עוד הוסיף כי "וושינגטון פעלה בניגוד לברית בין המדינות בנוגע לסוגיות ביטחוניות בסיסיות". במהלך נאום לשגרירים בבירה אנקרה, אמר צ'בושואלו כי "ארה"ב צריכה להבין שלא תשיג דבר באמצעות איומים על טורקיה". 

קודם לכן, אמר איברהים קאלין, דוברו של נשיא טורקיה, כי "כלכלת טורקיה חזקה ואיש אינו צריך לשים לב לחדשות ולמהלכים ספקולטיביים". עוד הוסיף כי "משרד האוצר, הבנק המרכזי ומוסדות פיננסיים נוספים נקטו בצעדים הדרושים כדי להשיג את היציבות הכלכלית הנדרשת".

במקביל, שר הפנים הטורקי הודיע כי ינקוט באמצעים משפטיים נגד הודעות ברשתות החברתיות בנוגע לערך הלירה הטורקית בהשוואה לדולר, כיוון שיוצרות תפיסה שלילית של המשק. לדבריו, "346 דיווחים ברשת החברתית הקשורים לנושא זוהו מאמצע השבוע שעבר". כמו כן, פרקליט המדינה הודיע על פתיחת חקירה נגד חשודים במעורבות בפעולות המאיימות על ביטחונה הכלכלי של טורקיה, כך דווח היום ב-CNN.

שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'בושואלו
 

שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'בושואלו (רויטרס)

 

ביום ראשון תקף ארדואן את ארצות הברית ואמר כי "טורקיה תגיד שלום למי שמעדיפה לתמוך בטרוריסטים על פני שותפים אסטרטגים. "אני לא מבין מדוע וושינגטון פוגעת ביחסים איתנו", אמר ארדואן במהלך כנס של מפלגת השלטון, מפלגת הצדק והפיתוח. "אין אף גוף, מדינה או סוכנות דירוג אשראי שיכולה לאיים על טורקיה", הוסיף ואמר ש"טורקיה תפנה לשווקים חדשים, שותפים חדשים ותשתמש בכלים פיננסיים אלטרנטיביים".

עוד הוסיף ארדואן כי "אנחנו נגיב לאדם שמכריז מלחמה על העולם, כולל המדינה שלנו. אנחנו הבנו מה המשחק של טראמפ ואנחנו נתמודד איתו ולא ניכנע. אנחנו נמשיך ליצור ולהגביר את הייצוא שלנו".

ביום שישי הודיע נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על הכפלת מכסי ייבוא פלדה ואלומיניום מטורקיה. ההחלטה על החרפת הסנקציות על טורקיה, התקבלה ברקע היחלשות הלירה המקומית והמתיחות ביחסים בין וושינגטון ואנקרה בתקופה האחרונה. בהודעה נמסר כי המכסה על הפלדה יעלה ב-50% ואילו על האלומיניום יעלה ב-20%