נחשפו פרופילים מזויפים באינסטגרם - שהופעלו ע"י חמאס

לאחר הקמפיין שמטרתו לעורר מודעות לפעילות חוליות חמאס ברשת, נחשפו משתמשים בדויים נוספים שניסו להשיג מידע צבאי מסווג ברשתות החברתיות. "חשוב לשמור על ההנחיות"

לאחר הקמפיין, שהתחיל בחודש שעבר ברחבי בסיסי צה"ל שמטרתו לעורר מודעות לפעילות חוליות חמאס ברשת, נחשפו פרופילים מזויפים נוספים שניסו להשיג מידע צבאי מסווג ברשתות החברתיות, ובעיקר דרך האינסטגרם, כך נמסר היום (שלישי) על ידי דובר צה"ל.

באמצעות זהויות בדויות ברשתות החברתיות, שפתחו בשיח ידידותי עם חיילים במטרה לעודד אותם להוריד אפליקציה מזויפת שתאפשר חדירה לטלפון, ניסתה תשתית טרור של ארגון חמאס להשתלט על טלפונים ניידים של חיילים במטרה להשיג מידע צבאי מסווג. הניסיון סוכל על ידי מחלקת ביטחון המידע באגף המודיעין.

סא"ל א', רע"ן מדיניות הגנת המידע במחב"ם, סיפר כי "הדיווחים שקיבלנו לאחר הפרסום עסקו הרבה בכך שחיילים חשבו שאפליקציה מחנות אפליקציות רשמית היא בהכרח לא מסוכנת". עוד הוסיף כי "לאחר שסיכלנו וחסמנו את פעילות האפליקציות, ניסה חמאס ללא הצלחה לשמר קשרים שהתחיל בעבר, או ליצור קשרים חדשים בעזרת זהויות שטרם נחשפו. בזכות מודעות הדיווח הגבוהה שיצרנו, גם את הניסיונות האלה חשפו חיילים, וכך סיכלנו דמויות מזויפות נוספות".

פרופילים מזוייפים של חמאס באינסטגרם
 

בזכות סבב הדיווחים האחרון, נחשפה פעילות הארגון ברשת החברתית אינסטגרם. "זו רשת שתרבות השיתוף בה היא מוגברת וסובבת כולה סביב תמונות, שיתוף, ו'תראו אותי'" מסביר סא"ל א', "הפופולריות והצורך בעוקבים הופך את הסיכון למוגבר, ולכן יש לשמור שם על אותן הנחיות - לא לאפשר למישהו שאנחנו לא מכירים לעקוב אחרינו, ולהיזהר מלינקים בהודעות בתיבת הדואר האישית".

עוד הסביר סא"ל א' כי "הגל הראשון של המבצע עסק בחשיפת האיום, ובקריאה לשיתוף פעולה מצד החיילים, על מנת שנוכל להמשיך למנוע את דליפת המידע המסווג לארגון הטרור". בנוסף אמר כי "כעת, מתרחש הגל השני - חשיפת הדמויות המזויפות הנוספות עם הפלטפורמה החדשה בה הן פועלות. חשוב לנו להראות כיצד לאחר הפרסום הראשוני קיבלנו עוד ועוד פניות - כך שיותר חיילים יבחנו את השיחה בשנית, ידעו כיצד להתנהג, ויתריעו מיד".

המוקד שהוקם במחלקה במסגרת המבצע, על מנת לקלוט את פניות החיילים בנוגע לדמויות איתן באו במגע, הפך לגוף מפתח בסיכול תשתית הטרור האינטרנטית. "הדיווח כאן הוא העיקר", מדגיש הרע"ן, "בזכותה פעולת הסיכול נשמרת".