יו"ר הקונגרס היהודי העולמי רון לאודר, רויטרס

נשיא הקונגרס היהודי העולמי: "הדור הבא לא ירצה לתמוך בישראל"

רון לאודר טען במאמר דעה ב"ניו יורק טיימס" כי אפליית יהודים לא אורתודוקסים ומיעוטים בישראל מרחיקה ממנה את יהודי התפוצות. "רבים תוהים אם המדינה מאבדת את דרכה"

נשיא הקונגרס היהודי העולמי רון לאודר טען במאמר דעה שפורסם הבוקר (שלישי) ב"ניו יורק טיימס" כי מדיניותה הנוכחית של ממשלת ישראל מרחיקה ממנה את יהודי התפוצות. "אם המגמות הנוכחיות ימשיכו, צעירים יהודים לא ירצו להיות מקושרים למדינה שמפלה יהודים לא אורתודוקסים, מיעוטים לא יהודים ולהט"בים", ציין. "הם לא ייאבקו בתנועת ה-BDS, לא יתמכו בישראל בוושינגטון ולא יספקו לה את הגיבוי האסטרטגי שהיא כה זקוקה לו".

"אני קורא להנהגה הישראלית לחשוב מחדש על מעשיה ההרסניים", ציין לאודר, שהתייחס בעיקר לעניינים הנוגעים ליהודים רפורמים וקונסרבטיביים – מתווה הכותל, חקירת הרב דב חיון, וסגירת עסקים בשבת – לצד סוגיות אפליית להט"בים באמצעות "חוק הפונדקאות", ואפליית מיעוטים באמצעות "חוק הלאום". לדבריו, "כשהממשלה הישראלית בעצמה מעלה חקיקה רעה, נהיה כמעט בלתי אפשרי להעביר את הלפיד של מחויבות לישראל לדור הבא".

 
 
 
הפגנת הציבור הערבי נגד חוק הלאום בכיכר רבין
 

הפגנת הציבור הערבי נגד חוק הלאום בכיכר רבין (רויטרס )

 

לדברי לאודר, "נוצר הרושם שהמרכיבים הדמוקרטיים והשוויוניים של המדינה היהודית הדמוקרטית בסיכון. חלק מיהודי התפוצות תוהים כעת אם מדינת ישראל מאבדת את דרכה". הוא ציין את הקשר בין היהדות לתנועת הנאורות, שכולל מחויבות לקדמה, פלורליזם ומוסר, והוסיף: "הממשלה הישראלית הנוכחית מערערת את הקשר בין היהדות לנאורות, ומרסקת את ליבת הקיום היהודי העכשווי".

בהתייחסות ל"חוק הלאום" ולביקורת כלפיו, טען לאודר כי "בישראל, החוק יחריף את תחושת הקיטוב וחוסר האחדות. בחו"ל, ישראל עלולה למצוא את עצמה מקושרת למערכת ערכים שבורה וידידים מפוקפקים. כתוצאה מכך, מנהיגי המערב העתידיים עשויים להפוך עוינים או אדישים למדינה היהודית". הוא אף הוסיף: "במשך 4,000 שנים, העם היהודי נחשב למצפן המוסרי של העולם. כעת, כשנראה שממשלת ישראל מערערת את הערך הקדוש של שוויון, רבים חשים שהיא מפנה את גבה למורשת היהודית, לאתוס הציוני ולרוח הישראלית".