ים או אגם? השאלה ששווה מיליארדים הוכרעה - אחרי 20 שנים

רוסיה, אזרבייג'ן, איראן, טורקמיניסטן וקזחסטן חתמו על הסכם היסטורי, שמכריע בשאלה הרת הגורל שמשפיעה על חלוקת המשאבים בים הכספי. ספינות אמריקניות לא יורשו לעבור בו

חשיבות מקורות אנרגיה בפוליטיקה העולמית אינו דבר שנלקח תמיד בחשבון, אבל לאחרונה הוא קיבל משנה תוקף, זאת לאחר שחמש המדינות הגובלות בים הכספי, רוסיה, אזרבייג'ן, איראן, טורקמיניסטן וקזחסטן, חתמו אתמול (שני) על הסכם חלוקה של מקור האנרגיה המשמעותי.

"מדובר למעשה בהחלטה היסטורית", הסביר בשיחה עם "לונדון את קירשנבאום", ד"ר עמית מור, מנכ"ל "אקו אנרג'י". לדבריו, "לקח 20 שנים להחליט אם מדובר בים או אגם, כי להחלטה שכזו יש משמעות גדולה מבחינת חלוקת המשאבים. אם זה אגם, מחלקים את המשאבים שלו שווה בשווה בין כל המדינות היושבים לחופי האגם. אם זה ים, אז החלוקה נמדדת לפי פרמטרים אחרים".

 רוסיה, אזרבייג'ן, איראן, טורקמיניסטן וקזחסטן חתמו על הסכם היסטורי בנוגע לים הכספי
 

רוסיה, אזרבייג'ן, איראן, טורקמיניסטן וקזחסטן חתמו על הסכם היסטורי בנוגע לים הכספי (רויטרס)

 

מור ציין כי "ההחלטה שהגיעו אליה מספקת הגדרה חדשה, שיותר קרובה לים, לכן החלוקה תבוצע בין השאר באופן יחסי לאורך החוף של כל מדינה. נוסף על כך, רוסיה התעקשה שרק הציים של חמשת המדינות יוכלו לנוע שם, כלומר צי אמריקני, למשל, לא יוכל לנוע שם".

להסכם יש גם משמעות במובן של העברת גז ונפט למדינות אירופה. "טורקמניסטן מעוניינת להעביר את הגז של לאירופה מזה הרבה שנים, לא דרך קזחסטן ורוסיה", הבהיר מור. "כעת, הרעיון הוא לסלול צינור טראנס-אטלנטי מטורקמיניסטן דרך הים, אזרבייג'אן, גרוזיה וטורקיה ועד לאירופה. בסופו של דבר יהיה שם צינור של אלפי קילומטרים".